Breaking News

BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye’nin Krizlerin Çözümünde Kilit Ülke Olduğunu Belirtti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Guterres ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ilk ikili resmî ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren BM Genel Sekreteri Guterres’in görüşmede, Türkiye’nin bölgedeki tüm krizlerin çözümü bakımından anahtar ülke olduğunu vurguladığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres’in ilk ikili resmî ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “BM Genel Sekreteri Guterres, Cumhurbaşkanımızla Haziran 2015’te BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak geldiği Midyat’ta görüşmüştü. Bugün gerçekleşen görüşmede Midyat Geçici Barınma Merkezi’nde gerçekleştirdiği temasları hatırlatarak Cumhurbaşkanımıza Türkiye’nin mültecilere gösterdiği ev sahipliği ve cömertlik için müteşekkir olduğunu ifade etti” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres’in, Türkiye’nin BM için “son derece önemli bir ülke” olduğunu kaydettiğini bildiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, özellikle Medeniyetler İttifakı projesi ve arabuluculuk dostları gurubu kapsamında ülkemizin üstlendiği öncü rolden övgüyle bahsettiğini; Türkiye’nin bölgedeki tüm krizlerin çözümü bakımından anahtar ülke olduğunu vurguladığını bildirdi.

SURİYE GÖRÜŞMELERİ

Suriye’de barış ve istikrarın yeniden tesisi için Astana ve Cenevre’de devam eden görüşmelere de değinildiğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, BM Genel Sekreteri Guterres’in, siyasi çözümün sağlanması için birlikte çalışmayı teklif ettiğini, terörle mücadele konusunda fikir alışverişinde bulunulduğunu ve bu bağlamda atılması gereken adımlar konusunda mutabık kalındığını ifade etti.

KIBRIS’TA ÇÖZÜM ARAYIŞI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümün sağlanması için müzakerelere destek vermeyi sürdüreceğimizi vurguladı. Filistin’de iki devletli çözümün desteklenmesi hususunda mutabık kalındı. Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler’in küresel barış ve istikrar için etkin şekilde çalışmasının önemine ve bu çerçevede özellikle Güvenlik Konseyinde reform ihtiyacına dikkat çekerek Guterres’e Genel Sekreter sıfatıyla ilk ikili resmî ziyaretini ülkemize gerçekleştirdiği için teşekkür etti.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …