Breaking News

Emine Erdoğan: gelişmiş ülkelerde eğitim seviyesi arttıkça normal doğum tercih ediliyor

Emine Erdoğan: “Çocuğumuza Vereceğimiz En Güzel Hediye, Sağlıklı Yaşamasını Sağlayacak Doğum Şartlarını Tesis Etmektir”

Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı’nda konuşma yapan Emine Erdoğan sezaryenle doğum oranının Fransa’da yüzde 20’lerde, Hollanda’da yüzde 15’lerde olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizde normal doğum oranlarını bu seviyelere çekebilmek için bu ülkelerdeki doğum öğretilerini, hekim yaklaşımını, hasta bilincini araştırmalıyız” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Anne Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü tarafından düzenlenen Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı’nın açılış programına katıldı. Ankara Meyra Palace Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda; Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı milletvekillerinin yanı sıra, Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu da hazır bulundu. Çeşitli üniversitelerden çok sayıda uzmanın da katılımıyla gerçekleşen çalıştayın açılış programında Emine Erdoğan bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, bir hayat kurtarma ameliyatı olan sezaryenin, artık tercih edilebilir bir doğum şeklini almış olmasına dikkat çeken Emine Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün zorunlu gerekçeler çerçevesinde ideal sezaryen oranını %15 olarak açıkladığını; ancak Türkiye’de bu oranın %53 düzeyine çıkarak alarm verici düzeyde olduğunu söyledi.

Sezaryenin zorunluluk gereği olabileceğini belirten Emine Erdoğan, uzmanların; normal doğum ve anne sütünün, hayat boyu sağlık rotamızı belirleyen bir unsur olduğu uyarısına dikkat çekti.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE EĞİTİM SEVİYESİ ARTTIKÇA NORMAL DOĞUM TERCİH EDİLİYOR”

Gelişmiş ülkelerde eğitim seviyesi arttıkça normal doğumun tercih edildiğini; sezaryenle doğum oranının Fransa’da yüzde 20’lerde, Hollanda’da yüzde 15’lerde olduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Ülkemizde normal doğum oranlarını bu seviyelere çekebilmek için bu ülkelerdeki doğum öğretilerini, hekim yaklaşımını, hasta bilincini araştırmalıyız. Sağlıklı nesiller için, bu yanlış gidişata dur dememiz lazım. Kadınlarımıza güven ve cesaret verecek bir hasta-doktor ilişkisini tesis etmek, ebelik sistemini bilimsel çerçevede yeniden değerlendirmek gerek. Hastane ortamlarını stresten uzak düzenleyerek, kadınlarımıza güzel doğum deneyimleri yaşatmak da son derece önemlidir. Keza, medyamızın da bu gerçekleri dile getirme noktasında iş birliği içinde olması gerek.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN SEZARYEN ORANLARINI TAKİP ETMESİ ÖNEMLİ”

Emine Erdoğan konuşmasında, Sağlık Bakanlığı’nın hastane doğumlarını artırmak, sezaryen oranlarını düşürmek ve anne sağlığını korumak amacıyla, kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarının sezaryen oranlarını takip etmesinin öneminin altını çizdi ve konuyla ilgili tüm paydaşların ortak çalışmalar yapması gerektiğini dile getirdi.

Emine Erdoğan, “Çocuğumuza vereceğimiz en güzel hediye, çocukluk ve yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacak ideal doğum şartlarını tesis etmektir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Çalıştayın açılış programında, yıllık doğum sayısı 4 bin 500 üzeri olan hastanelerden, sezaryen oranı en düşük olan dokuz devlet hastanesinin doğumhane klinik şefi ebelerine ve gebe okulu sorumlularına üstün hizmet plaketi takdim edildi. Emine Erdoğan, bilinçli yaklaşımları ve gayretleri nedeniyle plaket alan sağlık profesyonellerini tebrik etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …