Hiroşima Tanığından Nükleer Silah Dersi

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası nedeniyle anne ve babasını kaybeden, uzun yıllardır nükleer silahlanmaya karşı tavır sergileyen Sadae Kasaoka (84), Türk Kızılayı’nın ev sahipliğinde İstanbul’a geldi. Türkiye’den dünyaya barış mesajı verildi.

İstanbul programın ilk etabında Türk Kızılayı Bağcılar Toplum Merkezi’nde savaşın tanığı Suriyeli çocuklarla bir araya gelen Kasaoka, sonrasında İbn Haldun Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşiye katıldı. Burada Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, akademisyenler ve öğrencilere nükleer silahların insan başta olmak üzere tüm yaşamları tehdit ettiğini hatırlatan Kasaoka, “Nükleer silahlar kullanılırsa dünya yok olur. Dünyanın devamı için bu silahların kesinlikle kullanılmaması gerekiyor” dedi.

Yaşamın devamı için nükleer silahsızlanma çağrısı

Kasaoka, saldırının bütün hayatını etkilediğini vurgulayarak, “Bombalamanın olduğu gün annem ve babam, maalesef Hiroşima şehir merkezine gitmişlerdi ve hayatlarını kaybettiler. Saldırıdan sadece ben ve büyükannem kurtulduk. Atom bombası saldırısından sonra evlenip aile kuramayacağımı düşünürken, aynı saldırıya maruz kalmış eşimle tanışıp evlendim. Ancak eşim 35 yaşında radyasyonun etkileri sebebiyle kanser olup, hayatını kaybetti. O dönemde 2 ve 6 yaşında çocuklarım vardı” diye konuştu.

Suriye’de devam eden savaşta kimyasal saldırıya maruz kalan çocukları ziyaret ettiğini de hatırlatan Kasaoka, “Savaş insanlara zarar verip, mutsuzluk getiriyor, bu yüzden savaşların olmamasını istiyorum. Kuzey Kore’nin nükleer silah denemeleri de büyük felaketle sonuçlanabilir. Nükleer silahlar kullanılırsa dünya yok olur. Dünyanın devamı için bu silahların kesinlikle kullanılmaması gerekiyor” dedi.

“Dünyada adeta nükleer silahlanma yarışı var”

Programa katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da Kasaoka’yı Türkiye’ye davet ederek, kimyasal saldırıya maruz kalmış Suriyeli çocuklarla bir araya getirdiklerini söyledi. Kasaoka’nın Suriyeli çocuklarla deneyimlerini, hayat öykülerini ve acılarını paylaştığını dile getiren Kınık, şunları kaydetti:

“Bugün de bayan Kasaoka bize o yaşadığı anları, süreçleri, duygularını, bu süre zarfındaki deneyimlerini aktardı. Kendisinin yaşayan bir tarih, o günleri görmüş birisi olarak bize anlattıkları önemli. Bugün de dünyada adeta nükleer silahlanma yarışı var. Kuzey Kore’de malum yükselen bir tansiyon. 1940’larda yaşadığımız benzer tehditlerin halen var olduğu bir dünyaya gözlerimizi açmış olduk. Bunun endişesi ve kaygısı var. Kasaoka, bu acıları yaşamış bir insan. Dolayısıyla ‘İnsanlığa, Türkiye’den bir barış mesajı verebilir miyiz?’ bunun derdindeyiz. İnsanlığın yaralarını sarmak, acılarını hafifletmek için çalışan Kızılay, Kızılhaç gibi kurumların dünyada yapabileceklerini ele alacağız.”

Kasaoka’nın Türkiye ziyaretinin son durağı ise Japonya’nın İstanbul Konsolosluğu oldu. Burada Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ile bir araya gelen Kasaoka, dünyaya bir kez daha nükleer silahsızlanma çağrısı yaptı.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News