ASÜD Üretici de, sanayici de aynı gemide

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt alımları için tavsiye niteliğindeki referans fiyatta artış kararı almasına, süt sanayicilerinin en büyük sivil toplum kuruluşu Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nden (ASÜD) de değerlendirme geldi. Yapılan açıklamada, “Süt sektörü, üreticisiyle sanayicisiyle bir bütündür. Sektörün önünü açacak ve gelişmesine katkı yapacak her kararın destekçisiyiz” denildi.

Üretici, sanayici, kamu ve akademi olmak üzere Süt Sektörünün tüm taraflarını tek çatı altında toplayan Ulusal Süt Konseyi’nin (USK), kuruluş mevzuatı ile üstlendiği görevler arasında, çiğ süt alımları için tavsiye niteliğinde referans fiyat belirleyerek, açıklamak da bulunuyor.

Konseyi oluşturan tarafların tamamının temsil edildiği USK Yönetim Kurulu Aralık ayı toplantısında, 1 Ocak-1 Temmuz 2017 tarihleri arasındaki 6 aylık dönemde uygulanması tavsiyesiyle, çiğ sütte referans fiyatı yeniden belirledi. Halen litre başına 1 lira 15 kuruş olan referans fiyat, yüzde 3,5 yağ oranı ve yüzde 3,1 protein içerikli çiğ süt için 1 lira 21 kuruşa yükseltildi. Böylece ilk kez tavsiye niteliğinde belirlenen referans fiyatta, çiğ süt kalitesi kriter olarak değerlendirmeye alındı.

USK’nın kararına ilişkin olarak Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nden (ASÜD) yapılan açıklamada, süt sektörünün üreticisiyle, sanayicisiyle bir bütün olduğuna vurgu yapıldı. ASÜD’ten yapılan açıklamada “USK’nın üstlendiği misyon toplumun tüm kesimlerine de katkı sağlıyor. Bugün USK sayesinde farklı kesimlerin kendilerince fiyat açıklaması hem üreticiyi hem sanayiciyi spekülasyonlardan kurtarmıştır.” denildi.

Açıklamada, “ASÜD olarak kuruluşumuzdan bugüne çalışmalarımızı, üretici ile sanayicinin aynı gemide bulunduğu bilinciyle sürdürüyoruz. Üretici üretmediği takdirde sanayi ham madde temininde sıkıntıya girer, sanayide çarklar dönmediği takdirde üreticinin sütü değerini bulamaz. Dolayısıyla sektörün büyümesine, gelişmesine katkı yapacak her türlü kararın arkasındayız” ifadelerine yer verildi.

ASÜD açıklamasında, USK’nın görev alanına giren çiğ sütte tavsiye niteliğinde referans fiyat belirlenmesinde, süt kalitesinin bir kriter olarak değerlendirmeye alınmasının önemli olduğunun da altı çizildi.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …