Her Çocuk İçin Eğitim!

Kaynak eksiklikleri çatışma ve afet bölgelerindeki çocukların eğitimlerini tehdit ediyor

UNICEF bu yıl olağanüstü durumlardan etkilenen çocukların okula gitmesini sağlamak için gerek duyduğu kaynakların ancak yüzde 12’sine ulaşabildi 

HAMBURG, Almanya/NEW YORK, 7 Temmuz 2017– UNICEF Hamburg’da gerçekleştirilecek G20 zirvesi öncesinde bugün yaptığı açıklamada kaynak açıklarının çatışma ya da afet ortamlarındaki milyonlarca çocuğun eğitimini tehdit ettiğini belirtti.

UNICEF, 2017 yılında olağanüstü koşulların yaşandığı ülkelerdeki eğitim programları için 932 milyon dolarlık fona ihtiyaç duyulduğunu açıklamasına rağmen, bugüne kadar sağlanan gönüllü katkıların tutarı 115 milyon dolara bile ulaşmadı.[1] Bu kaynakla insani krizlerden etkilenen 9,2 milyon çocuğun örgün ve yaygın temel eğitime erişiminin sağlanması planlanmaktadır.

G20 Zirvesinde UNICEF’i temsil edecek olan ve kuruluşun en yeni (ve en genç) İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan Hamburg’dan durumu şöyle değerlendiriyor: “Eğitim olmadan çocuklar barışa, ülkelerinin ve ekonomilerinin gelişimine katkıda bulunmalarını sağlayacak bilgi ve becerilerden yoksun olarak büyürler ve bu da zaten güçlükler içinde olan milyonlarca çocuğun durumunu daha da ağırlaştırır. Savaşların sürüp gittiği bölgelerdeki milyonlarca çocuk açısından tehdit çok daha da ürkütücü boyutta. Eğitimden mahrum kalmak, çocukları erken evlilik, çocuk işçiliği ve silahlı güçlere dâhil olma gibi olumsuzluklara açık hale getirir.” 

Dünyanın en sorunlu durumdaki kimi ülkelerinde UNICEF’in eğitim programlarına ilişkin kaynak açığı değişkenlik göstermektedir. Bu duruma en iyi örnekler olarak Irak’ta yüzde 36, Suriye’de yüzde 64, Yemen’de yüzde 74 ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yüzde %78 olarak gösterilen oranlar gösterilebilir.

Eğitim fırsatı arayışı, aileleri ve çocukları çoğu kez yaşamlarını da riske atarak başka yerlere yönelten etmenlerden biri olarak değerlendiriliyor. İtalya’daki göçmen ve mülteci çocuklar arasında yapılan bir araştırmaya göre bu çocukların yüzde 38’i eğitim fırsatları için Avrupa’ya geliyor. Yunanistan’da yapılan benzer bir araştırma ise her üç ebeveyn ya da bakıcıdan birinin ülkelerinden ayrılıp Avrupa’ya gelmelerinin başlıca nedeninin çocuklarının eğitimi olduğunu gösteriyor.

Savaşın ve evinden ayrılmanın travmasını yaşamış çocuklar için eğitim yaşam kurtarıcı bir öneme sahiptir.

Muzoon sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılında Suriye’den kaçmak zorunda kaldığımda okula hiç dönemeyeceğim düşünüp çok korkuyordum. Ancak Ürdün’e geldiğimde ve kampta bir okul olduğunu gördüğümde rahatladım ve umutlarım arttı. Okul, benim gibi çocuklara bir yaşama tutunma fırsatı, barışçı ve pozitif bir gelecek şansı kazandırır.”

Bir eğitim aktivisti ve Suriyeli mülteci olarak UNICEF’le ortak hareket eden Muzoon, çatışmalar yüzünden yerlerinden edilmiş ve okula gidemeyen milyonlarca çocuk adına konuşuyor:

“Dünya liderlerine, olağanüstü koşullarda yaşayan çocukların, dolayısıyla dünyamızın geleceğine yatırım yapmaları çağrısında bulunuyorum.”

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News