Halep’den Tahliyeler Devam Ediyor

Suriye’de Türkiye ve Rusya’nın girişimi ile sağlanan ateşkes anlaşması kapsamında başlatılan Halep’in doğusundaki sivillerin tahliyesi sürüyor.

Son 24 saatte aralarında 3 bin muhalif savaşçının da bulunduğu 7 bin 500’den fazla kişi bölgeden tahliye edildi.

İran destekli Şii milisler, Hizbullah ve rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerden çıkanlar, ağırlıklı olarak Halep’in güneybatısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e geçiyor.

Bu arada İdlib’e ulaşan yüzlerce yaralıdan durumu ağır olanlar Türkiye’ye gönderiliyor.

Suriye Kızılayı ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Türk Kızılayı Başkanı Doktor Kerem Kınık, “Suriye Kızılayı ile beraber çalışıyoruz. Özellikle yaralıların nakli konusunda şu anda arkadaşlarımız çalışıyor. Hem İdlib’de hazırlıklarımız var hem Türkiye tarafında hazırlıklarımız var. Hastane yerimiz de hazırlandı” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın da destek sağladığı hükumet güçlerinin hava bombardımanları sırasında kentin doğusundaki hastanelerin tamamına yakını hedef alınmış ve kullanılamaz hale gelmişti.

Şam rejimine bağlı birliklerin muhasarası altında bulunan bölgedeki yaralılar ise uzun süre tedavi edilememişti.

Bu arada sağlanan ateşkes çerçevesinde Halep’in doğusundan toplam 50 bin civarında vatandaşın tahliye edilmesi bekleniyor.

Bölgede ayrıca 10 bin civarında muhalif savaşçının olduğu tahmin ediliyor.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Halep kentinin doğusu, 2012 yılından itibaren muhaliflerin kontrolüne geçmiş ve bu tarihten itibaren yoğun çatışmalara sahne olmuştu.

Aktüel İntermedya / DÜNYA

You may also like

Bir cevap yazın

Popular News