BM: Arakan’lı müslümanlara etnik temizlik yapılıyor.

Birleşmiş Milletler, Myanmar silahlı kuvvetlerinin Arakanlı Müslümanlara karşı etnik temizlik yaptığını açıkladı.

BM ayrıca, ülkede süren şiddet ve insan hakları ihlallerinin insanlığa karşı suçlar olduğunu bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından kamuoyu ile paylaşılan raporda Bangladeş‘te ki Arakanlı Müslüman sığınmacılar tarafından sevinçle karşılandı.

Muhammed Yunus isimli Arakanlı bir mülteci şöyle konuştu ;

“Uzun zaman sonra Birleşmiş Milletler, tüm dünyaya bizim zulüm gördüğümüze dair gerçek bir rapor yayımladı. Bundan dolayı Birleşmiş Milletler’e, BM’nin hukuk savunuculuğuna ve dünyanın hukuki görüşüne teşekkür ediyorum. Umarım bu müdafaanız bizim dualarımıza cevap verir ve sorun bir an önce çözülür”

Toplu tecavüzler, çocuk ve bebeklerin de aralarında bulunduğu sivillerin acımasızca dayağa maruz kalması ve ortadan kaybolmaların detaylıca anlatıldığı Rapor, Bangladeş‘e geçmeyi başaran görgü tanıklarının ifadelerine dayandırılarak hazırlandı.

Bu arada BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü, Myanmar hükumetinin ordunun yaptığı katliamlardan sorumlu olduğunu dile getirdi.

Şiddet ve ihlaller insanlığa karşı suçlar kapsamında

Raporda, Myanmar ordusu, polisi ve bazen de sivil çetelerin, Arakanlı Müslümanların evlerini, okullarını, marketlerini, cami ve medreselerini ateşe verdiğine dair “tutarlı” ifadeler yer aldı.

Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz, cinayet, işkence ve yağma gibi suçlar işlediğine vurgu yapılan BM raporunda, ülkede ekim ayından bu yana süren şiddet ve ihlallerin “çok büyük ihtimalle” insanlığa karşı suçlar kapsamında olduğu vurgulandı.

BM: Zulüm dayanılmaz boyutlarda

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, son dönemde Myanmar’da yaşanan şiddetin benzerinin görülmediğine dikkat çekti.

Hüseyin, “Rohingyalı çocukların maruz kaldığı yıkıcı zulüm dayanılmaz boyutlarda. Bir insanın, anne sütü için ağlayan çocuğu bıçaklanmasına ne tür bir nefret sebep olabilir? Ve bir annenin kendisini koruması gereken güvenlik güçlerince tecavüze uğrarken bu cinayete tanıklık etmesi! Bu nasıl bir etnik temizlik operasyonudur? Ne tür ulusal güvenlik hedefleri bütün bunlara hizmet eder?” değerlendirmesinde bulundu.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News