Bu anayasa değişikliği Türkiye’nin önünü açacak. Engelleri ortadan kaldıracak, millet iktidarın sahibi olacak

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen “Erzincanlılar Buluşması”ndaki konuşmasında, başta köyü Kayı olmak üzere, Erzincan’ın tüm köylerine selam ve saygılarını gönderdi.

“Erzincan’ın insanı 24 ayardır. Erzincan’ın insanı cömerttir, mütevazidir, yemeği yenir, suyu içilir, hepinizi kalpten kucaklıyorum.” diyen Yıldırım, Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfının kurulduğu günden bu yana 35 bin gence üniversite bursu verdiğini, onların hayata atılmasını sağladığını kaydetti.

Yıldırım, vakfın verdiği burslarla Türkiye’de en fazla burs veren özel vakıflar arasında yerini aldığını dile getirerek, bugüne kadar vakıfta emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bir şehre aidiyet duymanın, bir şehir için birtakım faydalı işler yapmakla mümkün olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Burada, bu vefanın en güzel örneğini görüyoruz. Eğer sahiplenme duygusu varsa, koruma, yaşatma, geliştirme çabası da vardır. Bir ülkeyi sahiplenmek demek, ilk olarak yaşadığım o yeri, o toprakları sahiplenmek demektir, hatırlamak demektir. Bu yüzden de şehirlerimizi hatırlamalıyız, sahiplenmeliyiz ki ülkemize sahip olalım. Allah’a şükür 15 yıldır bütün şehirlerimize, 81 ilimize, 80 milyon vatan evladının her birine sahip çıktık, ayağımızın basmadığı, izimizin olmadığı, mührümüzün olmadığı hiçbir yer kalmadı. 780 bin kilometrekare vatan toprağının her tarafına hizmet götürdük. 80 milyon vatandaşımız tek yürek, 81 vilayetimiz tek vatan. Milletimiz, 15 yıldır AK Parti’ye sahip çıktı, destek oldu, bize güç verdiniz. Bir olduk, beraber olduk, birlikte Türkiye olduk.”

“ESKİ TÜRKİYE’NİN YANLIŞLARINI DÜZELTMEK İÇİN 15 YILDIR VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞTIK”

Yıldırım, eski Türkiye’nin yanlışlarını düzeltmek için 15 yıldır var güçleriyle çalıştıklarını ifade ederek, “Devletin, milletle kavgasını sona erdirdik. Devleti, millete hizmetkar haline getirdik. Kalbi kırılan vatandaşlarımızın o kırılan kalplerini düzelttik, gönüllerine yer yaptık. Bazı vatandaşlarımızı daha fazla, birinci sınıf, bazılarını daha az önemseyen devlet anlayışına son verdik.” diye konuştu.

Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle, gençleriyle, yaşlılarıyla, kadınlarıyla, çocuklarıyla bir ve beraber olduğunu kaydeden Yıldırım, gençlere, “Size bugün siyaseti çok görenler unutmasın ki 15 Temmuz FETÖ’nün alçak darbe girişiminde meydanlara ilk inenler sizlerdiniz. Siz bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz. Türkiye’yi alçaklara teslim etmediniz. Allah sizden razı olsun.” şeklinde seslendi.

Başbakan Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu oylama, bir seçim değildir. Burada partiler seçime girmiyor, milletvekili, belediye başkanı seçmeyeceğiz. Burada Türkiye’nin geleceğine karar vereceğiz. Türkiye, 82 model, her tarafı dökülen darbe anayasasıyla yoluna devam mı edecek? Yoksa gelişen, büyüyen, kalkınan Türkiye’ye yakışan, milletin iradesini esas alan, milletten başka hiçbir güç tanımayan yeni bir anayasayla yoluna devam mı edecek? İşte bu kararı vereceğiz. Sizler bu kararı vereceksiniz. Bugüne kadar darbelerden, vesayetlerden bu ülke çok çekti, bu millet çok zarar gördü. Kazandıklarımız, ülkemiz için elde ettiğimiz bütün kazanımlar, maalesef darbelerle hepsi elimizden gitti. İstiyoruz ki artık siyasetin tek sahibi olsun; o da millet olsun, 80 milyon vatan evladı olsun. Darbeler, vesayetler artık Türkiye’nin demokrasi tarihinde yok olup gitsin.”

“HİÇBİR ZAMAN AYRIŞTIRICI, KUTUPLAŞTIRAN OLMADIK”

Hemşehrilerine ve millete güvendiğini ifade eden Yıldırım, “Biz hiçbir zaman ayrıştırıcı, kutuplaştıran olmadık; beraber olduk, birlik olduk, birlikte Türkiye olduk. Bu ay yıldızlı bayraktan başka hiçbir bayrağa bakmadık. Bu bayrağa yan bakanın da canına okuduk, okumaya da devam ederiz.” dedi.

Yıldırım, AK Parti’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket ettiğini aktararak, “Hep böyle olduk, böyle olmaya da devam edeceğiz çünkü bizim inancımızda, yönetim anlayışımızda insan, insanı merkeze almak vardır. İnsana hizmet etmeyen, insanı öncelemeyen hiçbir yönetimin başarılı olma şansı yoktur. Onun için 15 yıldır Cumhurbaşkanımız, kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’la beraber ülkemizin kalkınması için milletimizin mutluluğu için gece gündüz demeden çalıştık çabaladık, ülkemize birbirinden değerli birçok eser kazandırdık. Dünyada krizler devam ederken, Türkiye bir baştan bir başa bölünmüş yollarla, hava yollarıyla demir yollarıyla, iletişim hatlarıyla dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdi. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına kimlerin karşı çıktığına bakılması gerektiğini ifade ederek, terör örgütlerinin bir ve beraber olarak, “hayır, hayır” diye kampanya yaptıklarını söyledi.

Yıldırım, PKK terör örgütünün “Evet çıkarsa biz biteriz, biz beteriz” dediğini aktararak, “Hiç merek etmeyin, ‘evet’ çıkacak, siz de biteceksiniz. Bu millet terör belasından kurtulacak. Analar ağlamayacak, milletimizin enerjisi boş gitmeyecek. Başka kim karşı çıkıyor? FETÖ karşı çıkıyor. FETÖ, bu ülkede milletin kardeşliğine, milletin bağımsızlığına, demokrasisine darbe vurmaya çalışan alçaklar, bu gün ‘hayır’ kampanyası yapıyor. Bunları anlarım, bunlar terör örgütü, bunların ‘hayır’ kampanyası yapmasını anlayabiliriz ama Atatürk’ün kurduğu CHP’ye ne demeli?” diye konuştu.

Aktüel, Aktüel Haber, Aktüel İntermedya, Aktüel Gündem, Auto Aktüel, Aktüel Son Dakika, Aktüel Dünya

“DEĞİŞİKLİĞİ ANLAMAK YERİNE İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRMAYI TERCİH ETTİLER”

CHP’nin ana muhalefet partisi olarak, kampanya döneminde iyi bir sınav veremediğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişikliği anlatmak yerine insanların kafasını karıştırmayı tercih etti. Yalanla dolanla insanları ikna edeceğini zannetti. Sayın Kılıçdaroğlu, kahvecilerle buluşuyor, ’17 Nisan’da kahveler kapatılacak, aman evet oyu vermeyin.’ İnşaatçılarla karşılaşıyor, ‘Tapularınız alınacak, aman evet demeyin.’ Yetmedi, minibüsçülerle bir araya geliyor, onlara diyor ki ‘Minibüs hatlarınız kapanacak, aman evet demeyin.’ Muhtarlarla bir araya geliyor, onlara da aynı şeyi söylüyor. Gençlerle bir araya geliyor, ‘Sizin siyasette ne işiniz var?’ diyor. Şimdi eğer bu değişikliğin karşısındaysan bir şey söyle. İyi bir şey söyle, bu millete ümit ver; korku değil, endişe değil, tehdit değil. Millete ufuk ver, gelecek ver. Biz diyoruz ki ‘Bu anayasa değişikliği Türkiye’nin önünü açacak. Engelleri ortadan kaldıracak, millet iktidarın sahibi olacak. Öyle seçip, Ankara’ya gönderiyoruz vekilleri ondan sonra bekle ki hükümet kurulsun. Günler geçiyor haftalar geçiyor, pazarlıklar, gizli kapılar arkasında iş çevirmeler, bir bakıyorsunuz sizin seçtiğiniz değil, bir başkası hükümet olmuş. Millet iradesi yine çırak çıkmış. Artık bunlar bitiyor. Çünkü sandıkta garanti hükümet var. Yüzde 50+1’i almadan iktidar olunmuyor. Meclis ayrı seçiliyor, hükümet ayrı seçiliyor. Güvenoyunu da millet veriyor, hükümeti de millet kuruyor. Onun için ‘Ama niye güvenoyu yokmuş?’ 80 milyonun güvenoyu olunca daha ne güvenoyu istiyorsun? En büyük güvenoyu, milletin güvenidir. Milletin güvenini kazanmayan asla iktidar olamaz. CHP de aynı. CHP, 50’den beri iktidar olabildi mi? Olamadı. Çünkü hep vesayetçilerin arkasına saklandı. Milli iradeye değil, maalesef bazı zinde güçlerin arkasına takıldı. Orada iktidar aramaya çalıştı, oradan da istediğini elde edemedi. Darbe dönemlerinde ucundan, kenarından iktidarın bir tarafına yamanmaya çalıştı. İşte şimdi bu değişiklikle artık çalışacaksın, ter dökeceksin, milletin gözüne gireceksin. O zaman iktidar da olabilirsin, herkese açık.”

