​Serbest ticaret anlaşması, 19 milyar dolarlık ticaret hacmini şahlandırır

Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, ABD Kongre üyesi Alex Mooney’in Türkiye ve ABD arasında ikili serbest ticaret anlaşma gerçekleştirilmesini öngören bir tasarı sunmasını, “Çok faydalı bir ilk adım ve iki ülke arasındaki 19 milyar dolarlık ticaret hacmini artıracak bir hamle” olarak niteledi.

ABD Kongresinin Türk Dostluk Grubu üyelerinden Alex Mooney’in Türkiye ve ABD arasında ikili serbest ticaret anlaşma gerçekleştirilmesini öngören bir tasarı sunmasını değerlendiren Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, “Çok faydalı ve etkili bir ilk adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Önce Kongre’de konu ile ilgili bir altyapı oluşması ve Kongre üyelerinin (H.R.3146) numarası ile kayıtlara geçen bu tasarıya destek vererek imza atması gerekiyor” diyen Çınar, “ABD’nin bölgesel serbest ticaret antlaşmalarını askıya alması ve kaldırması söz konusu olunca, Trump yönetimi bazı ülkelerle ikili özel anlaşmalar yapmaya yönelik niyetini ortaya koydu. Bunun en son örneğini İngiltere ile başlatılan girişimlerde görmüştük. Zaten Türkiye’nin AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması’na (Trans Pacific Partnership – TTIP) girmeme durumu vardı. Gündeme getirilen söz konusu ikili anlaşma, Türkiye’nin ABD ile olan mevcut 19 milyar dolarlık ticaret hacmini artıracağı gibi, ikili yatırımların da yolunu açacak ve girişimcilerin daha cesur adımlar atmalarını sağlayacak” dedi.

Turkish Heritage Organization hakkında:

Merkezi Washington DC’de bulunan Turkish Heritage Organization (THO), tamamen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 2015 yılında kurulan THO, Türk – Amerikan ilişkilerini kapsamlı bir diyalog çerçevesinde, başta Washington olmak üzere Amerikan kamuoyunun gündemine taşımayı hedeflemektedir. Güvenlik, enerji, eğitim, ekonomi, insani yardım ve teknoloji gibi ABD-Türkiye ilişkilerinde büyük öneme sahip altı konu başlığında düzenlediği etkinlikler, yaptığı araştırmalar ve yayınlar ile önemli bir platform oluşturmaktadır. Danışma Kurulu’nun yetkin ve dünyaca tanınmış akademisyenlerden oluştuğu THO, tüm faaliyetlerini açık iletişimin esas alındığı bir çerçevede yürütmeye özen göstermektedir. Böylece Türkiye hakkında doğru bilgi ve içerik üretilirken, çıkarılan kasıtlı veya yanlış bilgiler de temizlenmekte, ABD kamuoyu ve medyasındaki dezenformasyonun önüne geçilmektedir.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

You may also like

Popular News