Breaking News

Akdağ, Erzurum İl Sağlık Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve beraberindeki Bakanlık yetkileri, Erzurum İl Sağlık Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere Erzurum’a geldi.

Bakan Akdağ, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşması ve bu hizmetleri kaliteli şekilde alması için ciddi hamleler yaptıklarını söyledi. Söz konusu programın ikinci döneminin başladığını belirten Akdağ, “Bunun için 4 aydır ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayının sonuna doğru Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programının ikinci fazının hem stratejisini hem de eylem planlarını kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Akdağ, Türk halkının büyük bölümünün sağlık hizmetlerinden memnun olduğuna işaret ederek, “Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015 yılında yaptığı sağlık hizmetlerinden memnuniyet araştırmasında memnuniyet oranı yüzde 72 olarak belirlendi. 2016 rakamı da dün açıklandı ve bu oranın yüzde 75,5’e çıktı.” diye konuştu. Türkiye’de sağlık hizmetlerinden memnuniyeti yüzde 80’e ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti: “Bu ciddi bir gayret gerektiriyor. Bir taraftan dönüşüm programımızın yeni döneminin gereklerini yerine getirirken yani yeni stratejiler ortaya koyarken öbür taraftan da bu stratejinin bütün illerimizde hayata geçmesini sağlamak icap ediyor. Ankara’da planlar yapmakla birtakım programlar belirlemekle sahada bunları hayata geçirmek aynı şey değil. Mutlaka ne olup bittiğini yakından takip etmek bir taraftan sahayı beslemek öbür taraftan sahadan beslenmek gerekiyor. Sağlık Bakanlığının dönüşüm programı ile alakalı oluşturduğu aslında dünyaya da örnek teşkil eden çok önemli bir uygulaması var, sahayı yani şehirlerimizdeki çalışmaları saha koordinatörlerimizle takip ediyoruz. Saha koordinatörlerimiz kendi şehirlerinde kendi bölgelerinde çalışıp bize geri besleme yapıyorlar. Böylece bir taraftan uygulamalarımızı gerçekleştirirken bir taraftan da yeni şeyler öğrenerek bunları yaygınlaştırma imkanına sahip oluyoruz.”

Bakan Akdağ, bir gün önceki programında saha koordinatörleri ile bir araya gelerek gelişmeleri değerlendirdi.

 

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

COVID-19’da belirti göstermeyen taşıyıcılar büyük risk altında

Tüm dünyayı aylar önce etkisi altına alan ve Türkiye’de halen vaka sayıları artarak devam eden …