Çalışanlar Türkiye’de Pazara ve Kendine Güveniyor

Türkiye’de çalışanların yüzde 60’ı üç ay içinde yeni bir iş bulacağına güveniyor. Ancak yüzde 70 civarında bir grup yurtdışında çalışmaya sıcak bakıyor. Ülke içinde farklı bir şehirde çalışma fikrini sadece yüzde 16’lık bir çalışan grubu cazip buluyor. Çalışanların 31’i maaş yerine iş ve özel yaşam dengesinde iyileşme görmek istiyor.

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup çalışanların piyasa ve ekonomi algısını yılın her çeyreğinde değerlendiriyor. Türkiye dahil 15 Avrupa ülkesini kapsayan Pazara Güven Endeksi araştırması 10 bini aşkın kişi ile gerçekleşiyor. Tekrarlanan bu Araştırmaya göre Türkiye’de 2016 yılında pazara güven oranı yüzde 52 seviyesindeyken, 2017 yılı ilk yarısında bir puan düştü.

2017 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’den 1700 kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunu sözleşmeli çalışanlar, iş arayanlar ve yüzde 7’lik bir bölümü de dönemsel çalışanlardan oluşuyor.

Yurt dışında kariyer cazibesini koruyor.

Pazara Güven Endeksi Araştırmasına katılanların %70’inin yurt dışında çalışmaya sıcak baktığı görülüyor. Ülke içinde farklı şehirde çalışma fikrine ise sadece %16’lık bir kesim sıcak bakarken %13’ü kariyeri için başka ülke veya şehre yerleşmeyi düşünmüyor.

Türkiye’de Araştırmaya katılan çalışanların % 31’i maaş yerine iş ve özel yaşan dengesinde iyileşme görmek istiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde ise durum stabil görünüyor. İtalya, Almanya ve Fransa’da çalışanların önemli bir çoğunluğu iş ve özel yaşam dengelerinde herhangi bir değişim yaşanacağını düşünmüyor.

Avrupa’da istihdam piyasası algısı ülkelere göre değişiklik gösteriyor. İtalya’da çalışanların %22’si ve Fransa’da %33’si istihdam piyasanın iyi olduğunu düşünürken Türkiye’de aynı fikri paylaşanların oranı %25. Almanya’da ise bu oran %80’lere ulaşıyor.

Türkiye’de çalışanların %60’ı üç aydan az bir sürede yeni bir iş bulabileceğine inanıyor. Kıta Avrupa’sında da Türkiye’ye benzer sonuçlar gözlemleniyor. Çalışanların Fransa %63, Almanya %46, İtalya %35, Hollanda %52, İspanya %53’ü üç ay içinde kolaylıkla iş bulabileceğini düşünüyor.

PageGroup :

İşe yerleştirme alanında profesyonel hizmette 40 yılı aşkın deneyimi ile Page Group, dünyada en iyi bilinen ve en saygın danışmanlık şirketlerinden biridir. Şirket yerel piyasa bilgisini global uzmanlığı ile birleştirerek hem işverenlere hem de adaylara özel hizmet sunmaktadır. 154 ofisi ile dünya çapında 35 ülkede yayılmış olan Page Group 5.500’den fazla kişi istihdam etmiştir. KOBİ’lerden global (blue-chip) kurumlara kadar çok çeşitli bir müşteri tabanına sahiptir. PageGroup Türkiye faaliyetlerine 2008 yılında İstanbul Ofisi ile başlamıştır ve Page Executive, Michael Page ve Page Personnel markaları ile hizmet vermektedir.

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI – BUSİNESS WORLD

 

You may also like

Popular News