​İnsan Hakları Örgütü: Salah’ın Duruşmasına Uluslararası Gözlemci Gönderilmeli

Merkezi İngiltere’de bulunan Arap İnsan Hakları Örgütü, Avrupa Birliği ile İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne ve İngiltere hükümetine çağrıda bulunarak, Şeyh Raid Salah’ın 24 Eylül’de yapılacak duruşmasına gözlemci göndermelerini istedi.

Arap İnsan Hakları Örgütü, bugün (19 Eylül Salı) söz konusu taraflara gönderdiği mektupta, Şeyh Raid Salah’ın Hayfa’daki Sulh Mahkemesi’nde yedinci kez yargıç karşısına çıkacağını belirtti.
Mektupta, işgal polisinin ve savcılığının talebini kabul eden işgal mahkemesinin Şeyh Raid Salah’ı serbest bırakmayı reddettiği bildirildi.

Şu ana kadar Şeyh Raid Salah’ın gerçek anlamda bir suçla itham edilmediğini kaydeden Arap İnsan Hakları Örgütü, suçlamaların hepsinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini söyledi.
Arap İnsan Hakları Örgütü, işgal yönetiminin Şeyh Raid Salah’ın cezaevi koşullarını değiştirmediğini, Filistinli lideri içinde açık tuvalet bulunan ve 24 saat gözetlenen küçük bir hücrede tutmaya devam ettiğini bildirdi.
İşgal rejimine baskı yapmak için duruşmada uluslararası gözlemcilerin bulunmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Arap İnsan Hakları Örgütü, işgal yönetimine Şeyh Raid Salah’ı hukuka aykırı ve keyfi bir şekilde yargılayıp cezalandıramayacağı mesajı verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News