“TÜRKİYE FOTOĞRAFINI TAMAMLAYAMAYAN İKTİDAR OLAMAYACAK”

Yıldırım, artık Türkiye’nin her köşesinden oy almayanın iktidar olamayacağının altını çizerek, “Ege’den oy alayım yeter, Güneydoğu’dan alayım yeter.’ Bunlar geçti. Yüzde 50’yi bulmak için hem Güneydoğu’dan hem Doğu Anadolu’dan hem Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Marmara’dan, Ege’den, Akdeniz’den oy alman lazım. Bu ne demektir? Türkiye fotoğrafı demektir. Türkiye fotoğrafını tamamlayamayan hiç kimse iktidar olamayacak. Bu da temsilde adalet demektir.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, 15 yıldır bir Türkiye’yi, üç Türkiye yaptıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“O topraklarda doğan, Erzincan’ın havasını, suyunu solumuş bir kardeşiniz olarak, memleketim için, milletim için çok güzel işler yaptık. Allah için yaptığımız her işte milletimizin mutluluğunu düşündük, milletimizin yaşam kalitesinin artmasını esas aldık. Bu güne kadar hemşehrilerimizin, sizin başınızı öne eğdirecek hiçbir iş yapmadık. Allah’a şükür başımız dik, alnımız açık. Bu arada Erzincan’a da güzel hizmetler yaptık. Erzincan’a 15 yılda 9 milyarlık yatırım yaptık. Erzincan’ın yollarını biliyorsunuz, Erzincan’ın Erzurum’a, Sivas’a, Trabzon’a yollarını böldük, bölünmüş yol haline getirdik. Erzincan’a güzel bir üniversite kazandırdık. Şu an Erzincan üniversitemizin 2 bin 500 öğrencisi var. Erzincan’ı doğal gazla buluşturduk. Erzincan’a çevre yolu yaptık. Erzincan’ın organize sanayi bölgesini genişlettik. Şimdi iki tane de ihtisas organize sanayi yapıyoruz. Ayrıca Erzincan, hızlı tren ile de buluşuyor. Erzincan’da hava yolunu halkın yolu yaptık. Erzincanımızın bütün ihtiyaçlarını, Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi giderdik, bundan sonra da gidermeye devam edeceğiz. Erzincan’da 10 bin konut inşa ettik. İlçeler de dahil 8 hastane yaptık. Şimdi Erzincan devlet hastanesine 250 yataklı yeni bir blok daha yapıyoruz. Ergan Dağı Projesi, kış turizmi için önemli bir yatırımı gerçekleştirdik.”

Yıldırım, halk oylamasına kalan son dört günün dolu dolu geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Hemşehrilerim sizden bir söz istiyorum. Pazar günü Türkiye’nin aydınlık yarınları için var mısınız? Tek bayrak için, tek millet için, tek vatan için, tek devlet için kararımız?” diye sordu.

Salondakilerden “evet” cevabını alan Yıldırım, “Allah sizden razı olsun, Allah’a emanet olun.” dedi.

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca, Erzincanlılar olarak Başbakan Binali Yıldırım’ı ağırlamaktan onur ve gurur duyduklarını söyledi.

Vakıf çalışmaları hakkında bilgi veren Ağca, vakfın birinci önceliğinin eğitim olduğunu ve bugüne kadar 35 bin burs verdiklerini anlattı.

Ağca, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumun öneminin farkında olduklarını belirterek, “Tarihin yüklediği sorumlulukların bilincindeyiz. Hiçbir siyasi güdümü olmadan, koalisyonları, siyasi ve ekonomik krizleri, bürokratik vesayeti, terörü, sıkıyönetimleri, çift başlılığı ve erken seçimleri tarihin sayfalarına gömmek için ‘evet’ diyoruz.” diye konuştu.

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News