Breaking News

Emine Erdoğan, Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu Tanıtım Toplantısına Katıldı

Yıldız Sarayı Vakfı’nın organizasyonu ile düzenlenen Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu tanıtım toplantısında konuşan Emine Erdoğan, müzelerin eğitim alanında aktif biçimde kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda gerçekleştirilen toplantıda; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın yanı sıra kültür, sanat, iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimleri de hazır bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Emine Erdoğan; Sultan 2. Abdülhamid’in yakın tarihimizin anahtarı hükmünde bir padişah olduğunu, bugünü anlamak için de mirasına başvurmak gerektiğini söyledi. 2. Abdülhamid’in siyasi, mali, idari reformlarının yanı sıra kültür, sanat ve zanaata verdiği önemin de altını çizen Emine Erdoğan, Sultan 2. Abdülhamid’in kültürel mirasının tasfiye edildiğine dikkat çekti. Emine Erdoğan, tasfiye edilen her biri tarihî kaynak niteliğindeki bu eserlerin, kendi orijinal mekânlarına döndürülmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda tarihe olan merakın arttığına, diziler, sinema filmleri, televizyon programları ve kitapların yeni nesiller için bir pusula olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, müzeler sayesinde gençlerin tarihin bilgeliğinden istifade edebileceğine değindi. Ayrıca Emine Erdoğan, müzelerin eğitim alanında aktif biçimde kullanılmasının önemli olduğunu belirtti.

Yıldız Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle vatandaşlık hakkı verilen Tambi Cimuk da bir piyano dinletisi icra etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …