AK Parti’nin Sırtına Binenleri Kenara Çekmek Milletimize Borcumuzdur

AK Parti Antalya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın ve Türkiye’nin hızla değiştiği bir dönemde AK Parti’yi durağanlığa mahkûm etmeye hakkımız yoktur.

Yeni projelerle, sürekli yenilenen heyecanlarla, daima hedef büyüten bir dinamizmle yoluna devam eden yönetici arkadaşlarımız, elbette hizmetlerini sürdürecektir ama partiyi sırtlayıp götürmek yerine, partinin sırtına binmeye kalkanları kenara çekmek de milletimize karşı sorumluluğumuzun gereğidir” dedi.

Çeşitli etkinliklere katılmak için Antalya’da bulunan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Antalya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına katıldı.

“15 YILI İKTİDARDA, BAŞARI VE ŞEREFLE DOLU 16 YILI GERİDE BIRAKIYORUZ”

Toplantıda yaptığı konuşmasında yarın AK Parti’nin kuruluşunun 16. kuruluş yıl dönümü olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2001 yılında çıktığımız ülkemize ve milletimize hizmet yolculuğunda, 15 yılı iktidar olmak üzere, başarıyla, şanla ve şerefle dolu tam 16 yılı geride bırakıyoruz” diye konuştu.

2001 yılında henüz oy verme çağına gelmiş olan gençlerin bugün 35 yaşına ulaştığını, AK Parti’yi kurduklarında henüz yürümeyi yeni öğrenen çocukların, liseyi bitirip üniversiteye adım atmaya hazırlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler, böylesine uzun bir süredir ülkemize ve milletimize hizmet etme şerefine erişen bir partinin genel merkezinin, teşkilatlarının ve mahalli idarelerinin yöneticileri olarak, kendimizi bahtiyar addediyoruz” dedi.

Türkiye’nin geçen 15 yılının, ancak kuruluş dönemiyle mukayese edilebilecek önemde hadiselerle geçtiğine, özellikle son dört yılda, içeride ve dışarıda Türkiye’nin, tarihinin en büyük saldırılarına maruz kaldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde bir ülkeye yöneltilebilecek tüm saldırıları görüp yaşadıklarını, Türkiye’yi hedef alanların AK Parti’yi de boş bırakmayarak bu süreçte partilerine de pek çok tuzak kurulduğunu dile getirdi.

“MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE TÜM SALDIRILARI BOŞA ÇIKARTTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “2013’teki Gezi olaylarının ve 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişiminin, 2014’teki mahalli idareler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 2015’teki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin bölücü örgütün çukur eylemlerinin ve DEAŞ saldırılarının, 2016’daki 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün, son olarak da 16 Nisan halk oylamasının mecrasından çıkartılma gayretlerinin, tüm bunların amaçlardan biri de AK Partiyi sarsmak, mümkünse parçalamaktı. Kardeşlerim, hamdolsun, Allah’ın yardımı, milletimizin desteği ve dava arkadaşlarımızın metanetiyle tüm bu saldırıları boşa çıkarttık. Ülkemizin bu karmaşık döneminde partimiz içinde de yolunu kaybedenler elbette oldu. Milletvekillerinden, belediye başkanlarından, teşkilat mensuplarının bazı firelerle elbette karşılaştık. Fakat yaşadığımız saldırının büyüklüğünü dikkate aldığımızda, hamdolsun, bunların sayısı ve oranı gerçekten çok küçüktür. Türkiye’nin içinden geçtiği bu kritik dönemdeki güçlü duruşları sebebiyle teşkilatımızın şu tüm mensuplarına şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

“İLKELERİNE İHANET ETMEYEN, ÜLKESİNE SADAKATLE BAĞLI HERKESE KOLLARIMIZ AÇIK”

AK Parti’nin değerlerine, özellikle de ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkelerine ihanet etmeyen, ülkesine sadakatle bağlı herkese kalplerinin ve kollarının açık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kriterlerin dışında kalan herkes bizim için defoludur, yorulmuştur, yolunu kaybetmiştir. Ahde vefa bizim siyaset ahlakımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Ülkemize ve partimize ihanet edenlere karşı ne kadar öfkeliysek, bu çatı altında hizmet veren tüm kardeşlerimize de o derece muhabbet doluyuz” şeklinde konuştu.

AK Parti’de değişimin ‘herkesin aynı ekip içinde yer aldığı bir bayrak yarışında görev almak veya görev devretmek’ olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her birimizin aynı davanın neferleri olarak dün şu sıfatla yürüttüğümüz görevi, bugün başka bir sıfatla veya hiçbir sıfatımız olmadan da sürdüreceksek samimiyetle olgunluğa eriştirmek sabra sahip olduğuna inanıyorum, bunu yapacağız. Yeri gelir kapıda bekçi oluruz, yeri gelir o kapıya, evet, su taşırız. Aksi takdirde bu büyük yapıyı, bu büyük ekibi ahenkle verimli şekilde milletimizin beklentilerine uygun tarzda çalışma imkânından mahrum kalırız” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ’Yİ DURAĞANLIĞA MAHKÛM ETMEYE HAKKIMIZ YOK”

“Dünyanın ve Türkiye’nin hızla değiştiği bir dönemde, AK Parti’yi durağanlığa mahkûm etmeye hakkımız yoktur” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Yeni projelerle, sürekli yenilenen heyecanlarla daima hedef büyüten bir dinamizmle yoluna devam eden yönetici arkadaşlarımız elbette hizmetlerini sürdürecektir. Ama partiyi sırtlayıp götürmek yerine, partinin sırtına binmeye kalkanları kenara çekmek de milletimize karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Kardeşlerim, FETÖ ve PKK iltisağı başta olmak üzere, milletimize düşmanlık eden terör örgütlerine bulaşmış olanlarla ilgili hassasiyetlerimiz elbette vardır ve olacaktır, bu konuda en küçük bir taviz vermemiz söz konusu değildir. Partimizin çatısı altında FETÖ’yle iltisaklı olanları asla barındıramayız. Yol yakınken nerede FETÖ’yle bağlantısı olanlar varsa hemen bize bildirin, anında kapıya koymaya mecburuz. Bunlar bu milleti böldüler, bu ümmeti parçaladılar, ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan Pensilvanya’da şu anda park ettiler, Almanya’da park ettiler, Batının değişik ülkelerinde park ettiler. Daha siz çok yerlere kaçacaksınız, Afrika’ya kaçacaksınız, ama siz kaçacaksınız biz kovalayacağız. Çünkü milletimin parçalanmasına sorumluluk makamında olan bir kardeşiniz olarak müsaade etmemiz mümkün değildir.”

“İLKELERİMİZE TÜM BENLİĞİYLE BAĞLI OLMAYAN HİÇ KİMSE AK PARTİDE YÖNETİCİ OLAMAZ”

Göreve devam edecek veya yeni görev alacakların AK Parti’ye illerinde, ilçelerinde ve ülke genelinde neler katacağını, nasıl bir fayda sağlayacağını da göz önünde bulunduracaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Davası yüreğinde hizmet aşkı, kafasında projesi bulunmayan, ilkelerimize tüm benliğiyle bağlı olmayan hiç kimse AK Partide yönetici konumuna gelemez, bu böyle biline. İnşallah tüm ilçe ve il kongrelerimiz bu anlayışla yapılarak büyük kongremiz için hazırlığımızı tamamlayacağız. Şimdiden bu bayrak yarışında görevini devredecek arkadaşlara teşekkür ediyorum, yeni görev alacak arkadaşlara da şimdiden başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

ANTALYA’YA YENİ HAVALİMANI

Her yıl misafir ettiği milyonlarca turistiyle, turizmin vitrin şehri Antalya’nın, aynı zamanda tarımda ve geçen yıl bir milyar doları bulan, bu sene çok daha fazla olması beklenen ihracatıyla ticarette de önemli bir merkez olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, potansiyeline ve ülkeye olan katkısına uygun hizmetler getirmek gerektiğini gördükleri için Antalya’ya her zaman özel önem verdiklerini söyledi.

Antalya’nın mevcut havalimanını dünyanın en modern havalimanlarından biri hâline getirdiklerini, şehrin doğusunda Gazipaşa’ya ikinci bir havalimanı inşa ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi, üçüncü bir havalimanının hazırlığı içinde olduklarını, şehrin batı tarafına 850 milyon lira yatırım bedeli olan yeni havalimanının inşasına yılsonuna kadar başlamayı ve en geç 2021 yılında hizmete almayı planladıklarını açıkladı.

Şehri, yapımı devam eden iki ayrı hızlı tren hattıyla ülkenin tamamına bağladıklarını, bununla yetinmeyip şehri iki ayrı istikametteki otoban projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “EXPO alanına yeni bazı projeler düşünüyoruz şu anda. İnşallah o projelerle bu EXPO alanını çok daha etkin, çok daha verimli hâle getireceğiz ve burası adeta bir çekim merkezi hâline gelecek. Biz yaparız, çünkü biz hep bunları düşünüyoruz. Biz kalkıp da, evet, sokaklarda terör örgütlerinin mensuplarıyla kol kola dolaşmıyoruz. Biz halkımızla kol kola dolaşıyoruz, farkımız bu” diye ekledi.

“ANA MUHALEFET LİDERİ, ALMAN KAMUOYUNA ÜLKESİNİ ŞİKÂYET EDİYOR”

Geçen 15 yılda Antalya ile birlikte Türkiye’ye kazandırdıkları büyük yatırımların, yaptıkları dev hizmetlerin gerisinde, istikrar ve güven ortamının sağlanmasına ve korunmasına verdikleri önemin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu konuda ne kadar hassas isek, maalesef, ana muhalefet partisi başta olmak üzere, bir takım çevreler de o derece hoyrattır, o derece yıkıcıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz günlerde ana muhalefet partisinin başındaki şahıs bir Alman dergisine röportaj veriyor. Normal şartlarda herhangi bir siyasetçi böyle bir imkânı ülkesinin ve milletinin faydasına olacak şekilde kullanır. Peki, bizim ana muhalefetin başındaki zat ne yapıyor? Alman kamuoyuna ülkesini şikâyet ediyor. Hem de öyle bir şikâyet ediyor ki, adeta Almanya yatırımcıları da, Alman turistleri de Türkiye’den uzak dursun, sakın buralara gelmesin diye bangır bangır bağırıyor ve yalvarıyor. Neymiş efendim, Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yokmuş. Önce sözlerini inkâr etmeye çalıştı, mızrak çuvala sığmayınca bu defa pişkince, ‘ben bunları her yerde söylüyorum’ diyerek işin içinden sıyrılmaya kalktı. Bu ifade söz konusu zatın sehven değil, bilinçli olarak ülkemize iftira attığını gösteriyor, yazıklar olsun. Ekmeğini yediği, suyunu içtiği, milletvekili ve emekli olarak maaşını aldığı, devletine, ülkesine böylesine bir ihaneti yapabilen ve yüzü kızarmadan bunu savunan zata ne desek boştur.”

“HAK ARAYIŞINDAKİ DİĞERLERİNE NEDEN CEVAP VERMEDİN?”

Ana muhalefet liderinin Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirdiği sözde adalet yürüyüşü esnasında yol güvenliğini hükûmetin sağladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de adaletsizlik varsa, peki İzmir Büyükşehir Belediyesinde günlerce işçiler grev yaptılar, onların hak arayışlarındaki adaleti nereye koyacaksın Bay Kılıçdaroğlu? Şişli’yi İstanbul’da çöpler istila etti, taşeron örgütleri bağırıp çağırdı, çöplükten geçilemez hâle gelen, benden önce de İstanbul öyleydi, çöp yığınlarıyla doluydu, peki onlara yönelik sözde adalet yürüyüşü yapan sen, onların adalet arayışına niye cevap vermedin?” şeklinde seslendi.

İlgili siyasi parti liderinin adaletle bir derdinin olmadığını, derdinin ülkeyi karıştırmak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana muhalefetin başındaki zat hâlen ülkesinin aleyhine işlediği bir suçtan dolayı, ülkenin aleyhine işlediği suçtan dolayı cezaevinde bulunan milletvekiliyle ilgili konunun kendisine kadar ulaşmasından endişe ettiği için şimdiden ön almaya, suyu bulandırmaya çalışıyor” dedi.

“GENEL BAŞKANLIK KOLTUĞUNA, FETÖ KUMPASI KASET OPERASYONUYLA OTURTULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer yakında içerde olan ana muhalefet milletvekili ile ilgili bu Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir bağlantısı çıkması durumunda şaşırılmaması gerektiğini söyledi ve “İçeriden değişik haberler alıyorum. ‘Buradan çıktım çıktım, çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulanacağım’ diyor içerideki zat” açıklamasında bulundu.

Bunun bir FETÖ taktiği olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Gerçi söylediği her şeyi inkâr etme, yaptığı her işten çark etme konusunda bu şahsın eline su dökecek kimse zor bulunur, bunda yalan gani. Kendisi genel başkanlık koltuğuna da FETÖ kumpası olduğunu herkesin bildiği bir kaset operasyonuyla oturtulmamış mıydı? O gün Baykal’ı ziyaretten çıkarken, hemşehriniz, onu ziyaretten çıkarken gazeteciler sordu, ‘aday olacak mısınız’ dedi. ‘Hayır, böyle bir düşüncem yok’ dedi değil mi? Ertesi gün bir de baktık ki adaylığını açıkladı. Niye? Yalan. Ama unutmayın, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. O kadar çok yalan söyledi, söylediği o kadar çok sözü yuttu, o kadar çok hezimete uğradı ki, biz kendisini takip edemez hâle geldik, mümkün değil. Ne derseniz deyin, ‘yağmur yağıyor’ havasında kendisine dikte edilenleri yapmaya devam ediyor.”

“TÜRKİYE’Yİ İŞGAL OPERASYONLARINA NEFER YAZILAN HERKES, BU MİLLETİN DEFTERİNDEN SİLİNİR”

Ana muhalefet partisi liderinin ve partisinin kendilerini ilgilendirmediğini ifade eden ve “Ama mesele ülke meselesi, millet meselesi olduğunda, hiç kusura bakmasın, sessiz kalmayız, kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Türkiye’yi kuşatma, Türkiye’yi işgal operasyonlarına nefer yazılan herkes, bu ülkenin de, bu milletin de defterinden silinir” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir siyasi veya bireysel çıkarın, böyle bir ihaneti mazur gösteremeyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Tabii genel başkanı böyle yapınca milletvekili durur mu? Ana muhalefetin Antalya milletvekili, aynı zamanda geçen dönem şehrin üzerine bir kâbus gibi çöken eski belediye başkanı olan kişi, 15 Temmuz’la ilgili öyle laflar söylüyor ki, FETÖ’cülerin kendileri bile bu kadarına cesaret edemiyor. Peki, ana muhalefetin başındaki zatın ve onu takip eden Antalya milletvekilinin ülkelerine attıkları iftiraların zararını en çok kim görüyor? Tabi ki Antalya görüyor. Önümüzdeki seçimde bunları silip atmaya hazır mıyız? Yatırımcılara ve turistlere adeta, ‘ne olur Türkiye’ye gelmeyin, Antalya’ya gelmeyin’ diye yalvaran bu zihniyete hak ettiği cevabı da inşallah Antalya’nın, Antalyalının vermesi gerekiyor. Antalya’daki esnaf kardeşimin, turizmci kardeşimin, çiftçi kardeşimin, evet, ekmeğine kan doğramaya kimsenin hakkı yoktur. Ana muhalefetin başındaki zata ve onun izinden giden milletvekiline, buraya oy için geldiklerine Antalyalıların ülkelerine attıkları iftiraların kendilerine verdikleri zararın hesabını soracaklarına inanıyorum. Özelikle CHP’ye gönül vermiş vatandaşlarımı bu konulara muhasebe yapmaya, partilerinin ve ülkelerinin geleceği için seslerini yükseltmeye davet ediyorum.”

“YATIRIMCILARIN VE TURİSTLERİN ÜLKEMİZE OLAN İLGİSİ ARTIYOR”

Ana muhalefetin başındaki zatın ve ekibinin şifrelerini Türkiye ile birlikte yabancıların çözmüş göründüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bunlar ne kadar yalan söylerlerse söylesinler, ne kadar iftira atarlarsa atsınlar, hangi ihanetleri sergilerlerse sergilesinler, yatırımcıların ve turistlerin ülkemize olan ilgisi arttıkça artıyor” dedi.

Dün Isparta’da uluslararası bir yatırımın açılışını yaptığını, geçtiğimiz haftalarda açılan güneş ve rüzgâr enerjisi ihalelerine uluslararası yatırımcıların ilgisinin, kendilerini bile şaşırtan düzeyde gerçekleştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar önümüzü kesmeye çalışıyor, ama uluslararası yatırım Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Uğraşmayın boşuna uğraşmayın, Türkiye dimdik ayakta Allah’ın izniyle yoluna devam ediyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin savunma sanayiinde güçlendiğini, insansız hava araçlarıyla sınırındaki teröristleri vurduğunu ve bölücü terör örgütünün, ‘eylem yılı’ ilan ettiği bir dönemde, adeta nefes alamaz hâle geldiğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Verdiğimiz şehitler yüreğimizi yakıyor, ama biliyoruz ki ülkemizde özgürce yaşamanın bir bedeli var. Her alanda mücadelemizin sürdüğü FETÖ davalarını ilgili arkadaşlarımız çok yakından takip ediyor. Bu davalarında hem milletimizin vicdanını tatmin edecek, hem de hukuki olarak en küçük bir eksikliğe, aksaklığa, boşluğa meydan vermeyecek şekilde neticeye ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“KUZEY KORE GERİLİMİ SONA ERDİRİLMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’ta oynanan oyunları da yakından takip ettiklerini ve gereken durumlarda sahada varlık göstermekten çekinmeyecek şekilde hazırlıklarını sürdürdüklerini açıkladı. Körfez bölgesindeki sıkıntıların suhuletle çözüme kavuşturulması için her türlü gayreti sarf ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize göre dünyanın öteki ucu olan Kuzey Kore’nin merkezinde bulunduğu krizle ilgili endişelerimizi ifade ettim. Nükleer bir savaş, taraflarla birlikte tüm dünya için telafisi mümkün olmayan bir felakettir. Japonya ve Güney Kore gibi yakın dostlarımızı tedirgin eden bu gerilimin silahlar ve füzeler ateşlenmeden sona erdirilmesini diliyoruz” dedi.

“GÜÇLÜ OLMAMIZIN YOLU, POTANSİYELİMİZİ DOĞRU ŞEKİLDE KULLANMAKTAN GEÇİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Gerek ülkemizin içinden geçtiği süreç, gerek dünyada yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin mutlaka güçlü olması gerektiğini gösteriyor. Güçlü olmanın yolu da, imkânlarımızı ve potansiyelimizi en doğru şekilde kullanmaktan geçiyor. 2019 seçimleri bu bakımdan ülkemizin geleceğinde belirleyici bir dönüm noktası olacaktır. AK Parti olarak 2019’a kadar olan dönemi çok iyi değerlendirmek zorundayız. Hem teşkilatlarımızdaki değişimi, hem hükûmet çalışmalarını bu anlayışla titiz bir şekilde yürüteceğiz. Milletimizin bize olan sevgisi, desteği mecburiyetinden veya mahkûmiyetinden değil, ülkemize en iyi hizmetleri veriyor olmamızdan kaynaklanıyor. Bugün de milletimiz bizden icraat bekliyor. Ülkemizde rekabet edebileceğimiz bir ana muhalefet olmadığı için kendi kendimizle rekabet etmek durumundayız. Geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi üç kat büyüttük, şimdi hedefimiz 2023 hedeflerimize ulaşmaktır, bu da ülkemizi önümüzdeki 6-7 yılda şu andakinden iki kat fazla büyütmekten geçiyor. Gelişmekte olan pek çok ülkenin düştüğü ‘orta gelir’ tuzağını aşmak için bunu başarmak zorundayız, hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Ama önce 2019 seçimlerindi ihtiyacımız olan neticeye ulaşmamız gerekiyor.”

Partililere kırıp dökmeden, gücendirmeden, el ele, omuz omuza 2019’a hazırlanma tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’ye ve Türkiye’ye yaptıkları hizmetler için teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini ‘günümüz kutlu olsun, geleceğimiz hayırlı olsun’ temennisiyle tamamladı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News