ABank’ı The Commercial Bank Satın Aldı

Körfez bölgesinin en önemli bankalarından ve Katar’ın ilk özel bankası olan, The Commercial Bank (P.S.Q.C.), Anadolu Grubu’nda bulunan yüzde 25’lik hisseyi de alarak, ABank’ın tüm hisselerinin sahibi oldu. 

  • The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, bu hamlenin iki banka arasındaki sinerjiyi güçlendirerek, daha fazla entegrasyon yaratacağını belirtti.
  • The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham, “ABank’a olan yatırımımız, Türkiye’yi orta ve uzun vadede çok önemli bir yatırım merkezi olarak gördüğümüzün somut bir göstergesi. ABank’ın yüzde yüz hissedarı olmak, Katar ve Türkiye’deki müşterilerimize, her iki ülkede kusursuz bir bankacılık deneyimi sunacağımız anlamına geliyor” dedi.
  • Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, 3 yılı aşkın süredir son derece verimli şekilde devam eden ortaklık için teşekkür ederken, ABank’ı emin ellere teslim ettiklerini vurguladı.
  • ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, banka olarak artık bütünüyle dünyanın saygın finans kuruluşlarından birisi olan The Commercial Bank’ın bir parçası olduklarını vurgulayarak; Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

Katar’ın ilk özel bankası olan ve yenilikçi bankacılık vizyonu ile tanınan The Commercial Bank ve Anadolu Grubu arasındaki, ABank hisse devri tamamlandı. Temmuz 2013’te hisselerin yüzde 70,8’ini, Anadolu Grubu’ndan satın alan ve ardından hisse geri alımı işlemleriyle hisse oranını yüzde 75’e çıkaran The Commercial Bank (P.S.Q.C.); geriye kalan yüzde 25’lik hisseyi de, Anadolu Grubu’ndan 222,5 milyon dolara satın alarak, bankanın tümünün sahibi oldu.

3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşen yüzde 25’lik hissenin satışına ilişkin karar, 2016 yılının Temmuz ayında KAP’a bildirilmişti.

“Daha fazla işbirliği ve entegrasyon”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, “ABank’ın artık yüzde yüz The Commercial Bank iştiraki haline gelmesi; aynı iş yapış kültürü ile birlikte geniş sinerji olanaklarının yaratılmasını ve Katar ile Türkiye’deki tüm paydaşlarımızın hissedeceği avantajlar sunulmasını sağlamak amacıyla, daha da güçlü işbirliği ve entegrasyon fırsatlarının önünü açıyor” dedi.

“ABank ve Türk ekonomisi, bizim gelecek yatırım alanımız.”

The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham ise, 2013 yılında başlayan bu yatırımlarının, Türk ekonomisine, bankacılık sektörüne ve çeyrek asırlık bir geçmişe sahip ABank’a güvenlerinin en güçlü göstergesi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “ABank, The Commercial Bank olarak bizim, Katar dışındaki en büyük ve üçüncü yatırımımız. Hedefimiz, Türk ekonomisinin büyük potansiyeli ve Katar ile Türkiye arasında her geçen gün güçlenen ticari bağlar sayesinde, ABank’ın grup içindeki payını artırmak olacak.”

“ABank’ı emin ellere teslim ediyoruz.”

Temmuz 2013 tarihinden bu yana geçen 3 yıl içindeki uyumlu ortaklığa dikkat çeken Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu yılın Temmuz ayında, ABank’taki kalan yüzde 25 oranındaki hissemizi, The Commercial Bank’a devretme kararımızı bildirmiştik. Düzenleyici kurumların onayını takiben, artık planlanan bu değişiklik tam olarak gerçekleşti ve ABank, 3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde, The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki haline geldi. Özellikle uluslararası finans dünyasında sahip oldukları itibar ve bilgi birikimi sayesinde, The Commercial Bank ile 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin olumlu yansımalarını gözlemledik. Hisse devrinin ilk gününden bugüne kadar, The Commercial Bank’in değerli kadrosuyla verimli ve başarılı bir işbirliği yaşadık. Büyük emek vererek bugünlere getirdiğimiz ABank’ı, şimdi emin ellere teslim ediyoruz. ABank, faaliyette olduğu süre içerisinde bankacılık alanında küresel ve yerel anlamda değişen birçok dinamiğe rağmen yoluna emin ve sağlam adımlarla devam ederek, üstlendiği misyonu yerine getirmek için çalıştı. ABank’ın, odaklı bankacılık stratejisi ve güçlü insan kaynağı ile bundan sonraki çalışmalarında da ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğine inanıyorum.”

Hisse devrinin tüm taraflar için hayırlı olmasını dileyen Özilhan; ortaklık boyunca gösterdikleri yakınlık için The Commercial Bank üst düzey yönetimine teşekkürlerini sundu.

“41 yıllık The Commercial Bank ve 25 yıllık ABank”

ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, bu gelişmenin ABank için önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak; “ABank olarak artık bütünüyle TheCommercial Bank’ın bir parçasıyız. Bu hisse devri sürecinin bizzat kendisi, The Commercial Bank’ın, Türk ekonomisi ve ABank’a olan inancının somut göstergesidir. Son birkaç yılda, uluslararası anlamda saygın bir bankayla aynı aileden olmanın faydalarını, sendikasyon kredileri, sermaye benzeri kredi kullanımı ve tahvil ihracı gibi işlemlerde net olarak tecrübe ettik. The Commercial Bank sayesinde hissettiğimiz uluslararası itibar gurur vericiydi. Yaşadığımız bu tecrübeler de, bankamıza duyulan güvenin bir başka göstergesidir.” dedi.

ABank olarak, The Commercial Bank bilançosuna son 3 yıldır konsolide olduklarını belirten Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekleşen son hisse devri, hedeflerimiz ve stratejimiz açısından bir değişiklik yaratmayacak. Ancak The Commercial Bank’ın bankamıza desteğini daha da artıracak. Sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzda bize ekstra güç olmaya devam edecek. 41 yılı geri bırakan The Commercial Bank’ın uluslararası itibarı ve vizyonu, ABank’ın sürdürülebilir büyüme iştahını daha da artıracaktır.”

Ayrıca, bankanın Anadolu Grubu gibi Türkiye’nin en köklü gruplarından birine dayanan önemli bir iş yapma kültürüne ve mirasa sahip olduğuna değinen Öner, “Bu miras sayesinde ABank 25 yıllık geçmişinde zorlu dönemlerde sağlam yapısını koruyarak bugün bulunduğu konuma ulaşmıştır” dedi.

“Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme”

ABank’ın hedeflerinden de bahseden Öner, “Banka olarak, 2015’ten, 2017’ye uzanan 3 yıllık dönüşüm sürecini kapsayan ve adını “Odaklı Bankacılık” olarak koyduğumuz büyüme stratejisiyle önemli yol kat ettik ve bu yolda ilerlemeye devam ederek, sürdürülebilir büyüme hedefimizi gerçekleştireceğiz” diyerek; odaklandıkları alanlarda müşterilerinin ana bankası olmak istediklerini de belirtti. Öner açıklamasında, “Bu yaklaşımla oluşturduğumuz iş modelimizin, sağlıklı aktif büyümesini ve sürdürülebilir karlılığı doğal olarak beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, 2017 yılında 25. yılımızı kutlayacağız. Çeyrek aşırı geride bırakacağımız 2017 yılının sonunda odaklı stratejimizin sonuçlarını net şekilde almaya başlayacağız. Kurumsal, Ticari ve Bireysel bankacılıkta müşterilerimizle ilişkilerimizi uzun vadeli bir işbirliğine dönüştürmek önceliğimiz.” dedi.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …

Bir cevap yazın