Başbakan Yıldırım’dan esnaf ziyareti

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni’nin ardından Etimesgut ilçesindeki Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi’ne geçti. Cuma namazı öncesi esnaf ziyaretinde bulunan Yıldırım, Ahi Evran Camisi önünde gazetecilerle sohbet etti.

Yıldırım, bir gazetecinin, “Görüştüğünüz Şaşmaz esnafı size neler söylüyor?” sorusu üzerine, “Şaşmaz esnafı, ‘Bizde hiçbir şey Şaşmaz.’ diyor. İş sağlam. Tabii burası oto sanayi sitesi. Altyapıyla ilgili talepleri var. Biz de gördük. Gayret ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ile de görüştüğünü, esnafın taleplerinin gereğini yapacağını belirtti.

Oto sanayi esnafının sigorta konusunda birtakım sıkıntıları olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları ifade etti:

“Primlerin yüksekliği, kaza yapan araçlara belirli sınırlamalar getirilmesi. Bunlara bakacağız, gözden geçireceğiz. Genel olarak zaten sigorta primleri çok daha yüksekti. Geçen yıl düzenleme yaptık, yüzde 25 geriledi ancak halen yüksek geliyor. Bunun yolu sadece aracı sigorta etmekle olmuyor.

Uçaklardaki, gemilerdeki gibi kara kutu konacak. Orta ve uzun vadede, hemen yarın değil. Bu kara kutu ne yapacak? O aracın bütün seyahatinde ne oldu, ne bitti, sollamada hata var mı, hız aşımı, trafik kuralı ihlali var mı? Bunları hep kaydediliyor. İşin sonunda açıyor, bakıyor herkes kusuruna göre oradaki hasarın bedeline ortak oluyor. Ortak sorumluluk oluyor. Öyle olunca fiyatlar da tamamen düşmüş oluyor.”

Başbakan Yıldırım, “Bab’da Türk askeri başarıya ulaştı. YPG’nin de Münbiç’te yığınak yaptığı bilgisi geliyor. Bölgede son durum nedir?” sorusu üzerine, cuma namazının ardından açıklama yapacağını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi içerisindeki Ahi Evran Camisi’nde kıldığı cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bab’daki son durumla ilgili soru üzerine Yıldırım, Bab’ın birkaç gün önce tamamen kuşatıldığını ve içeride temizlik harekatı yapıldığını söyledi. Bab’da yaşanan iki olay olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bir tanesi El Bab’ın kuzeybatısında bir kasaba, burada bir intihar saldırısında 27 sivil, ilk belirlemelere göre 6 ÖSO mensubu. Onun dışında yol kontrolü yapan El Bab girişinde askerlerimize yine bir intihar saldırısı var. İki askerimiz şehit, yaralılarımız var. Bu şehrin her tarafı delik deşik. El yapımı patlayıcılar, bombalar var, düzenekler var. Bunlarla ilgili azami titizlik gösterilerek temizlik harekatı yapılıyor. Bu ve buna benzer olayların olmaması için arkadaşlarımız çok dikkatli davranıyorlar ama maalesef bazen de böyle kontrol dışı durumlar gelişebiliyor.”

Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin, Adalet Bakanlığının terör, çocuk ve kadın istismarları dışında 10 yılın altında mahkumiyeti kalanların açık cezaevine alınması kararının “af” tartışması başlattığı yönündeki sorusu üzerine “Af nasıl olur? Af, eğer diyelim ki 10 yıl cezan var tamamen salıverilirsin af olur veya 10 yıl cezayı 3 yıla indirirsin bu da af olur değil mi? Ama burada cezanın süresi değişmiyor cezanın şekli değişiyor. İnfaz şekli değişiyor, kapalıdan açığa geliyor.” diye konuştu.

Cezaevlerinde pek çok iş kolunda faaliyet gösterildiğini ifade eden Yıldırım, “Mahkumları meşgul etmek bir yandan da ceza infaz kurumuna bir akar sağlamak için çalışıyorlar.” dedi.

Terörle mücadeleden dolayı cezaevlerinde yer sıkışıklığı olduğunu dile getiren Yıldırım, “O yüzden organize suçlar, terör suçları, istismar gibi önemli suç grupları dışında disiplin suçlarına benzer suçları işleyen ve bundan hüküm giyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Bundan geri kalan kısmını açıkta tamamlayacak. Bu açık cezaevindeyken bir yanlış içerisinde olursa bu hakkı kaybediyor, tekrar bir önceki konumuna geliyor. Durum bu.” ifadelerini kullandı.

Sanayi esnafına da hitap eden Yıldırım, “Şaşmaz şaşar mı? Hiç şaşmaz, 16 Nisan’da şaşmaz.” ifadesini kullandı.

Esnafa kararını soran ve “Evet” karşılığını alan Yıldırım’ın, “Daha ne konuşacağız?” demesi üzerine renkli anlar yaşandı.

Başbakan Yıldırım, esnafın, sanayi sitesi içine itfaiye birimi talep etmesi üzerine mikrofonu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e verdi.

Sözlerine, “Belediyemizin hizmetlerinden memnun musunuz?” diye sorarak başlayan Gökçek, “Evet. Allah razı olsun.” karşılığını aldı.

Gökçek, “Şaşmaz, yeni yapılan yoldan sonra iki Şaşmaz hatta üç Şaşmaz oldu. Doğru mu? İtfaiye istemişsiniz, gelirken itfaiye müdürüyle enine boyuna konuştuk. İtfaiyenin Batıkent’ten buraya uzaklığı 6 kilometre yani aşağı yukarı 5 dakikada burada oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bu sırada alandaki bir esnaf, “Sayın Başkanım, bize itfaiye getirin. Oradan buraya gelinceye kadar yanar.” demesi üzerine Gökçek, “Onu da sordum, ‘Burada yangın oldu mu, sıkıntı oldu mu?’ diye. ‘Başkanım, bugüne kadar birkaç dükkan yangını oldu, anında da söndürdük.’ dedi. Yanlış mı?” şeklinde konuştu.

“ESNAF İSTİYORSA TAMAM”

Başbakan Yıldırım, bu diyalog üzerine, “İtfaiyeniz tamam. Lafı uzatıp zurna yapmaya lüzum yok, esnaf istiyorsa tamam.” dedi.

Gökçek de “Sayın Başbakan emrediyorsa zaten tamam, mesele yok.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, “İşler yapılır, her şey yoluna girer. Mühim olan bayrak, vatan, millet, devlet.” diye konuştu.

Yıldırım, esnafın, “Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratlarına, “Ben onun namına geldim, çok selamlarını getirdim size. Cumhurbaşkanımız müsait bir zamanda bir sürpriz yapabilir.” karşılığını verdi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News