Bölgesel barışın, akıl ve sağduyunun tarafı olmayı sürdüreceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla Belediyesi’nin yanında kurulan çadırda düzenlenen Tuzla 6. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, kendisinin de Tuzla’da oturduğunu belirterek, yaşadığı ilçede kongreye katılmaktan dolayı heyecan duyduğunu dile getirdi.

Kongreyi yaparken 2002 yılı sonlarını hatırladığını belirten Yıldırım, o günlerde Tuzla’nın bütün mahallelerini, evlerini, esnafını ziyaret ettiklerini ve AK Parti’yi anlattıklarını aktardı. Bu ziyaretlerde sloganlarının “Tek başına iş başına” olduğunu hatırlatan Yıldırım, vatandaşlara, “Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın, yakın ışıkları Tuzla aydınlansın.” dediklerini ifade etti.

O gün yanan ışığın daha da güçlenerek 16 yılda bugünlere geldiğini belirten Yıldırım, bundan sonraki hedeflerinin 2023 olduğuna işaret etti. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış, kalkınmış bir Türkiye’yi hedeflediklerinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dava sizler sayesinde bugünlere geldi. Türkiye, sizlerin desteği, sizlerin gayretiyle bugünlere ulaştı. Bu teşkilat, Türkiye’yi 81 milyon vatan evladının sorunlarını çözmeye ahdetmiş, karar vermiş, yemin etmiş bir teşkilattır. Teşkilatlarımızdan aldığımız güçle ilhamla Türkiye’nin geleceğini imar ettik, inşa ettik, bugünlere geldik. 100 yıllık ihmali telafi etmenin haklı gururuyla buradayız. 21. yüzyılın dünya çapındaki en büyük eserlerini AK Parti iktidarında ülkemize kazandırdık. Bütün bunlara sizlerle birlikteliğimiz sayesinde ulaştık. Mevla’m bu yol arkadaşlığımızı, beraberliğimizi daim eylesin.”

“MİLLETE HİZMET YOLUNUN NEFERLERİYİZ”

AK Parti’nin milletin gücünü ve iradesini devlete taşıyan parti olduğuna işaret eden Yıldırım, AK Parti iktidarıyla devlet-millet kaynaşmasının da gerçekleştiğini bildirdi.

Türkiye’nin 16 yıldır milletin gösterdiği yolda kararlılıkla ilerlediğini belirten Başbakan Yıldırım, AK Parti’nin aziz milletten aldığı destekle Türkiye’nin gücünü dünyaya hissettirdiğini vurguladı.

Bugün bütün iç, dış saldırılar ve ihanet odaklarına karşı Türkiye’nin istikrarını korumanın AK Parti’nin en önemli görevi olduğuna değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

“Biz ülkemize, milletimize gönül vermiş büyük bir aileyiz. Başarımızın sırrı, partimizin sürekli kendini yenileyen tazeleyen bir parti olmasıdır. Bizde sadece nöbet değişimi olur, hizmet yarışı kesintisiz devam eder. Bizim siyasetimizde hiçbir zaman sen-ben kavgası olmaz. Biz bir kadro hareketiyiz. Millete hizmet yolunun neferleriyiz. Türkiye’nin lideri memleket sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ile omuz omuza yürümeyi kendimize şiar edinmişiz.”

SURİYE’DE YAŞANAN GELİŞMELER

Başbakan Binali Yıldırım, geçen günlerde Suriye’de kimyasal silah saldırısıyla masum çocuklar ve günahsız insanların katledildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye rejimi, terörle silahla esasen 7 yıldır aynı şeyi yapıyor. Kimyasal silah kullandı diye Batı birden bire mazlumları hatırlayıverdi. Ne yazık ki 7 yıldır orada vahşet devam ediyor. Bugüne kadar kılını kıpırdatmayanların, kimyasal silah kullanıldıktan sonra harekete geçmeleri, ne yazık ki geç kalmış bir harekettir. Ama yine de rejime, bölgede vahşete sebep olan alçak katillere verilmiş gecikmiş bir cevaptır. O bakımdan olumlu bir adım olarak görüyoruz. Ancak Türkiye olarak, ister normal silahlar ister kimyasal silahlarla insanları yok eden, katleden bütün zihniyete, katil rejime karşı barışı, sivil insanları korumaya devam edeceğiz. Bölgesel barışın akıl ve sağduyunun tarafı olmayı sürdüreceğiz.”

EKONOMİDEKİ DALGALANMALAR

Yıldırım, bölgede yaşanan çatışma ve belirsizlik ortamının, küresel havayı da olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, son günlerde “Yeni bir dünya savaşı mı çıkacak?” sorusunun da gündeme geldiğini, bunun küresel ve bölgesel sonuçları olduğunu ifade etti.

Geçen hafta İran parasının yüzde 48 değer kaybettiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1, yüzde 2 seviyesinde. Bunu fırsat bilenler ‘Türkiye ekonomik krize gidiyor. Bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez’ diye başladılar kampanya yapmaya. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece AK Parti taraftarları etkilenecek, diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının, bir muhalefet anlayışının Türkiye’ye bir gelecek vadetmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar. Ama yağma yok. Türkiye istikrarla güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da hükümetimiz de ekonomi yönetimi de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle engelleri çok gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak bugünlere geldik. Ekonomik göstergelerimiz bu yaşananları doğrulamıyor.”

Yıldırım, Türkiye’nin 2017’de yüzde 7.4 büyüdüğünü, G20 ülkeleri içinde en büyük büyümeyi Türkiye’nin gerçekleştirdiğini, ihracatın 36 milyar dolardan, 160 milyar dolarlara çıktığını söyledi.

Türkiye’nin turizmde güzel bir sene geçireceğini, rezervasyonların yüzde 50 arttığını anlatan Yıldırım, istikrar ve güven olan ülkede bunların olabileceğini, eğer huzur, barış varsa insanların bir ülkeye seyahat ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin geçen günlerde 22 milyar dolarlık nükleer santralin temelini attığını hatırlatan Yıldırım, aynı zamanda 18 Mart’ta dünyanın en uzun köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kazıklarının ayak temellerinin atıldığını anımsattı.

Yatırım ortamını iyileştirecek önemli düzenlemeler yaptıklarını, savunma sanayide üretimlerle, yerli ve milli sanayinin gelişmesi konusunda büyük mesafeler aldıklarını, yerlilik oranını yüzde 24’ten yüzde 65’in üzerine çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, “Afrin, Fırat Kalkanı operasyonları, yurt içinde teröre karşı verilen amansız mücadele savunma sanayimizde elde ettiğimiz başarının büyük payı var. Şehitlerimiz elbette ki bizim başımızın tacıdır. Onlar ay-yıldızlı bayrağımızın parlayan yıldızıdır. Onlar bizim kalbimizdedir. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı, güzel ömürler nasip eylesin.” diye konuştu.

“TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL”

Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a yaptıklarını, yedi tepeli İstanbul’da dev eserin yükseldiğini anlatan Yıldırım, bu sene sonunda ilk bölümünü açacaklarını söyledi.

Bütün bu olumlu gelişmelerin dünyada kriz ve karışıklıklar devam ederken “Türkiye’ye ne oluyor?”, “Türkiye niye böyle büyük projeler yapıyor?” diye bazılarının canının sıkılmış olabileceğini dile getiren Yıldırım, “Onların canlarını sıkmaya devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Kimse kusura bakmasın. Türkiye artık eski Türkiye değil.” diye konuştu.

“16 NİSAN, TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

2017’de gerçekleştirilen referandumun, halkın zaferiyle sona erdiğini anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“FETÖ örgütünün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin arkasından ülkemiz bir yol ayrımına geldi. İstanbul 15 Temmuz gecesi ayaktaydı, Tuzla ayaktaydı o gece. Tuzla’da salalar dinmedi, ay-yıldızlı bayrak inmedi. Alçaklara gereken cevabı siz burada verdiniz.

16 Nisan, Türkiye’nin yönetim sisteminde bir dönüm noktasıdır. Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar devam eden yönetim sistemini değiştirme kararı vermiştir. Parlamenter sistemden, başkanlık sistemine karar vermiştir. Bu kararın gereğini de önümüzde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle beraber hayata geçireceğiz.”

“TÜRKİYE, DARBE VE VESAYET DÖNEMLERİNE NOKTAYI KOYDU”

Başbakan Yıldırım, 80 milyonun kazandığı bu büyük başarıyla Türkiye’nin darbe ve vesayet dönemlerine noktayı koyduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“28 Şubat darbesinin mimarları bugün ortaya çıkmış ‘Biz bir şey yapmadık, biz darbe falan yapmadık. Biz uslu uslu durduk, biz suçsuzuz diyorlar.’. Ama bu millet unutmadı. ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ dediklerini bu millet unutmadı. Zaman değişti, vakit geldi, şimdi hesabını yargıda veriyorlar. Şu, herkes tarafından bilinmelidir. Hiçbir şey karşılıksız kalmaz, er veya geç hesabı sorulur. Kamu gücünü kullanan biz de olsak, başkaları da olsa ilahi adalet ve hukuk devleti ilkelerine uygun hareket etmemiz gerekir. Çünkü adalet mülkün temelidir. Temeli olmayan bir devlet devam edemez. Tarih başta Erbakan Hocamız olmak üzere, milletin yanında olanları şerefle yad edecek. Erbakan Hocamızın ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Onun verdiği mücadele, bugün onun ruhunu yüceltecek bir noktaya gelmiştir. Millet iradesine kast eden darbeciler unutulup gidecek ama o mücadelenin kahramanları her zaman hatırlanmaya devam edecek.”

Yıldırım, 2023’e doğru giderken 16 Nisan referandum kararıyla milletin güçlü iktidar, sürekli istikrar kararını verdiğini ifade ederek, böylece artık seçimler sonrasında vesayet odaklarının devreye girmeyeceğini, milletin kararının tek karar olacağını söyledi.

Yıldırım, ilçeye yapılan yatırımlara değinerek, Tuzla’nın 2002’den bugüne kadar büyük bir değişim gösterdiğini aktardı.

Bunu en iyi vatandaşların bildiğini dile getiren Yıldırım, Tuzla’da okul sayısının 32’den 60’a çıkarıldığını, neredeyse iki kat artırıldığını söyledi.

Başbakan Yıldırım, iki okulun da yapımının devam ettiğini vurgulayarak, ayrıca 11 tane spor salonu da yaparak, hizmete aldıklarını belirtti.

Tuzla’ya yakışan bir kültür merkezi ve kütüphanenin yapılarak hizmete sunulduğunu dile getiren Yıldırım, “Engelliler merkezi yapıldı, hizmete verildi. 400 yataklı Tuzla Devlet Hastanesi yapıldı, hizmete açıldı. Hayırlı, uğurlu olsun. Tuzla’da 15 yılda devlet olarak 22 bin 650 konut yaptık. Bu sadece devletin yaptığı. Özel sektörün, inşaatçıların yaptığıyla bu sayı çok daha fazla. 130 dönümlük alan üzerinde kurulan Şelale Parkı hizmete girdi. Tuzla sahilinde rekreasyon projeleriyle düzenleme yaparak belediyemiz, sahili vatandaşlarımızın hizmetine sundu. Sahil yolu projesiyle bütün mahallelerimizin denize ulaşımına imkan sağlandı. İnşallah Tuzla sahilinde su temalı yeni bir park daha yapılacak. Hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu.

Yıldırım, Mehmet Akif Ersoy Gemisi’ni gençlik merkezine dönüştürerek, gençlerin hizmetine verildiğini ifade ederek, bu hizmetlerinden dolayı Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’yı tebrik etti.

Ayrıca eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi de ilçeye, ülkeye hizmetlerinden dolayı tebrik eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yayla, Aydınlı, Orhanlı, Mimar Sinan mahallelerini ihtiyacı olarak cemevleri yapıldı, orada yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyacı görüldü. İdris Güllüce Katlı Otopark’ı hizmete alındı. Hayırlı, uğurlu olsun. 6 otopark daha yapılacak Tuzla’ya. Bir, iki tane yetmez. Tuzla Tepeören’e ilk kez kaliteli içme suyunu götürdük. Kızılay Lojistik Merkezi de yine Tuzla’da yapıldı. Bu güzel ilçemize, Tuzla’ya 2013’te doğalgazı getirdik. Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Tuzla Marina Projesi tamamlandı, Tuzla’nın değerine değer kattı. Tuzla’ya içeriden dışarıdan binlerce insan geliyor, burada vakit geçiriyor, ihtiyacını görüyor. İstanbul’un 562. kuruluş yıl dönümünde bu tesisi de 29 Mayıs’ta hizmete aldık. Böylece sadece Tuzla’ya bir cazibe merkezi kazandırılmadı, aynı zamanda dört bin kardeşimize de iş, aş imkanı sağlandı. Şu anda Tuzla’da 5 organize sanayi bölgesinde 62 bin vatandaşımız iş, aş sahibi oldu. Kadıköy-Kartal metro hattı, Kaynarca üzerinden Tuzla’ya da geliyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Yapılacak istasyon 5 katlı bin 100 araç, otopark kapasitesine sahip olacak. Tuzla metrosu ileride Marina’ya kadar da inecek ve tarihi, turistlik merkezleriyle raylı sistemlerle banliyö hatlarıyla entegre olacak.”

“TUZLA’DA TÜRKİYE’NİN EN MODERN SEBZE-MEYVE HALİ YAPILACAK”

Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşların tezahüratları üzerine “Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler bizim başımızın tacısınız Ak kadınlar, Ak gençler, ana kademe…” diye karşılık verdi.

Halkalı-Gebze hattıyla Marmaray, Tuzla, Kaynarca, Tersane, Sabiha Gökçen Havalimanı, Tuzla OSB metro hatlarını da yaptıklarını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aydınlı’da 685 bin metrekare alanda Türkiye’nin en modern sebze-meyve hali yapılacak. Tuzla’ya su ürünleri hali de yapılacak. Doğal sit alanı olan 25 yıldır çözülmeyen Kamil Abdüş Göl Projesi de nihayet çözüme ulaştı. İnşallah bu bölge Tuzla’nın cazibe ve yaşam merkezi olacak. Sahildeki otopark problemini çözmek için yeni bin 200 araçlık bir otopark yapılıyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Hizmetler saymakla bitmez. Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza hükümetimizin ilgili bakanlıklarına bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye AK Parti iktidarıyla derin bir uykudan uyandı. Artık diriliş ve yükseliş dönemini yaşıyoruz. Gelecek Türkiye’nindir, gelecek Türk milletinindir. AK Parti milletin efendisi değil, milletin hizmetkarı olmaya devam edecek. Halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak görmeye işimizi, görevimizi bu düsturla yapmaya devam edeceğiz. AK Parti teşkilatları inanıyorum ki yine ülkemize, milletimize büyük bir zafer hediye edecek. Sizlere inanıyorum, güveniyorum.”

Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, “Bugüne kadar teşkilatımıza hizmet eden ilçe başkanlarımızı yaptıkları hizmetlerden dolayı tebrik ediyor, yeni göreve gelecek kardeşimize de başarılarının devamını diliyorum. Suat Durak, Sebahattin Demirci’den bayrağı devralıyor. Ancak AK Parti’deki bayrak değişimi spordaki bayrak değişimine benzemez. Orada ne yapıyorlar? Biri bayrağı getiriyor, diğerine veriyor. Bayrağı alan koşmaya devam ediyor, bayrağı veren yerinde kalıyor. Biz de öyle değil. Biz de bayrağı veren de bayrağı alan da durmadan, yorulmadan koşmaya devam ediyor. Bizim farkımız işte budur.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kongrede, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci görevini, yeni başkan Suat Durak’a devretti.

Programda eski AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Demirci, Başbakan Yıldırım’a tablo hediye etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News