BEE’O, Design Turkey 2017’de Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri kategorisinde Tasarım ödülü kazandı.

Kovandan sofraya doğallık prensibiyle ürünlerini tüketicilerine sunan BEE’O, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası’ndan ödülle döndü.

BEE’O, Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Ödülleri töreninde “Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri” kategorisinde “Bitlis Yöresi- Yayla Çiçek Balı” tasarımı ile ödüle layık görüldü.

BEE’O, Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek ve proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur, Ziraat Mühendisi Taylan Samancı ve İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu tarafından 2013 yılında KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te kuruldu. Propolis, arı sütü, bal, polen içeren ürünlerini kovandan sofraya prensibiyle, besin içeriği ve biyolojik aktivitesini koruyarak tüketicilerine sunmaya devam ediyor.

Diğer Ödüller;

Borsa İstanbul Özel Pazar – 2014 Yılı En Hızlı Büyüyen Kobi Ödülü

İTÜ Arı Teknokent – 2015 Yılı BEETECH Ödülü

TÜBİTAK TTGV TÜSİAD 2016 İnovasyon Ödüllü

KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi – 2016 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Ödülü

Avrupa Birliği – Eco Efficiency Ödülü

Gurme Özel Ürünler İnovasyon 2017 Ödülü (Sofi Awards-ABD)

TİM-İhracatın Yıldızları/Türkiye’nin Gizli Şampiyonları 2017 Ödülü

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI – BUSİNESS WORLD

 

You may also like

Popular News