16 Nisan’da Türkiye’nin geleceği, istikrarı adına yeni bir karar vereceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Kültür Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende toplu açılışı yapılacak 1,5 milyar lira değerindeki 193 eserin kente hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yapılan yatırımları büyüyen, kalkınan Türkiye’nin müjdesi olarak nitelediren Başbakan Yıldırım, eserlerin yapımında katkısı olanlara teşekkür etti. Söz konusu yatırımların en büyük mimarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirten Yıldırım, “Sizin liderliğinizde çıktığımız bu yolda 14 yıldır ülkenin doğusunu batısıyla, kuzeyini güneyiyle birleştirmek, ülkeyi kalkındırmak, milletimizi mutlu ve refaha ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, dün Van’da toplu açılış törenine katıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da vatandaşlarla Diyarbakır’da bir araya geldiğini hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanım, illeri siz de ziyaret ediyorsunuz, biz de ziyaret ediyoruz, toplu açılışlar yapıyoruz, milletimizle kucaklaşıyoruz ve hasret gideriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım 14 yılda defalarca toplu açılış yaptınız, şehirlerimizi, ülkemizi imar etmek için bizim başımızda gece gündüz demeden çalıştınız, bize yol gösterdiniz, istikamet verdiniz. Türkiye’yi küresel yatırımlarla bu dönemde tanıştırdık. Dev projelerle ülkemizi kucaklaştırdık, Türkiye’yi başarıdan başarıya taşıdık. Bugün başkent Ankara’da, hem Ankara’ya yapılan yatırımlar hem de Türkiye’ye yaptığınız hizmetlerden dolayı sizlere şahsım ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum. Biz de bu aziz millete, gösterdiğiniz istikamette kararlılıkla hizmet etmeye gayret ediyoruz.”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara’nın büyük bir kahramanlık gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, “Ankara 15 Temmuz akşamında bir destan yazdı. Öyle bir destan yazdı ki darbe girişiminde bulunan alçak FETÖ teröristleri Ankara, İstanbul ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bulunduğu Marmaris’i öncelikli hedef olarak seçtiler” ifadesini kullandı.

Devletin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı’nın, TBMM’nin, Başbakanlığın, Genelkurmay Başkanlığının bulunduğu Ankara’nın darbeciler için önemli olduğunu aktaran Yıldırım, şu görüşlere yer verdi:

“Ankara’yı darbeciler özellikle ele geçirmek istediler. Çünkü Ankara ele geçirilirse devlet ele geçecekti ancak beklemedikleri büyük bir direnişle karşılaştılar. Ankara o gece Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vererek akın akın meydanlara indi, tıpkı bugünkü gibi. Ankaralılar o gece Meclisi, Külliye’yi, Başbakanlığı, Genelkurmayı korudular, Ankaralılar can verdiler ama ama teröristlerin başkenti işgal etmesine izin vermediler. Kurtuluş Savaşı’nda düşmanı Polatlı’da durduran, İzmir’e kadar kovalayan Ankara, 15 Temmuz’da da içimizdeki düşmanı durdurdu. Darbecilere darbeyi vurdunuz Ankaralılar, Allah sizden razı olsun. 15 Temmuz gecesinde Ankara ile milletimizle bir kez daha gurur duyduk.”

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ’nün darbe girişimine engel olmak için Ankara’da sokaklara akın akın çıkanlara teşekkür ederek, şehitlere rahmet diledi, gazilere şükranlarını sundu. Ankara’nın 23 Nisan 1920’de tarihin akışını değiştirdiğine dikkati çeken Yıldırım, “Ankara 29 Ekim 1923’te ‘Tarih sahnesinde ben de varım’ dedi. Ankara 15 Temmuz 2016’da ‘Ya istiklal ya ölüm’ dedi. Allah tüm Ankaralı kardeşlerimden razı olsun.” dedi.

Halk oylamasına iki hafta kaldığını anımsatan Yıldırım, “16 Nisan’da inşallah sandığa gideceğiz, Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin istikrarı adına yeni bir karar vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Alandakilere “Ankara, bir kez daha tarih yazmaya hazır mısın, istiklal ve istikbal için ‘evet’ demeye var mısın” diye soran Yıldırım, “evet” yanıtı üzerine, “Ankara işte bu muhteşem tabloyla üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapacağını gösteriyor.” dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara’nın 16 Nisan’da bir kez daha destan yazacağına değinerek, şunları kaydetti:

“27 Mayıs 1960’da Ankara’da talihsiz gün yaşandı. Adnan Menderes darbeyle iş başından indirildi, milletin seçtiği hükümet zorbalıkla devrildi. Merhum Menderes’i ve iki bakanını darağacına çektiler. 16 Nisan’da, 27 Mayıs parantezini kapatmaya hazır mı Ankara? 16 Nisan’da milletin iradesini tamamen iade etmeye var mısın Ankara? Ülkeye sadece ve sadece millet istikamet çizecek, karar sadece size ait olacak, söz de yetki de size ait olacak.”

NOTLAR

Ankara’daki toplu açılış töreni için, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’da yapılan “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde kurulan platformun benzeri kuruldu.

Platform üzerinde ay ve yıldız ile Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin logosu yer aldı.

Tören alanına, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı ve “Belediye başkanı oldu İstanbul değişti, başbakan oldu Türkiye değişti, cumhurbaşkanı oldu dünya değişti”, “Gün gelir çocuklarımıza anlatırız seni, yedi düvelin birleşip yıkamadığı adam diye” yazılı pankartlar asıldı.

Alanda, ayrıca, Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafının bulunduğu, üzerinde “Otoyolu biz yaparız ama demokrasi otoyolunu, anayasa otoyolunu millet yapar.” yazılı pankart yer aldı.

Tören alanındaki, “İster PKK, ister DEAŞ, ister FETÖ, ister PYD, ister DHKP-C, ister Batı’nın terör sevicileri, topunuz gelin.” yazılı pankart da dikkati çekti.

Konuşmalar öncesinde, platformda yer alan dev ekranlardan, eski cumhurbaşkanları Turgut Özal ile Süleyman Demirel, Eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan ve eski Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun başkanlık sistemine ve sistem değişikliğinin bir ihtiyaç olduğuna ilişkin açıklamaları alandakilere dinlettirildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, bazı AK Parti Ankara milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, “Tüm yapılan eserlerin Ankara’mıza, Ankaralılara, aydınlık yarınlara bir milat olmasını Allah’tan temenni ediyoruz. Ya Allah Bismillah.” diyerek beraberindekilerle kurdele kesti.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin Kayseri’de düzenlenecek mitingi için törenden erken ayrılması nedeniyle kurdele kesiminde yer almadı.

Ankara’daki törende, toplam bedeli 1 trilyon 405 milyar lira olan 193 projenin açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma öncesi Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte 193 projenin açılış töreni hatırası dövizini imzaladı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …