Breaking News

Avrupa Kendi Değerlerini Ayaklar Altına Alıyor

TÜGVA 4. Gençlik Buluşması programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’nın ulvi değerleri diye parlatılan kavramların, bizzat o değerlerin sahipleri tarafından çiğnendiğine, ayaklar altına alındığına şahit oluyoruz. Eşref-i mahlûkat olan insana ruh katan, ona yaşama gayesi veren her ne kadar ilke varsa hepsinin içinin boşaltıldığı günler yaşıyoruz. Bu süreçte öne çıkan DEAŞ ve YPG gibi terör örgütlerinin, FETÖ gibi ihanet çetelerinin en büyük zararı Müslümanlara verdiklerini görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen 4. Gençlik Buluşması programına katıldı. Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere hitaben bir konuşma yaptı.

“TARİHİN DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİNE ŞAHİTLİK EDİYORSUNUZ”

Dünya’nın yeni bir değişim ve dönüşüm dalgasıyla sarsıldığına, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın, çok büyük kırılmalara, sancılara ve çatışmalara sahne olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizler bu genç yaşınızda, kimi zaman yürek yaralayıcı olsa da, tarihin dönüm noktalarından birine şahitlik ediyorsunuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yedinci yılına giren Suriye’deki zulmün, yaklaşık bir milyon insanın hayatına mal olduğunu, 3 milyonu Türkiye’ye olmak üzere yaklaşık 5 milyon Suriyelinin ülkelerinden göç ettiğini, Halep gibi binlerce yıldır medeniyetlere beşiklik etmiş şehirlerin enkaza döndüğünü, Irak, Yemen ve Libya’da, etnik ve mezhep temelli çıkar kavgalarında kardeşin kardeşi katlettiğini söyledi.

“KAPALI KAPILAR ARKASINDA SÜREN KİRLİ PAZARLIKLAR VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, on yıllardır Türkiye’ye demokrasi dersi veren, kendileri dışındaki ülkeler için insan hakları karneleri hazırlayan kimi Avrupa ülkelerinin, vicdanlarını iptal ettiklerini herkesin gördüğünü kaydetti ve şunları söyledi: “Avrupa’nın ulvi değerleri diye parlatılan kavramların, bizzat o değerlerin sahipleri tarafından çiğnendiğine, ayaklar altına alındığına şahit oluyoruz. Eşrefi mahlûkat olan insana ruh katan, ona yaşama gayesi veren ne kadar ilke varsa, hepsinin içinin boşaltıldığı günler yaşıyoruz. Bu süreçte öne çıkan DEAŞ ve YPG gibi terör örgütlerinin, FETÖ gibi ihanet çetelerinin, en büyük zararı Müslümanlara verdiklerini görüyoruz. İpleri, kendilerini kullanan güçlerin elinde olan bu katil sürüleri, İslam dışı, insanlık dışı eylemleriyle, bölgemizin parçalanmasına taşeronluk yapıyor. Nasıl bir asır önce coğrafyamızdaki ülkelerin sınırları kanla, gözyaşıyla ve fitneyle çizilmişse, bugün de aynısı terör şebekeleri üzerinden yapılmak isteniyor. Yüz yıl önce Arapça konuşan, faaliyet gösterdiği yerin insanları gibi giyinen Lawrence vardı. Bugün de cübbeli, sakallı, hoca ve âlim kılıklı “Modern ‘Lawrence’ler’ aynı şeyi yapıyor. Bir asır evvel Sykes ile Picot arasında yapılan gizli anlaşmalar vardı, bugün de kapalı kapılar arkasında süren kirli pazarlıklar var.”

“MİLLET OLARAK İMTİHANIMIZ BÜYÜK”

Figüranları, argümanları ve oyuncuları farklı olsa da, kurgulanan oyunun aynı olduğunu, bölgenin geleceğinin ipotek altına alınmak istendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birinci Dünya Savaşı sonrası kurulan, İkinci Dünya Savaşı sonrası tahkim edinen nizam, bugün aynı kodlarla yeniden kurgulanıyor. Unutmayın millet olarak imtihanımız büyüktür. Müslümanlar olarak sorumluluğumuz ağırdır. Şartlar ne olursa olsun, bu imtihandan başarıyla çıkmak boynumuzun borcudur” sözlerine yer verdi.

Herkesi derinden etkileyen acılar karşısında sergilenen çifte standardın gençleri kimi zaman ümitsizliğe, kimi zaman kızgınlığa sevk ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, okuyup seyrettiklerinin ve sosyal medyaya boca edilen vahşet görüntülerinin gençleri karamsarlığa yönelttiğini bildiğini ifade etti.

“KANDİL, İMRALI VE PENSİLVANYA ‘HAYIR’ DEDİĞİNE GÖRE BİZ DOĞRU YOLDAYIZ”

“Unutmayın, bizler Müslümanız, bizler Allah’ın rahmetinden ümidimizi kesmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Bizler din gününün sahibine, yerlerin ve göklerin Rabbine inanan insanlarız. Bizler ‘zulüm ile yapılan binanın hiçbir zaman payidar olmayacağına’ tarihte yüzlerce kez şahit olmuş bir inancın mensuplarıyız. Birilerinin sizin bu duygularınızı istismar etmesine asla fırsat vermeyin. Bu tablo gönlünüzde ümit tomurcuklarının yeşermesine mani olmasın. Unutmayın, her imtihan bir imkândır. Gecenin en karanlık olduğu an, şafağın sökme anıdır.”

İsviçre Parlamentosu binası önünde yapılan ‘hayır’ gösterisinde açılan ve infial yaratan posterle ilgili de konuşan ve “İsviçre’de benim devasa posterimi yapıp şakağıma silah dayayanlar kimse, onlarla beraber yürüyenler kimse, şu anda bunlar burada da iş birliği yaptılar” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği halk oylamasında Kandil’in ‘hayır’ dediğini ve verdiği talimatla Avrupa ve Türkiye’de çalışmalar yürüttüklerini, İmralı ve Pensilvanya’daki terör örgütü elebaşlarının hayır dediğini hatırlattı ve “Artık daha sormaya gerek var mı? Onlar ‘hayır’ dediğine göre biz istikamet üzereyiz, biz doğru yoldayız” diye konuştu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …