İçişleri Bakanı; Bu ülkede başbakanı astılar, darbeler yaptılar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’e gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, çok bereketli bir coğrafyada yaşadıklarını, bunun kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

Birliğin, kardeşliğin ve beraberliğin güzel yansımasının Mardin’de çok güzel görüldüğünü kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Mardin’de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok güzel karşılandığını, bu ülkenin ne kadar güçlü olduğunun ve birliğin gösterildiğini belirtti.
Bu ülkede bir taraftan bölünmüş yollar yaptıklarını bir taraftan tünel delip köprüler ve havalimanlarını yaptıklarını, ülkenin uzun yıllardan beridir birçok badireler atlattığını, büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle konuştu:
“Bu ülkede başbakanı astılar, darbeler yaptılar, terörle, ekonomik krizlerle bizi terbiye etmeye, bizi birbirimizden ayırmaya çalıştılar. Alevi-Sünni, sağcı-solcu dediler. Güçsüz bir Türkiye istediler. İnsanlarımızın birbirine düşmesini istediler. Kuvvetli bir ülke, ayağının üzerinde duran bir ülke olmasın istediler. Bizim en önemli meselemiz birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimizdir. Zengin olmak istiyorsak birbirimize sıkı tutunmamız, bir olmamız gerekir.” dedi.
Yapılan hizmetlerle ülkenin güçlenmesinin ve gelişmesinin istenmediğini aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu bölgede bu coğrafyada zayıflık bize yakışmaz. Bizi değil başkalarını güçlendirir.” diye konuştu.
15 Temmuz’da herkesin ellerini ovuşturmaya başladığını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, üzerlerine DEAŞ, FETÖ, DHKP-C’yi musallat ettiklerini, ülkede yarına umutlarla ve güzel bakmalarını engellemeye çalıştıklarını bildirdi.
Ülkeyi birbirine düşürmeye çalışanlara en güzel cevabın birliktelikle verileceğini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörü tasfiye etmeye, kardeşliği güçlendirmeye, bölgeyi ekonomide bir cazibe merkezi yapmaya çalıştıklarına dikkati çekti.
Sadece terörle mücadele etmediklerini, terörü ortaya çıkaran bütün olumsuzlukları bertaraf edeceklerini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisinin de evlat sahibi olduğunu, 13, 15, 17 yaşındaki çocukların Kandil’e götürülerek terörist yapılmak istendiğini anlattı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kızımı dağa kaçırdılar. Benim kızım terörist olmak istemiyordu. Benim kızım eczacı, doktor, hemşire olmak istiyordu. Ne olursan bana yardım et. Ne olursun kızımla beni buluştur, diyen anneye ne demeliyim? Bu ülkenin bir evladı bir yöneticisi olarak ne demeli ne anlatmalıyım. İşte bunun burada Kızıltepe meydanından söylüyorum. İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Eğer bundan sonra bizim çocuklarımızı Kandil’e götürüp terörist yapmaya çalışırlarsa benim İçişleri Bakanlığım bana haram olsun, haram olsun, haram olsun. Artık yeter. Açık konuşmak istiyorum. Kandildekilerin hangi düşüncesi sizlerle buluşuyor? Ahlakı, maneviyatı, geleneği, göreneği mi? Hiçbirisi bizimle uyuşmuyor. 13 yaşındaki çocukları dağa götürüyorlar. Kimilerine etek kimilerine pantolon giydiriyorlar. O yaşlarında, çocuklarımızı taciz ediyorlar.”dedi.
Batı medeniyetine, başka medeniyete benzemediklerine işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, okunan 5 vakit ezanın sadece kendilerini camiye çağırmadığını, kalplerine ahlak, iman, vicdan, kardeşlik, hak ve insanlık yüklediğini aktardı.
Anne ve babaları yaşlanınca huzurevine gönderen, geçmişini unutan bir medeniyet olmadıklarına dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle dedi:
“Eğer insanlık görmek istiyorlarsa yüzyıllarca benim aşık olduğum Mardin’e gelip baksınlar. Yüzyıllar boyunca bu birlikteliği burada ortaya koydunuz. Bütün dünyaya gösterdiniz. Arap’ı, Kürt’ü, Süryani’si ve Türk’ü ile hep birlikte kardeşliğin ve medeniyetin nasıl yeşerdiğini, büyüdüğünü ve serpildiğini, geleceğe nasıl taşınacağını gösterdiniz” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Terörü yükseltmeye çalışanlar karşı ‘biz demokrasiyi, özgürlüğü, hürriyeti yükseltmek istiyoruz’ diye, turizme, ekonomiye, sanayinin büyümesine yönelik yeni bir sayfa açalım. Geleceğe büyük bir kardeşlikle beraber yürüyelim.” şeklinde konuştu.
Kurtuluş ve istiklal mücadelesini hep birlikte verdiklerini  belirterek, “Bugün bize nasıl PKK’sı FETÖ’sü, DEAŞ’ı, Hollandası, İsviçresi nasıl saldırıyorsa, o gün de aynısını yaptılar. O gün de bu Cumhuriyetin ayağa kalkmaması için ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koydular.” ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle devam etti:
“Bir taraftan bu ülkede, bu ülkenin her bir insanını etnik köken, dindarlık, düşünce üzerinden ayrılık gayrılık oluşturmaya çalıştılar. Yetmedi, 1950’de rahmetli Menderes iktidara geldi. Kürtler, Menderes’in iktidarıyla kendilerini buldular. Aleviler Menderes’in iktidarıyla kendilerini buldular. Dindarlar, ezanlar Allahu ekber deyince kendilerini buldular. Onu da 1960 darbesiyle bitirdiler. 21. asırda bir kişi çıktı. Adı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Ülkemizi üretime, zenginliğe, yarına götürmek istiyordu. Buna müsaade etmek istemediler. Bugün Kürt ben Kürt’üm, bugün dindar ben dindarım, bugün Alevi ben Alevi’yim diyor. Herkes kendisini ifade ediyor. Bundan rahatsız olanlar sadece terör örgütleridir. Bundan rahatsız olanlar sadece Türkiye’nin büyümesini istemeyenlerdir. Sadece bu ülkenin güçlü olmasını istemeyenlerdir.”
Sadece Mardin’e 4 katrilyon üzerinden yatırım geldiğini vurgulayarak, 28 bin Mardinli, Kızıltepeli, Midyatlı, Savurlu, Deriklinin iş bulacağını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teröre engel olduklarını belirtti.
“Yıllardan beri Kürt kardeşlerim bunlar sizi ve geleceğinizi engellemeye çalışıyorlar. Evlatlarımızın geleceğini önüne set çekmeye çalışıyorlar. Burada ticaretimizin, sanayimizin, turizmin önüne engel olmaya çalışıyorlar. Burada çocuklarımızın rahat bir şekilde okumasının önüne engel olmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hükümetin ortaya koyduğu anlayışla özel sektörün 28 binin üzerinde gence ve Mardinli hemşehrilerine iş vereceğini açıkladı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle devam etti: “Bununla birlikte turizm ve yan sanayi gelişecek. Onunla beraber üretim artacak. Bilesiniz ki terör tasfiye olacak, huzur gelecek. İş ve zenginlik gelecek. Biz buradayız. Aylardan beri yıllardan beri buradayız. O dağlardan buralara baskı yapmaya çalışanlar onlara sesleniyorum. Siz neredesiniz? Siz bu milletin hangi derdiyle meşgulsünüz? Hangi anlayışı orada devam ettiriyorsunuz. dedi.
Türkiye tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya kaldığını, bunu milletin ödediğini, memleketin bir gecede yüzde 70 fukaralaştığını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasına şöyle sürdürdü:
“PKK terörünün ne olduğunu, buralarda ne yapmaya çalıştığını, kimin adına yapmaya çalıştığını, bu coğrafyayı niçin fakirleştirmek istediğini, insanlarımızı niçin korkuttuğunu, neleri istismar ettiğini, arkalarında kim olduğunu ve onları niçin bu coğrafyada tahrik edip bu milleti birbirine düşürmek için çaba sarf ettiklerini anladığımızı düşünüyorum. Bizi oyalayanların bize engel olanların, gücünün ve takatinin kesilmesini isteyen birisi olarak söylüyorum. Bu PKK terör örgütünü tanıyan, tanımaya çalışan birisi olarak söylüyorum. Burada Kızıltepe’ye yazıyorum. Bilesiniz ki bir kardeşiniz geldi şunu söyledi dersiniz. Bu PKK terör örgütü bu milletin üzerine korku sarmaktan başka, bu milletin üzerine endişe salmaktan başka bir gücü olmayan, Kandil’de ve başka yerlerde istedikleri gibi yaşayan, siyasi temsilcilerinin de şu insanlarla onların hayatıyla hiçbir ilgisi olmayan ve aynı zamanda bu ülkenin kaynaklarıyla beraber büyümesini istemeyen bir anlayışla olduğunu bilen birisi olarak size söylüyorum. Kardeşliğimizin kuvvetlenmesi için çırpınan birisi olarak söylüyorum. PKK’nın Kürt kardeşlerimin bağlı olduğu değerlerini istismar ederek, bugün birilerinin maşalığını yapan bir terör örgütünün ne olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bu ülkede bütün bunları gerçekleştirirken adım atarken, batıya sormadan bir adım atma gayretinde olmayan bir terör örgütü olduğunu bilerek söylüyorum. Allah şahittir, Kızıltepe şahittir.
Sizde şahitsizin. Bunların Kürt kardeşlerimin hiçbir değerinin savunucu olmadığını bilen bir kişi olarak söylüyorum. Bunlar bu coğrafyaya, insanımıza bir fayda sağlamayacak bir zihniyet ve anlayış içerisinde olduğunu bilerek söylüyorum. Bunları kıskıvrak yakaladık.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün baskı yapamıyorlar, bugün musluklardan akan kan gösteremiyorlar. Burada ülkemizin insanını ürkütemiyorlar ve korkutamıyorlar” dedi.
Aktüel İntermedya / GÜNDEM

You may also like

Popular News