Başakşehir’de sokak hayvanlarına yerden ısıtmalı barınak

Başakşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki sokak hayvanları, dondurucu soğuktan yerden ısıtmalı sistemle korunuyor.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi, yıl boyunca yüzlerce sokak hayvanına hizmet veriyor. Sokak hayvanlarının tüm ihtiyaçlarının karşılandığı merkezde, soğuk havalarda yerden ısıtmalı sistemle hayvanlar dondurucu soğuktan korunuyor.

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hatice Gülgönül, sokak hayvanlarına yönelik çok sayıda çalışma yaptıklarını söyledi. Başakşehir’de büyük, açık ve boş arazilerinin çok olması, sahipsiz ve başıboş hayvanların sayısının artmasına olanak sağladığını belirten Başkan Yardımcısı Gülgönül, “Belediyemiz, geliştirdiği yerel çözümlerle sokak hayvanlarına ihtiyaç duydukları bakım hizmetini veriyor. Yaz ve kış farklı ihtiyaçlarına göre çalışmalar yapıyoruz. Kış aylarında barınak dışında ormanlık alandaki yaban hayvanlarına da ulaşabilecekleri yerlerde yem koyarak besleme çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Doğada 90 farklı noktaya mama bırakılıyor

Özellikle kış aylarında sokak hayvanları için yapılan çalışmalara yoğunluk verildiğini belirten Gülgönül,”Sokak hayvanları için çeşitli beslenme noktalarına günlük ortalama 150 kilogram civarında mama bırakıyoruz. Mama bırakılan tüm noktalarda aynı zamanda don olma ihtimali de düşünüldüğünden ayrıca su takviyesi de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca havalar çok soğuduğunda donma riski nedeniyle sokak hayvanları ile ilgili çabaları yoğunlaştırarak barınakta kalmaları yönünde çalışma yapılmaktadır. Yine kış döneminde ekip sayımızı üçten altıya çıkarttık. Sokak hayvanları için besleme çalışmaları sadece sokak köpekleri için değil aynı zamanda kediler, güvercin ve serçe gibi kanatlılar için de yürütülmektedir. Sokak Hayvanları Rehabilitayon Merkezimizdeki hayvan barınakları yerden ısıtmalı sistem ile ısıtılmaktadır. Merkezimizde barınan hayvanların üşümemesi için yerden ısıtmalı sistem geliştirilmiştir. Bu sitemle barınağımızın sevimli misafirleri kışın üşümeyecek” diye konuştu.

Gelen ihbarlar 24 saat değerlendiriyor

Bakıma muhtaç ve hasta olarak getirilen hayvanların tedavilerinin titizlikle yapıldığını dile getiren Başakşehir Belediyesi Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezinde görevli Veteriner Hekim Serdar Bile deşunları kaydetti: “Barınaktaki hayvanları sahiplendiriyoruz. Sahiplenilmeyen hayvanları da doğal ortamına geri bırakıyoruz. Soğuk kış günlerinde kafeslerimizin alttan ısıtmalı sistemi sokak hayvanlarının imdadına yetişiyor. Bölgede bulunan sokak hayvanları ısınması için merkezimize getiriliyor. Ve kapalı bölmelerimize yerleştiriliyor. Vatandaşlarımızda sokak hayvanları için bir tas su bir tas yemek bırakabilirler kapılarının önlerine. Onun haricinde hasta, muhtaç hayvanları tespit ettiklerinde bizimle iletişime geçebilirler. Beyaz masamız 24 saat hizmete açık 444 06 69 numaralı telefondan bize ulaşabilirler.”

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …