Güvenliğimiz İçin Gereken Adımları, Tehditlerin Kaynağında Atacağız

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanı ile MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin güvenliği, kendi sınırlarında başlamıyor. Eğer bir tehdit sınırlarımıza kadar dayanmışsa, zaten içeri de girmiş demektir.

Son 35 yılda bu gerçeği acı bir şekilde ve ağır bir maliyetle öğrendik. Artık, güvenliğimiz için gereken adımları, tehditlerin bizzat kaynağında atmakta kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erzurum programı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanı ve MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin açılışına katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına 16 Nisan referandumu öncesinde de Erzurum’a geldiğini hatırlatarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda yüzde 75’lik tarihî bir oranla “evet” oyu veren Erzurumlulara destekleri için teşekkür etti.

Kendi alanında Orta Doğu’nun en büyük tesisi olan fuar alanı ile MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda önünde bulunduğumuz MNG Alışveriş Merkezi, 160 bin metrekare kapalı alanı ve 160 mağazasıyla Erzurum’un ticari, sosyal, kültürel hayatına çok önemli katkılar yapacaktır. Mağazaları, yiyecek-içecek birimleri, sinemaları, kütüphanesi, tiyatrosu ve diğer imkânlarıyla burası, ülkemizin en büyük 5 alışveriş merkezinden biridir. Erzurum’a, 400 milyon liralık bir yatırımla böyle bir eser kazandıran MNG Holdingi, inşasında katkısı olan mimarından, mühendisine, işçisine herkesi tebrik ediyorum” dedi.

“YATIRIMLARLA, ERZURUM HAK ETTİĞİ YERE ÇIKACAK”

Türklerin Anadolu’ya göçü sırasında kapı görevi gören Erzurum’un; Türkiye’nin Kafkasya’dan Orta Asya’ya, Güney Asya’dan Orta Doğu’ya kadar olan açılımında da aynı görevi icra etmeye aday olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimde 3 bine yakın derslik, yükseköğrenim yurtları yaparak, üniversitemizi geliştirerek ve yeni bir üniversite daha kurarak Erzurum’u çok ileri bir düzeye taşıdık. 11 yeni sağlık kurumu ve inşası devam eden şehir hastanesiyle, karşımızda sadece kendisine değil bölgesine hizmet veren bir şehir var. Sporda, diğer tesislerin yanı sıra, kış olimpiyatları için kurulan altyapıyla şehrimiz, tüm ulusal ve uluslararası yarışmaların tabii bir adayı hâline geldi. Toplu konutta, 10 binin üzerinde ev inşa edilirken, 49 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğuna 544 kilometre daha ilave ettik. Sivas’tan Erzincan’a, oradan buraya uzanacak hızlı tren hattıyla Erzurum, doğu-batı koridorunun önemli bir durağı hâline gelecek. Erzurum’a son 15 yılda yapılan hizmetleri tek tek saymaya kalksak, değil saatler, günler bile yetmez. Önemli olan bu altyapıyı en güzel şekilde değerlendirerek, Erzurum’u hak ettiği yere çıkartmaktır” dedi.

“ONLAR SALDIRDIKÇA, BİZ GÜÇLENİYORUZ”

“Geçtiğimiz 15 yılda ülkemizin 3 kat büyüttük, geliştirdik, zenginleştirdik. Allah’a şükür milletimizle birlikte bu zorlu yolu aştık, bugünlere geldik” sözleriyle konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yolda nice badirelerle karşılaştık. Önümüze çıkartılan her zorluk daha sonrasında yeni imkânların, yeni müjdelerin habercisi hâline dönüştü. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde; anayasa, hukuk, adalet, her şey ayaklar altına alınarak yapılan haksızlığa karşı başlattığımız değişim, bizi işte 16 Nisan’a kadar getirdi. Partimizi kapatmaya teşebbüs ettikleri dönemlerden, hamdolsun yüzde 52 oy aldığımız bugünlere ulaştık. Kimi zaman sokakları karıştırarak, kimi zaman mahallelere hendekler kazarak, kimi zaman yargı-emniyet-asker içindeki çete mensuplarıyla darbe yapmaya çalışarak, kimi zaman ekonomik kriz çıkartmak için uğraşarak sürdürdükleri saldırıların hepsini de, hamdolsun boşa çıkardık” dedi.

“Onlar saldırdıkça, biz güçleniyoruz. Onlar çelme taktıkça, biz daha yükseğe çıkıyoruz. Onlar hile yaptıkça, biz doğruya daha çabuk ulaşıyoruz. Onlar ambargo uyguladıkça, biz kendimizi daha hızlı geliştiriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda biz insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Şu anda silahlı insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Ama ana muhalefetin başındaki ve onun yanındakiler, Kandil’i arkasına alanlar ne diyor? ‘Silahlı insansız hava araçlarıyla piknik yapanları vuruyorlar’ diyor. Adamlar şu anda teröristlerin adını da ‘piknik yapanlar’ koydular. Çıkıyor genel başkanı da ‘ama onların yanında silah yoktu ki.’ diyor. Şimdi teröristin yanında silah yokmuş. Sayın Kılıçdaroğlu, sen oraya mı gittin? Sen orada mıydın? Giysileriyle, her şeyiyle bas bas bağıyor ‘ben buradayım.’ diyor.”

