Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde kıldı. Namazın ardından vatandaşlarla bayramlaşan ve basın mensuplarının bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yöneltilen soruları cevaplayarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayram namazında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nın İslam dünyası ve millet için hayırlara, birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya vesile olması temennisinde bulundu.

“İSLAM DÜNYASI KURBAN BAYRAMI’NA ÇOK MAHZUN GİRİYOR”

İslam dünyasının Kurban Bayramı’na mahzun girdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu Kurban Bayramı’na ne yazık ki İslam dünyası çok mahzun giriyor. Bir tarafta Suriye ve Irak’taki çatışmalar, diğer taraftan Arakan’daki çatışmalar, ülkemizde malum terörle vermekte olduğumuz mücadele… Bunların hepsi ister istemez bayramı bayram gibi karşılamamızı engelleyen gelişmeler olmuştur. Öyle veya böyle tabii ki bizler bu mücadelemizi ülkemizin içerisinde ve sınırlarımızdaki herhangi bir tehdide karşı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan’ın farklı bir felaket içerdiğini belirterek, şunları söyledi: “20 bine varan mağdur, mazlum insanın Bangladeş’e geçiyor olması, hakikaten topraklarından, adeta evlerini terk ederek, köyler yakılarak terk ediyor olması ve yüzlerce Rohingya Müslümanının öldürülmesi… Bunlar tüm insanlığın gözleri önünde oluyor ama ne yazık ki insanlık bunlara duyarsız. Bu arada ben şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak gerekli görüşmelerimizi İslam ülkeleri liderleriyle ve bunun dışında BM Genel Sekreteri Guterresi ile yaptım. BM Mülteciler Konseyi noktasında da çalışmalarımızı arkadaşlarımız sürdürüyorlar. Bizler de bunu devam ettireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin birliği ve beraberliği temennisiyle mesajını tamamladı.

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’UN AÇIKLAMALARI

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: “Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu Sayın Macron’dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm.”

“BASKETBOL MİLLÎ TAKIMIMIZA RUSYA MAÇINDA BAŞARILAR DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası D Grubu ilk maçında Rusya ile karşılaşacak A Millî Erkek Takımı’nın antrenmanını izlediği hatırlatılarak sorulan “Akşam maça gidecek misiniz?” sorusu üzerine, Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu ile son hazırlıkları izlemek istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün son hazırlıkları birlikte izleme fırsatımız oldu. Bugün de önemli bir müsabakaya çıkacaklar. Rusya önemli bir rakip. Hem bugünkü müsabakaya çıkmadan kendilerine bir heyecan, yüreklendirme yapabilir miyiz diye ziyaretimiz olsun hem antrenmanlarını da izleyelim istedim. Kendileriyle de sıcak görüşmelerimiz oldu. Kendilerine bu akşam yapacakları Rusya maçında başarılar diliyorum” diye konuştu.

AMERİKA’NIN NE YAPMAK İSTEDİĞİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’de 2 gün önce bir gelişme yaşandı. Mahkeme, korumalarınızla ilgili iddianameyi kabul etti ve üstüne üstlük koruma müdürünüzü de iddianameye dâhil etti. Daha önce bu karara tepki göstermiştiniz. Yeni bir açıklamanız olacak mı?” sorusuna, şu cevabı verdi: “Bununla ilgili söylenecek tek şey zaten Dışişleri Bakanımız ABD Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdılar, gerekli uyarıları kendilerine yaptılar. Bu, başlı başına skandaldır. Amerika’da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir. BM Genel Kurulu’na gelen misafirleri Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik ekiplerinin koruma sorumluluğu vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik ekipleri bizleri koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa orada bize karşı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü PKK’nın mensuplarına karşı benim koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? Onlar da tabii ki bu saldırılar karşısında görevlerini ifa ettiler. Oradaki savcılık makamı -ki Obama döneminden kalma ve bir savcıdır- böyle bir iddianame hazırlamış olması vesaire bizi bağlamaz. Bizim bundan sonraki seyahatimizde orada da fırsat bulursak Sayın Trump’la da ayrıca görüşeceğiz. Şu anda Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bu konuyla ilgili gerekli görüşmeleri sürdürüyorlar. Amerika’daki bu gelişmeler iyi gelişmeler değildir. Hâlâ FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir Amerika. Bölücü terör örgütü PKK’nın adeta koruma altında olduğu bir ülke konumuna düşmüştür Amerika. Ben Amerika’nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum.”

MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ VE POLİSLERLE BAYRAMLAŞMA

Kurban Bayramı namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre Kısıklı’daki konutunda kaldıktan sonra Tarabya’daki Huber Köşküne hareket etti.

Tarabya Bayırı Caddesi’ndeki minibüs durağını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şoförlerle bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Şehit Kemal Aykut Genç Polis Merkezi’ne gitti. Burada görevli polislerle sohbet ederek bayramlarını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol boyunca zaman zaman makam aracını durdurarak, vatandaşlarla da bayramlaştı ve çocuklara hediye verdi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News