Bizim davamız Türkiye’nin beka davasıdır

Başbakan Binali Yıldırım, “AK Parti olarak ilk günden bugüne hiçbir zaman milleti birbirinden ayrıştıran fikirler üzerine siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bizim davamız Türkiye’nin beka davasıdır. Bizim siyaseten amacımız devleti millet ile buluşturmak, kaynaştırmaktır. AK Parti olarak toplumun vicdanını yaralayan hiçbir işin arkasında bugüne kadar olmadık, bundan sonra da olmayacağız.” dedi.

Yıldırım, Karataş Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel’i rahmetle andı.

Kongrenin Gaziantep, ülke, millet, gençlik ve gelecek için hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, Gaziantep’in kurulduğu ilk günden bu yana AK Parti’ye sahip çıktığını, her seçimde partiye olan desteğini artırdığını söyledi.

Gaziantep’in AK Parti’ye olan güvenini hep muhafaza ettiğini vurgulayan Yıldırım, “1 Kasım seçimlerinde yüzde 61,5, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 ile Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdiniz, size yakışanı yaptınız. İnşallah önümüzdeki seçimlerde bu desteği daha da yukarılara taşıyacağız. Gençler, önümüzdeki seçimlerde yeni bir rekora hazır mısınız? Kapı kapı dolaşarak bütün vatandaşlarımızın gönlünü kazanmaya var mısınız?” diye konuştu.

Yıldırım, AK Parti’nin gücünün gençler olduğunu, gençler ne kadar güçlü olursa AK Parti’nin de o kadar güçlü olacağını belirtti.

“HAK VE ADALETTEN ASLA AYRILMAYACAĞIZ

AK Parti davasının gençlerin omuzlarında yükseleceğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler bizim hem umudumuz hem de ufkumuzsunuz. Şu kutlu yürüyüşte sizlerle yol arkadaşı, dava arkadaşı olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. ‘Kişi sevdiğiyle beraberdir’ diyor yüce Peygamberimiz. Biz daima sizlerle beraberiz, sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz, inanıyoruz. Allah birliğimizi, dirliğimizi kardeşliğimizi daim eylesin. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Hak ve adaletten asla ayrılmayacağız. Milli iradeye, hak ve adalete, 15 Temmuz’da sahip çıktığınız gibi daima sahip çıkacaksınız. Millete sevdanız, bu ülkeye aşkınız hiç eksilmesin.”

“BİZİM SİYASET AMACIMIZ DEVLETİ MİLLET İLE BULUŞTURMAK”

Başbakan Yıldırım, AK Parti’ kongrelerinde heyecan, çoşku ve muhabbetin doruğa çıktığını dile getirdi.

Yenilenme, tazelenme kongrelerinde hizmet aşkıyla hep bir ve tek yürek olduklarını anlatan Yıldırım, “Bu dava milletin davasıdır, Türkiye davasıdır. AK Parti hukukun, adaletin, kalkınmanın adıdır. AK Parti demokrasi ve özgürlük hareketidir. AK Parti olarak ilk günden bugüne hiçbir zaman milleti birbirinden ayrıştıran fikirler üzerine siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bizim davamız Türkiye’nin beka davasıdır. Bizim siyaset amacımız devleti millet ile buluşturmak, kaynaştırmaktır. AK Parti olarak toplumun vicdanını yaralayan hiçbir işin arkasında bugüne kadar olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Gençlerimizin, geleceğe güvenle yürümelerini istiyoruz. Kadınlarımızın geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz. İnançla, azimle sürdürdüğümüz bu mücadele milletin ikbal mücadelesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Gaziantep’in ve Gaziantep halkının gönlünün, yüreğinin zengin olduğunun altını çizdi.

Şehrin, dünyanın vicdanı, merhametin adı olduğunu ifade eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

“Gazi unvanınız yanına bir de ensar unvanı eklediniz. Şu anda Gaziantep, yarım milyona yakın Suriyeli kardeşimizi bağrına basıyor, misafir ediyor. Suriyeli muhacirlere ensar olan bütün Gaziantepli kardeşlerime şükranlarımız sunuyorum. Sizler bu asil duruşunuzla kardeşlik ve komşuluk hukukunun gereğini yaptınız, aynı zamanda bütün dünyaya da unutulmayacak bir de ders verdiniz.  Sadece o mazlumlar değil bütün insanlık Gaziantep ve Kilis’i hayırla yad edecek, unutmayacaktır.”