“TEMEL SAVUNMA İHTİYAÇLARIMIZI KENDİMİZ KARŞILAYACAĞIZ”

İnsansız hava aracından füzeye, tanktan topa, uçaktan uyduya, tüfekten tabancaya kadar ihtiyaç olan ne varsa, dışa bağımlı olmadan üretmenin hedeflendiğini ve başlatılan savunma sanayii seferberliğinin meyvelerinin alındığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani kötü komşu ev sahibi yaparmış ya, aynen burada da teknolojide bizi böyle bir noktaya getirdiler. Bunların daha da iyisini yapacağız, kendi uçağımızı da yapacağız inşallah. Kendi silahlarımızın envai çeşidini yapıyoruz. Kendi tankımızı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Temel savunma ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılamazsak, en kritik zamanda yola bırakılacağımızı yaşayarak öğrendik. Bunu ta Kıbrıs’ta öğrendik” şeklinde konuştu. Teknolojiye ve güçlü bir altyapıya dayalı konularda bir anda netice almanın mümkün olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette hâlâ çözmemiz gereken sıkıntılar var. Ama şu hâlimizle bile terörle mücadelemizi kimseye muhtaç olmadan sürdürebilecek durumdayız. 2023 hedeflerimiz, işte bu bakımdan çok önemlidir. Türkiye’yi asıl vizyonu olan 2053’e ve 2071’e taşıyacak altyapıyı, bu hedeflere ulaşarak tesis etmekte kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiçbirimizin gidecek başka ülkesi, vatanı, devleti yoktur. Onun için, Türkiye’ye, ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız. Bizim ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ derken düşündüğümüz, hissettiğimiz, azmettiğimiz hakikat işte budur” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ, KENDİ SINIRLARINDA BAŞLAMIYOR”

Konuşmasında Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki gelişmeleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Türkiye’nin güvenliği, kendi sınırlarında başlamıyor. Eğer bir tehdit sınırlarımıza kadar dayanmışsa, zaten içeri de girmiş demektir. Son 35 yılda bu gerçeği acı bir şekilde ve ağır bir maliyetle öğrendik. Artık, güvenliğimiz için gereken adımları, tehditlerin bizzat kaynağında atmakta kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize yönelik saldırılarda bulunan bir terör örgütü mü var? Bu örgüt nerede eğitiliyor, donatılıyor, plan yapıyor, üzerimize yollanıyorsa, doğrudan orayı hedef alacağız. İşte bu politikayı pek çok ülke uyguluyor ve kimse onlara ses çıkarmıyor. Ama konu Türkiye olunca, bir anda farklı hassasiyetleri depreşiyor. PKK’ya karşı operasyon yaparsınız, ‘topraklarımıza müdahale etmeyin’ derler. Öyleyse siz bu örgütü tepeleyin, bize tehdit olmaktan çıkartın” dersiniz, onu ya özellikle yapmazlar, ya da yapacak güçleri yoktur” şeklinde konuştu.

DEAŞ terör örgütü Türkiye’de bombalı eylemler yaparken, sınır şehirlerine füzeler atarken seslerini çıkarmayanların, örgütün üzerine gidilince, Suriye sevdalısı kesildiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun Irak’ta yaşandığını belirterek, “DEAŞ’a karşı Irak halkını korumak ve destek vermek için yaptığımız girişimlere hep karşı çıkıldı. Hâlbuki Irak toprakları terör örgütleri tarafından delik deşik edilmiştir. Aynı şekilde Kuzey Irak Yönetiminin bağımsızlık sevdası, anlaşılır gibi değil” şeklinde konuştu.

“BİZİM, KİMSENİN KÖKENİYLE, DİLİYLE VE MEŞREBİYLE BİR MESELEMİZ YOK”

Türkiye’nin, Kuzey Irak Kürtleri başta olmak üzere Irak’ta yaşayan tüm halkların hep yanında olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kredi verdik, her türlü desteği verdik. Ama bizi anlamadılar. Her dönemde, neye ihtiyaçları varsa, hepsini de, hiçbir karşılık gözetmeksizin karşıladık. Bunu, herhangi bir beklentiyle değil, kardeşlik ve komşuluk hukukunun bir gereği olarak yaptık” dedi.

“Saddam Kürtleri katlettiğinde ne kadar üzüldüysek ve hangi yardım kanallarını harekete geçirdiysek, Türkmenlerin üzerine gittiğinde, onların evlerinden, köylerinden, şehirlerinden uzaklaştırmaya çalıştığında da aynı tepkiyi verdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bağdat yönetimi Erbil’deki Kürt kardeşlerimizin haklarını, hukuklarını çiğnediğinde nasıl onların yanında yer aldıysak, Musul’daki Arap kardeşlerimiz için de aynısını yaptık. Bizim kimsenin kökeniyle, diliyle, meşrebiyle bir meselemiz yoktur. Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milleti parçalamaya çalışan FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerine karşı verilen mücadelenin devletin bütün imkânları kullanılarak, kesintisiz sürdürüldüğünü belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu FETÖ denilen adam ümmeti parçaladı maalesef. Fakat şu anda nerede? Amerika’da. Amerika ona 400 dönüm arazi tahsis etmiş, orada beyler gibi yaşıyor. Buradan kaçanların bir kısmı da yanında. Ama bir kısmı da nerede yaşıyor? Dünyanın değişik yerlerinde, sığınacak delik arıyorlar. Nereye kaçarsanız kaçın, biz de sizi kovalayacağız.”

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News