Breaking News

ÇEDAŞ ekiplerinden leylek kurtarma operasyonu

Yozgat’ta ayağına dolaşan misina ipi yüzünden elektrik direği üzerindeki yuvasında mahsur kalan leylek, ÇEDAŞ bakım ekipleri tarafından kurtarılarak tekrar doğaya bırakıldı.

Kesintisiz enerji hedefi ile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 1 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), çevre ve doğa dostu uygulamaları ile dikkat çekiyor. Yaptığı planlı bakımlarla elektrik dağıtım kalitesini iyileştirirken hayvanları korumak için de özel bir çaba gösteren ÇEDAŞ ekipleri, Yozgat merkeze bağlı Yeşilova Köyü sakinlerinden gelen ihbar üzerine; ayağına dolaşan misina yüzünden elektrik direği üzerindeki yuvasında mahsur kalan leyleği kurtarmak üzere harekete geçti. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kuralları kapsamında ilk olarak direkteki elektriği kesen ekipler, sepetli platformla leyleği yuvasından indirerek ayağına dolaşan ipleri kesti. ÇEDAŞ ekipleri kurtarma operasyonu sonrasında köyde bulunan çeşmeden su içirdikleri leyleği tekrar doğaya bıraktı.

GÖÇMEN KUŞLAR ÖLMESİN PROJESİ İLE ÖDÜL ALMIŞTI

Hizmet verdiği bölgede sosyal sorumluluk projeleri ile öne çıkan ÇEDAŞ, göç güzergâhı üzerinde bulunan kuşların enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı ‘Göçmen Kuşlar Ölmesin’ Projesi ile 2017 yılındaki Türkiye Enerji Zirvesi’nde Altın Voltaj ödülüne layık görülmüştü. Proje ile göçmen kuşların yanı sıra bölgede bulunan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan diğer kuş türlerinin korunması hedeflenirken enerji nakil hatlarına yuva yapan kuşların elektrik akımına kapılmaması için iletkenlere yalıtım çalışmaları yapılmakta.

Aktüel İntermedya / YAŞAM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …