BEŞİKTAŞ J.K. Hollandalı Fortuna Sittard ile stratejik işbirliği yaptı

BEŞİKTAŞ J.K., Avrupalı genç Türk yetenekleri keşfetmek için Hollandalı Fortuna Sittard ile stratejik işbirliği yaptı

Türk spor camiasının ilk ve lokomotif kulübü Beşiktaş J.K. Avrupa’da yaşayan Türk kökenli genç yetenekleri keşfetmek amacıyla Hollandalı Fortuna Sittard takımıyla işbirliği anlaşması imzaladı.

Futbol takımının altyapı çalışmalarına hız kazandıran Beşiktaş J.K., bu işbirliği sayesinde genç yetenekleri, süreçleri tanımlanmış, istikrarlı ve ölçülebilir bir sistem kurarak kulübe kazandırmayı hedefliyor.

Beşiktaş J.K.’nın yeni yönetim anlayışının en önemli parçası olan altyapı çalışmaları hız kazandı. Avrupa’da yaşayan yetenekli Türk gençleri keşfe çıkan Beşiktaş J.K. bu alanda Avrupa’da önemli başarılara imza atmış Fortuna Sittard ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

İki kulüp arasında yapılan işbirliği çerçevesinde, Hollanda’da 100 kilometrelik alanda 2 milyon Türk’ün yaşadığı Limburg Bölgesi’nin birinci ligdeki temsilcisi olan kulüp, Beşiktaş’ın her yıl Avrupa’daki genç yetenek seçmelerini üstlenecek. Farklı yaş gruplarında yapılacak başvuruların ardından yapılacak seçmelerde 2000’e yakın genç oyuncu izlenerek kayıt altına alınacak.

Erkeklerde 14/17, kızlarda 16/19 yaş grupları arasında yapılacak seçmelere başvurular, 20 Ocak 2020’de başlayıp 15 Mart 2020’de sona erecek. Türkçe, Almanca, Fransızca ve Flamanca dilinde elektronik ortamda yapılacak olan başvuru duyuruları ardından seçmeler 10/12 Nisan 2020 tarihleri arasında Fortuna Sittard tesislerinde gerçekleşecek.

Fidan: Avrupa’daki genç yetenekleri keşfedeceğiz

Vodafone Arena’da 8 Ocak 2020’de gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasına, Beşiktaş adına Futbol Altyapı ve Tüm Branşlar, Spor Okullarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan ile Beşiktaş JK Futbol Akademi & Kadın Futbol Takımları Direktörü Necmettin Çelikhan katıldı. Anlaşmaya, Fortuna Sittard adına ise, Yönetim Kurulu Başkanı Işıtan Gün ile kulübün CEO’su Ivo Pfennings imza attı.

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, imza töreninde yaptığı konuşmada, Fortuna Sittard Kulübü ile gerçekleştirilen işbirliğinin altyapı çalışmaları açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı. Türk futbolunun yakın dönemde yetiştirdiği yetenekli oyuncuların önemli bir kısmının Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımız arasından çıktığına işaret eden Fidan, “Yeni yönetim olarak göreve geldiğimiz günden beri altyapı çalışmalarına verdiğimiz önemi her fırsatta dile getirdik. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte Türk sporunun her anlamda pozitif geliştiği, sporcu yetiştiren, altyapıya önem veren, olimpiyatlarda başarılı sporcular yetiştiren bir camianın oluşması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bugün Fortuna Sittard Kulübü ile yaptığımız bu anlaşma, altyapı çalışmalarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu sayede Avrupa’da yaşayan yetenekli gençleri keşfetme ve başta kulübümüz olmak üzere Türk sporuna kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hollanda 2. Liginde mücadele ederken maddi zorluklar yüzünden iflas noktasına gelen Fortuna Sittard’ı 2016 yılında devir aldıktan sonra, Hollanda tarihinin en düşük bütçesi ve en genç kadrosu ile kısa sürede birinci lige yükselten kulübün Yönetim Kurulu Başkanı Işıtan Gün de, Beşiktaş J.K. ile yaptıkları işbirliğinin Türk futbolu için yeni bir dönemi başlatacağına inandığını söyledi. Gün, şöyle devam etti:

“Fortuna Sittard Hollanda’nın ilk profesyonel futbol kulübü olmasının yanı sıra, halen tüm dünyada Türklere ait veya Türkler tarafından yönetilen en üst düzey spor kuruluşu olmanın gururunu yaşıyoruz. Futbol başta olmak üzere spor branşlarının tamamında ülkemizin artık yönetilen değil yöneten bir konuma ulaşması için önemli ve milli bir görev taşıdığımıza inanıyoruz.

Bugüne kadar gerek kulüpler seviyesinde gerekse milli takım bazında Türk kökenli sporcuları ülkemize kazandırma adına yapılan iyi niyetli pek çok girişim oldu. Biz bu işbirliği ile bu amaca bilimsel ve sistematik bir düzen içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz. Beşiktaş yönetimine ve akademi yöneticilerine göreve gelir gelmez bize ulaşarak bu konunun kendileri adına bir öncelik olduğunu ifade etme vizyonunu ve iradesini ortaya koydukları için her şeyden önce bir Türk futbolsever olarak teşekkür ediyorum. Ülke sporuna bu vesileyle bir katkı sunmak bizler için ayrıca gurur vesilesi.” dedi.

Aktüel İntermedya / SPOR

You may also like

Popular News