Avrasya Tüneli, Marsh Tarafından Sigortalandı!

Avrasya Tüneli’ne Marsh İmzası!

Türkiye’nin son yıllardaki en önemli projeleri arasında yer alan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçit Projesi, bir diğer adıyla Avrasya Tüneli, dünyanın lider sigorta ve reasürans brokerliği şirketlerinden Marsh Türkiye aracılığıyla sigortalandı. Marsh Türkiye, Avrasya Tüneli’nin proje, inşaat aşamasında 1 milyar dolar, işletme aşamasında ise 650 milyon dolarlık sigorta işlemine aracılık etti.

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, geçen hafta açılışı yapılan ve Türkiye’nin son yıllardaki en önemli projeleri arasında yer alan, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçit Projesi’nin (Avrasya Tüneli) sigortalanmasına aracılık etti. Daha önce de onlarca büyük altyapı projesinde imzası bulunan Marsh, Avrasya Tüneli’nin proje ve inşaat aşamasından işletme aşamasına kadar tüm süreçlerinde yer aldı. Yapım aşamasına 2012 yılında başlanan, Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli ve bağlantı tünellerinin proje ve inşaat aşamasının teminat değeri 1 milyar dolar civarında bulunuyor ve 4 yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. Sigorta kapsamında deprem dahil doğal afetler, yangın, hırsızlık, tasarım hataları, inşaat riskleri yer alıyor.

İşletme aşamasında da yer aldı!

20 Aralık 2016 yılında işletmeye geçen Avrasya Tüneli için yaklaşık 650 milyon dolar bedel ile yine Marsh Sigorta aracılığı ile operasyon dahil bütün risklere terör, politik şiddet ve sorumluluk teminatları sağlandı. Avrasya Tüneli’nin 5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen iki bağlantı tünellerinden oluşuyor. Kazlıçeşme ve Göztepe arasında hizmet verecek olan proje 1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedeli ile hayata geçti.

Marsh 

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, müşterilerine kendi sektörlerine özel, geleceklerini ve başarılarını korumak için yaratıcı çözümler tasarlar ve sunar. Marsh’ın yaklaşık 27,000 çalışanı 130’dan fazla ülkede yerleşik müşterilerine danışmanlık ve brokerlik alanında hizmet vermek için işbirliği içinde çalışmaktadır. Marsh’ın bağlı bulunduğu Marsh & McLennan Şirketler Grubu, (NYSE: MMC) strateji, risk ve insan kaynakları alanında müşterilerine danışmanlık hizmetleri ve çözümler sunan profesyonel hizmetler şirketidir. 57,000’den fazla çalışanı ve 13 milyar doları aşan yıllık geliri olan Marsh

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …