Breaking News

AB: Deniz sınırını ‘kapatma’ planları mülteci ve göçmenleri Libya’daki korkunç koşullara hapsedecek

Avrupalı liderler bugün AB-Libya göç planını güvence altına almak için Malta’da bir araya geliyor. Zirve öncesi bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, AB’nin güney deniz sınırlarını kapatmasının, Libya’dan denize açılan binlerce mülteci ve göçmeni, gözaltı ve korkunç insan hakları ihlalleri tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağı uyarısında bulundu.

Plan ilk kez, geçen ayın sonlarında Avrupa Komisyonu tarafından Orta Akdeniz rotasında ‘göç yönetimi’ için önerilmişti.
Konu hakkında açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Ofisi Direktörü Iverna McGowan, “Arama ve kurtarma faaliyetlerinden AB deniz operasyonlarının geri çekilmesi ve bu boşluğun kapatılması için Libya Sahil Güvenliği’nin teşvik edilmesi -ve dolaylı olarak finanse edilmesi- önerisi, aslında mülteci ve göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmasını engellemek için yapıldığı kolayca anlaşılan bir plan. Bu plan, çatışmalardan harap olmuş ülkede on binlerce insanı hapsedecek ve onları işkence ve sömürü riskine maruz bırakacak. Bu plan, Avrupa liderlerinin mültecilere arkasını dönmesinin en son ve en katı göstergesi” dedi.

Büyük olasılıkla bu plana göre, Libya Sahil Güvenliği tarafından yakalananlar Libya’daki gözaltı merkezlerine geri götürülecek. Uluslararası Af Örgütü, bu merkezlerde göçmenlerin ve mültecilerin süresiz ve keyfi olarak gözaltında tutulmalarının yanı sıra, insanlık dışı koşullarda işkence ve tecavüz de dahil olmak üzere diğer ağır insan hakları ihlalleri yaşadıklarını belgeledi. Bahsedilen koşullara benzer raporlar, Almanya hükümetinin bu hafta bir gazeteye sızdırılan belgesinde de yer aldı. Önerilen plan, AB’nin Libya ile olan bu işbirliği vasıtasıyla insan hakları ihlallerini doğrudan körüklememesi için herhangi bir hesap verebilirlik mekanizmasına veya başka önlemlere de atıfta bulunmazken ayrıca, yeniden yerleştirme ile ilgili elle tutulur detaylar da sunmuyor.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …