DENİZLİ’DE İŞYURTLARI ÜRÜN VE EL SANATLARI FUARI AÇILDI

Türkiye’nin farklı yerlerinden 40 ayrı ceza infaz kurumunun katıldığı ‘İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı’ Denizli’de açıldı.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı tarafından hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen ürünlerin tanıtımı ve satışını yapmak için düzenlenen “İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı” Denizli’de açıldı.

Açılışa Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uçar, İşyurtları Kurumu’nun geleneksel hale getirdiği bu fuarı Denizli’de ilk defa açtıklarını, Türkiye’nin değişik yerlerinde açılan bu fuarlar vesilesiyle vatandaşların tutuklu ve hükümlülerin neler yaptığını gördüklerini söyledi.

Cezanın ve cezaevlerinin amacının intikam değil suçun karşılığı olarak özgürlüğünü elinden almak ancak onu topluma yararlı bir birey yapmak olduğunu ifade eden Uçar, bir şekilde cezaevine giren kişilere yönelik 1997 yılında işyurtları kurulduğunu kaydetti.

Uçar, 287 işyurtları atölyesi bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bunun her birini bir fabrika gibi düşünün. Bugün binlerce tarımsal işletmesi olan, büyük mezbahanelerin, entegre tesislerin olduğu bir sistem var karşımızda. Üç bin kişi ile başlayan bu işyurtlarındaki çalışan tutuklu ve hükümlü sayısı, geçtiğimiz yıl itibarıyla 50 bini buldu. Bugün bu işyurtları büyük bir destan yazıyor, dünyada bir başarı hikayesidir bu, üreterek ülke ekonomisine katkı veriyorlar. Dünyanın birçok yerinden Adalet Bakanlığı temsilcileri, gelip bizim işyurtları sistemimizi inceleyip ‘Bize de yardımcı olur musunuz, nasıl başardınız bunu?’ diyorlar. Bugün işyurtları sayesinde hükümlü ve tutuklular, bu fuarda sergilediğimiz ürünleri üretiyorlar, meslek sahibi oluyorlar, ıslah oluyorlar, para kazanıyorlar, aynı zamanda sigortalı bunlar.”

– “ALPER, CAMİAMIZDA İLELEBET GÜZEL HATIRALARLA ANILACAK”

Yakın zamanda kaybettikleri, karakteri, dürüstlüğü, duruşu, vatanseverliği ve devlet adamlığı ile iz bırakan Başsavcı Mustafa Alper’i yad etmeden geçemeyeceklerini vurgulayan Uçar, “Ona rahmetler diliyorum. Burada çalışırken çok güzel işler yaptı. Sürekli görüşüyorduk. Bozkurt Açık Cezaevi, Türkiye’nin en büyük açık kadın cezaevi. Bunun kapasitesini büyütmek için, orada yeni ürünler üretmek için, yeni markalar çıkarmak için hep bunları düşünüyordu. Ama onun ömrü vefa etmedi. O bizim camiamızda ilelebet güzel hatıralarla anılacak.” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da ceza infaz sisteminin temel amacının toplumun korunması, suç işleyen kişilerin topluma kazandırılması ile yeniden suç işlemesinin önlenmesi ve suç nedeniyle verilen zararın giderilmesi olduğunu belirterek, “15 Temmuz’da yaşanan büyük ihanete ve sonrasında yaşanan gelişmelere rağmen ceza infaz sistemimizin insan odaklı olarak devletimizin genel politikalarına uygun bir şekilde insanı en yüksek değer kabul eden yaklaşımlarından taviz vermesi, geri dönmesi asla mümkün değildir. Ceza infaz kurumlarının ıslah ve rehabilitasyon amacı, bir hedef olarak her geçen gün değerini artıracaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.

İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı’nda, cezaevinde hükümlü ve tutukluların ürettiği ürünlerin satışı gerçekleştirildi. Mahkumların ürettiği ürünler arasında cezaevi güvenliğini sağlayan jiletli teller, Rize’de üretilen ve adına ‘Sayılı Gün’ verilen çay, elektronik kelepçe bulunuyor. 9 Ağustos’a kadar açık kalacak fuarda, Türkiye’nin değişik il ve ilçelerindeki 37 ceza infaz kurumunda hükümlü ve tutuklularca hazırlanan gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar çeşitli ürünler satışa sunuluyor.

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News