Gaziantep’in adaletin şehri olduğunu belirten Yıldırım, hanım eli değen bu şehrin aynı zamanda şefkat ve merhametin şehri olduğunu söyledi.

Gazianteplilerin Suriyelilere kuru bir ev sahipliği yapmadığını, onları istihdama, üretime katarak hayata, geleceğe tutunmalarını sağladığını, aile değerlerini koruma imkanı verdiklerini vurgulayan Yıldırım, “Vakıflarımız, derneklerimiz Suriyeli kardeşlerimiz için çıkardıkları gazete, dergi, radyo yayınlarında onların kültür değerlerinin yaşamasına katkı sağladı. Eğitim desteği verdiniz.” diye konuştu.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli aydınların, yazarların bu gönüllü çalışmalara destek verdiğini anlatan Yıldırım, “Türkiye’nin bilim adamları, aydınları, sivil toplum kuruluşları, Suriyeliler için yapılan bütün fedakarlıkları görmelidir, takdir etmelidir. Suriyeli kardeşlerimiz mutlaka yurtlarına dönecektir. Normal hayatlarına dönecektir. Tıpkı Cerablus’ta olduğu gibi, El Bab’da olduğu gibi, Rai’de olduğu gibi ve şimdi de Afrin’de olduğu gibi. Çünkü oraları terör yuvalarından temizleyen kahraman Türk Mehmetçikleri var. Onların alnından öpüyorum. Başarılarını tebrik ediyorum evlatlarımızın.” ifadelerini kullandı.

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR DAHA”

Afrin’in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile terörden temizlendiğini dile getiren Yıldırım, salondakilerin, “Başbakan bizi Afrin’e götür” tezahüratları üzerine “Gençler, enerjinizi harcamayın, Afrin işi tamam. İnşallah başka imkanlar olur, ona bakarız bundan sonra. Daha işimiz bitmedi. Yapacak çok işimiz var daha. Etrafta terör kaynıyor. İnşallah bu alçakları Kürtlerin de Arap kardeşlerimizin de başına bela olmaktan defedeceğiz, onların huzurunu, güvenini sağlayacağız.” dedi.

PKK terör örgütünün Kürtlerin dertleriyle ilgilenmediğini, sadece ve sadece efendilerinin, emperyal güçlerin emirlerini yerine getirdiğini, Türk, Kürt, Arap ayırmadan masumları katlettiğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu alçakları bu topraklardan tamamen söküp atıncaya kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Kürtleri de Arapları da Türkleri de bunların tasallutundan, şerrinden kurtarmak için gereken adımların hepsini bugüne kadar attığımız gibi bundan sonra da atmaya devam edeceğiz.

Şimdi Afrin’de yeniden hayat başlıyor. Yerel unsurlardan yönetimler oluşuyor, tıpkı Cerablus’taki gibi. Bölge patlayıcılardan temizlenince artık oraya şehri, ilçeyi bırakıp giden oranın yerlileri, sahipleri dönecek, yerleşecekler. Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığı savaşın travmasını atlatarak evlerine dönmeleri için yapılan her çalışmayı yakından takip ediyoruz.”

Terörden, Suriye’deki iç savaştan en fazla etkilenen illerin başında Gaziantep’in geldiğini belirten Binali Yıldırım, Gazianteplilerin yaşadığı mağduriyeti metanetli bir şekilde karşılama erdemini, özverisini gösterdiklerini söyledi.

Kahraman Mehmetçik’in ÖSO ile bu terör tehdidini defetmek, can ve mal güvenliğini sağlamak için Afrin’e gittiğinin altını çizen Yıldırım, başarıyla gerçekleştirilen harekatla terör varlığının sona erdirildiğine dikkati çekti. Yıldırım, sınır boylarında vatandaşların canına, malına yönelen her türlü tehdidin mutlaka bertaraf edileceğini, bundan dönüş olmadığını bildirdi.

