Derya Can’dan yeni bir dünya rekoru

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcumuz Derya Can Antalya’nın Kaş ilçesinde Paletsiz Değişken Ağırlık dalında 94 metreye şehitler için daldı. Çalışmalarına Arnica Ana Sponsorluğu’nda devam eden Derya Can, daha önce 93 metre ile Şahika Ercümen’e ait rekoru geçti ve yeni bir dünya rekoru kırdı.

Dünya serbest dalış rekortmeni Derya Can, Antalya’nın Kaş ilçesinde şehitler için yaptığı dalışta 94 metreye dalarak dünya rekoru kırdı. Tüpsüz olarak “Değişken Ağırlık Paletsiz” kategorisinde dalış yapan Derya Can’nın 94 metreye inip çıkması 2 dakika 38 saniye sürdü.

Derya Can başarısını kutladığı ekip arkadaşlarıyla denizde açtığı Türk bayrağı ile rekorun ilk anında duygularını paylaştı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Derya Can “Bugün nefesimi şehitlerimiz için tuttum. 94 metreye inerken de çıkarken de her santimetrede onları ve üzüntü içindeki ailelerini düşündüm. Nefesimi tuttuğum her saniye onlara nefes olmak istedim. Milletimizin başı sağolsun, ailelerine sabır diliyorum” dedi.

Arnica Ana sponsorluğunda çalışmalarını yürüten Derya Can sözlerine söyle devam etti. “Yeni bir yıla giriyoruz. Hepimizin içinde umut var, yeni yıldan güzel beklentiler var. Daha önceden olduğu gibi yine tutku ile bağlandığımız yeni hedeflerimiz olacak. 14 ay önce ikinci çocuğum kızım dünyaya geldi. Rekora kısa bir sürede ve soğuk kış şartlarında aralık ayına kadar hazırlandım ama yine dünya rekoru geldi. Biz millet olarak kısa sürede büyük işler başarırız, buna inancım tam. Ben de bir sporcu olarak buna bir örnek olmak istedim.” dedi.

Derya Can’dan sonra paletsiz değişken ağırlık dalında ikinci en iyi derece 93 metre ile Şahika Ercümen’e ait.

Aktüel İntermedya / SPOR

About Aktuel İntermedya

Check Also

Darüşşafaka Tekfen İmza Töreni

Uzun yıllardır yeşil-siyahlı formamız terleten 3 önemli yerli oyuncumuz, Doğuş Özdemiroğlu, Berk Demir ve Emircan …

Bir cevap yazın