2016 ALTIN DİREKSİYON ÖDÜLÜ BMW İ3’ÜN

“Yeşil Direksiyon” ödülünden sonra BMW i3 şimdi de “Auto Bild” ve “Bild am Sonntag” tarafından verilen “Altın Direksiyon” ödülünü kazandı

Yerel olarak emisyonsuz sürüş keyfi için sürdürülebilir başarı: “En iyi yeni çevre dostu otomobil” olarak adlandırıldıktan üç yıl sonra tümüyle elektrikli premium model şimdi de “Alternatif Drives” kategorisinde de başarılı oldu.

BMW i3, 2016 “Altın Direksiyon” ödülünü kazanarak, “Auto Bild” ve “Bild am Sonntag” tarafından ortaklaşa düzenlenen bir yarışmaya katılan ve çığır açıcı kullanım ömrü değerlendirmesiyle ikinci defa ödül almış olan ilk model oldu. Tümüyle elektrikli mobilite için tasarlanmış dünyanın ilk premium otomobili BMW i3 ilk olarak 2013 yılında, piyasa lansmanından bile önce “en iyi çevre dostu otomobil” olduğu için “Yeşil Direksiyon Simidi” ödülünü almıştı. Bu sırada BMW i3 (karma yakıt tüketimi: 0.0 l/100 km, karma  CO2 emisyonu: 0 g/km) niteliklerini göstermek için yola çıkmıştı. Yerel olarak emisyonsuz sürüş keyfi ve son derece etkili güç tüketimi, öncü tasarımı ve akıllı bağlantı özellikleriyle uzmanlardan oluşan jüriyi  yoğun pratik test içinde etkiledi. BMW i3’ü “Alternatif Drives” kategorisinde 2016 yılının “Altın Direksiyon ödülünün kazananı olarak seçtiler.

İlk defa 1976’da verilen “Altın Direksiyon” ödülü, Avrupa otomotiv sektöründeki en prestijli ödüllerden biridir. Şimdi 41. yılında olan yarışma, başlangıçta Almanya ve diğer 20 Avrupa ülkesindeki dergi okuyucuları tarafından oylanan 36 güncel modeli içeriyordu. BMW i3 21 ülkenin tümünde kategorisinin birincisi oldu. 21 okuyucu favorisi ardından yarış pilotları, tasarımcılar, teknisyenler, dijital uzmanlar, baş editörler ve okuyuculardan oluşan bir uzmanlar jürisi tarafından asit testinden geçirildi. Kapsamlı test sürüşleri ve detaylı karşılaştırmalara dayalı olarak 57 güçlü uluslararası panel ardından altı kategorinin her birinde ödül kazananları seçti; bu sırada “Alternatif Drives” ilk defa bu yıl bir kategori olarak sunulmuştu. BMW i3 burada da yedi uzmanlar grubunun beşinden en yüksek puanı alarak açıkça kazanan odu.

 

Üç yıldan beri dünya çapında halka açık yollarda seyahat eden BMW i3 tümüyle elektrikli ve dolayısıyla yerel olarak emisyonsuz mobilitenin markaya özgü sürüş keyfiyle nasıl birleştirilebileceğini gösteriyor. BMW i3, piyasa lansmanından bu yana premium kompakt segmentinde dünyanın en başarılı elektrikli aracı oldu. BMW i3 örneğin Norveç’te 2015’ten beri tüm BMW model serisi içinde en çok satan araç oldu. Almanya’daysa şu an itibariyle bu yıl içindeki pazar payı yüzde 20,2 olarak gerçekleşti. Global olarak BMW i3 müşterilerinin yaklaşık %85’i BMW’ye yeni gelen müşterilerden oluşuyor.

 

BMW i otomobillerinin geliştirilmesi boyunca kazanılan uzmanlık şimdi temel BMW Group markalarına teknoloji aktarımı için kullanılıyor. Bu özellikle, yeni BMW 7 Serisi gövde yapısında CFRP kullanımının yanı sıra, plug-in hibrid tahrikli BMW iPerformance modellerine eDrive teknolojisinin entegre edilmesinde kendini gösteriyor. BMW 2 Serisi Active Tourer’ın BMW iPerformance modelleri, BMW 3 Serisi Sedan, BMW X5, BMW 7 Serisi ve özel olarak Çin otomotiv pazarı için geliştirilen BMW X1 xDrive25Le iPerformancetan sonra, 2017 ilkbaharında plug-in hibrid tahrikli yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın da lansmanı yapılacak. MINI markasının ilk plug-in hibrid modelinin 2017’de onu takip etmesi planlanıyor.

 

eDrive teknolojisi alanında gösterilen tutarlı ilerleme, BMW i3’ün çekiciliğini daha da arttırıyor. Geliştirilmiş akü kapasitesine sahip BMW i3 (94 Ah) (karma yakıt tüketimi: 0.0 l/100 km; karma güç tüketimi:

12.6 kWh/100 km; karma CO2 emisyonu: 0 g/km) günlük koşullarda 200 kilometreye varan bir mesafeyi ve standart çevrim içinde 300 kilometreye varan bir mesafeyi kat ediyor. Bu, hala mevcut olan BMW i3’ü (60 Ah) yüzde 50’den daha fazla bir oranda aşıyor.

 

Aktüel İntermedya / AUTO AKTÜEL

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE’YE ÇEVRE ÖDÜLÜ

Çevreye duyarlı yöntem ve teknolojilerle üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, başarılarına bir yenisini …

Bir cevap yazın