Salondakilerin tezahüratları üzerine Yıldırım, “Merak etmeyin gençler, ihtiyaç olursa el ele kol kola 81 milyon bu ülke için, ay yıldızlı bayrak için nasıl 15 Temmuz’da meydanlara indikse gerekirse yine ineriz. Ama artık Mehmetçiklerimiz size iş bırakmıyor.” dedi.

Türkiye’nin haklı davasına karşı teröristlerin ağzıyla kara propaganda yürütenler olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, “Bu propagandalar maksatlıdır. Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Bunu hep söylüyoruz. Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer, buraların istikrarından geçer. PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerini tamamen yok ederek, bölgede, ülkemizde huzuru sağlamak bizim önceliğimizdir. Türkiye’nin terörle mücadelesini engellemek isteyenler hüsrana uğramaya mahkumdur.” diye konuştu.

Bütün şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, gazilere de hayırlı uzun ömürler diledi.

“DÜNYANIN 17’NCİ, AVRUPA’NIN 6’NCI BÜYÜK EKONOMİSİ”

Türkiye’yi dünyanın en itibarlı, güçlü ülkeleri arasına sokmaya azmettiklerini, yemin ettiklerini dile getiren Yıldırım, 15 yıl boyunca günübirlik düşünmediklerini, yapısal reformlar gerçekleştirdiklerini, Türkiye’yi dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline getirdiklerini vurguladı.

Yıldırım, kabinede Gaziantep’ten iki bakan bulunduğunu, ekonominin başında Mehmet Şimşek’in, adaletin başında da Abdulhamit Gül’ün olduğunu söyledi.

Gaziantep’in kendi ayakları üzerinde duran, kendi dinamikleriyle geleceğini inşa eden bir şehir olduğunun altını çizen Yıldırım, şehrin en zor şartlarda, Suriye savaşında, Irak savaşında terörden asla pes etmediğini ve ayakta durmayı başardığını, hep gelecek hedeflerine yoğunlaştığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin 15 yılda çok mesafe katettiğini dile getirerek, ihracatı 36 milyardan 160 milyara çıkardıklarını aktardı.

Sadece bir yıl içerisinde 1 milyon 620 bin vatandaşa iş sağladıklarını anlatan Yıldırım, yatırımlarda dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini başlattıklarını bildirdi.

Yıldırım, “Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini görmek için Gaziantep’i görmek yeter. Daha fazla büyüme, daha fazla iş, aş, daha fazla refah için koşar adımlarla ilerliyoruz. Gaziantep, büyüme hedefimize en büyük katkıyı veren illerimizden birisi. Bu büyümede tabii ki Gaziantep de üzerine düşen payı adı. Türkiye’nin büyüme nispetinden daha fazlasını, istihdam artışından daha yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından büyük pay aldı Gaziantep. Gaziantep’e yapılan her şey helali hoş olsun, Gaziantep her şeyin en güzelini hak ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Gaziantep’in ekonomisiyle Türkiye’nin güçlü şehirlerinin başında geldiğini, kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri olduğunu söyledi.

Dış ticaret hacmi 12 milyar doları bulan, ihracat rakamı 7 milyar dolara dayanan Gaziantep’in üretimin ve bereketin şehri olduğunu ifade etti.

Yıldırım, 16 yılda kente 24 milyar lira yatırım yapıldığını, sigortalı çalıştıran iş yeri sayısının 34 bini aştığını, 450 bin kişinin sosyal güvenlik kapsamında çalıştığını aktardı.

Gaziantep Üniversitesinin bölgenin en iyi eğitim veren kurumları arasında yer aldığını dile getiren Yıldırım, “Gaziantep’e üçüncü bir üniversite daha kuruyoruz. Gaziantep’e Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Üniversitenin yurt kapasitesini 5 kat arttırdıklarını, 15’i hastane olmak üzere 75 sağlık tesisini Gaziantep’e kazandırdıklarını vurgulayan Yıldırım, bin 875 yataklı şehir hastanesinin de gelecek yıl açılması için çalıştıklarını belirtti.

AK Parti göreve geldiğinde Gaziantep’te sadece 116 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bunun üzerine 280 kilometre daha ilave ederek, bölünmüş yolu 396 kilometreye çıkardıklarını belirten Yıldırım, Gaziray projesinin de gelecek yıl tamamlanacağını belirtti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle 50 bin konut projesi başlatıldığını, konutların yaklaşık 2 bin 800’ünün ihalesinin yapıldığını ve inşaat safhasına geçildiğini anlatan Yıldırım, 2002’de 2 olan OSB sayısının bugün 4’e çıktığını ve 140 kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Herkesin Gaziantep’in kalkınması için canla başla çalıştığını aktaran Yıldırım, emeği geçenlere teşekkür etti.

“GENÇLERDEN BEKLENTİMİZ BÜYÜK”

Yıldırım, gençlerin fikirlerine, vizyonuna ve enerjisine güvendiklerini, ülke adına gençlerden beklentilerinin büyük olduğunu, bütçede en büyük payı gençliğe ayırdıklarını dile getirerek, “2018 bütçesinde 134 milyar ile Milli Eğitim en büyük payı aldı. Önünüzdeki her engeli kaldıra kaldıra bugünlere geldik. Üniversiteye girişte engeller vardı, kıyafet sorunu, katsayı sorunu vardı. Bütün bu antidemokratik uygulamalara son verdik.” diye konuştu.

Yükseköğretimde yurt kapasitesini 180 binden 630 binin üzerine çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, göreve geldiklerinde 45 lira olan öğrenci bursunun bugün 470 liraya yükseldiğini söyledi.

“7 MİLYONUN ÜZERİNDE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR”

Yıldırım, Türkiye’de 7 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi bulunduğunu belirterek, “Gençliğe destek lafla değil icraatla oluyor. Sadece eğitim alanında değil birçok alanda gençlerimizin önündeki engelleri kaldırdık. Eski siyaset anlayışında gençlik tehlike olarak görülürdü, yetki ve sorumluluk verilmezdi ama biz gençlerimize hep inandık, güvendik. Türkiye gençlerin omuzlarında yükselecek dedik.” şeklinde konuştu.

Gençlerin siyasette, yönetimlerde etkili olması için düzenleme yaptıklarını anlatan Yıldırım, 18 yaşında seçme ve seçilme hakkının verildiğini hatırlattı.

Gençleri eğitim, spor ve sanat alanında desteklerini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Gençler projelerini hayata geçirsin diye GENÇDES Projesi’ni uygulamaya koyduk. Daha kalkınmış bir ülke için hep birlikte ter dökeceğiz. Sizler bu milletin göz bebeği, geleceğimizin teminatısınız. Her bir vatandaşımızın huzur, güven içinde yaşadığı ülkeyi sizlerle inşa edeceğiz. Seçimlere adım adım ilerliyoruz. Türkiye’nin önünde aydınlık bir gelecek var. Vatandaşlarımız, gençlerimiz yeni imkanlara layık. Daha güçlü ekonominin önü, istikrarlı ve güçlü siyasi yönetimle açılacak. Bu kapıları sizlerin inancı ve gayreti açacak.”

 Kongreye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

YILDIRIM’DAN ZİYARETLER

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi’nin ardından İzmir’in Bornova ilçesinde kimlik kontrolü sırasında asker kaçağı olduğu anlaşılan şüphelinin bıçaklı saldırısı sonucu şehit olan polis memuru Mehmet Çelik’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, burada şehidin babası Ahmet ile annesi Elif Çelik ve yakınları tarafından karşılandı. Ziyarette şehidin ailesine başsağlığı dileyen Yıldırım, baba Ahmet Çelik’e Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Yıldırım ve beraberindekiler, şehit Çelik için dua etti. Yıldırım, şehit evinden ayrılırken kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep Büyükşehir Belediyesini de ziyaret etti. Yıldırım, kendisini karşılayan down sendromlu çocuklardan oluşan mehter takımı ile fotoğraf çektirdi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News