​İşgal Güçleri İntifadanın Başından Bu Yana 14 Bin Filistinliyi Gözaltına Aldı

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejiminin Ekim 2015’te başlayan Kudüs İntifadası’na yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği ve hâlâ da sürdürdüğü gözaltılarla karşılık verdiğini açıkladı.

İşgal güçlerinin intifada ateşini söndürmek amacıyla binlerce Filistinliyi gözaltına aldığını belirten merkez, intifadanın başladığı günden bu yana iki yıl içinde 14 bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Merkez, Kudüs İntifadası’nın başından bu yana gözaltına alınanların 3100’ünün çocuk, 437’sinin kadın ve genç kız, 450’sinin ise sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’ta şiddete teşvik yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınanlar olduğunu ifade etti.

Gözaltına alınanların fiili ve psikolojik çeşitli işkencelere maruz kaldıklarına dikkat çeken merkez, işgal güçlerinin çocuklar başta olmak üzere gözaltına aldığı Filistinlilere uyguladığı işkencelerle insan haklarını ve uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini belirtti.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin Kudüs İntifadası’nın başından bu yana idari hapis cezalarını da artırdığına işaret ederek, işgal mahkemelerinden intifada boyunca 2860 idari hapis cezası kararı çıktığını bildirdi.
İşgal güçlerinin Ekim 2015’ten bu yana 18 yaşından küçük 65 genç kızı gözaltına aldığını açıklayan merkez, iki yıl içinde gözaltına alınan genç kızların en küçüğü olan 12 yaşındaki Dima İsmail El-Vavi’nin dört ay gözaltında tutulduğunu ifade etti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News