Breaking News

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Çanakkale’de “Bu millet güçlü bir millettir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale’de çeşitli temas ve ziyarette bulundu.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yeni belediye binasının açılışının gerçekleştirileceği Yıldırım Akbulut Meydanı’nda halka hitap eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ayvacık’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından devletin süreci yakından izlediğini söyledi.

Meydana gelen hasarlar noktasında kimsenin endişe etmemesini isteyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Devletimiz eskisi gibi değildir. Öyle ‘IMF’nin kapılarına git, emekli maaşları için, 500 milyon dolar için kuyruk bekle, elin boş dönsün’ denilen bir devlet değildir. Allah’ımıza şükürler olsun, kim ne söylerse söylesin, bizi ne kadar geri noktaya getirmeye çalışırlarsa çalışsınlar, dün IMF’den borç alan bir Türkiye, bugün dünyanın her noktasında ayakta duran, güçlü, kudretli, özgür ve hür bir Türkiye var. Türkiye bütün yaraları saracak güçtedir. İnşallah bu depremin yaraları da sarılıyor. Valimiz, milletvekillerimiz, AFAD’ımız ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır.
Allah bizleri can kaybından muhafaza etsin. Allah milletimizi her türlü afetten, kaza ve musibetten muhafaza eylesin.” diye konuştu.
İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiçli olduğuna işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu aziz milletimize en zor zamanında ‘korkma’ diye seslenen asil bir kahramanımız var. Mehmet Akif Ersoy, Bayramiç’te dünyaya gözlerini açtı. Bu vatan kokusunu, bu vatan sevdasını ilk defa bu topraklardan, bu havadan aldı. Buralardan aldığı aşkla burada başladığı hayatını, bu aziz millete, bu asil millete adadı.” ifadelerini kullandı.
Ersoy’un “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem. Gelenin keyfi için geçmişime kalkıp sövemem. Yumuşak başlı isem kim dedi ki uysal koyunum. Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum.” dizelerini okuyan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:
“Bu rastgele bir şiir değildir. Bu, aslında bu topraklar üzerinde yaşanan bin yıllık mücadeleyi özetleyen bir şiirdir. Bu milletin kapısına, bu Çanakkale’ye neden yedi düvel ordularının dayandığını, neden bu milletin kıyasıya bir mücadeleyle beraber bu vatanı savunduğunu, bu milletin Malazgirt’ten Viyana kapılarına kadar neyin kavgasını verdiğini ve ona birilerinin aslında ne yaptırmak istediğini özetleyen bir şiirdir bu şiir. Akif haklıdır. Bizim zalimle, zulümle problemimiz var. 3,5 milyon insan bombalardan kaçıp kapımıza geldiğinde sırtımızı dönmedik. Bu kapıları onlara kapatmadık. Çünkü bu millet yaşatılmak istenen zillete ne derece karşı koyduğunu, bu Çanakkale’nin her hali, her santimetrekaresi ve Çanakkale’nin bütün Türkiye’ye, bütün dünyaya vermiş olduğu güçle göstermiştir. Biz bunu sadece yapmıyoruz. Osmanlı Rus harbinde, oradan, Kafkasya’dan bir taraftan Tatarlar bir taraftan Kırımlılar, bir taraftan Gürcüler… O bölgede duran insanların tamamı yerlerinden, yurtlarından edildiğinde ‘Acaba nereye gideceğiz’ diye bir kaygı içinde olmadı. Anadolu onlara bir yuva oldu. Ve onları kucaklayan aziz bir millet… O tarihten bu tarihe kadar, şükürler olsun ki, birçok sıkıntı, birçok cefa çektik ama bir büyük millet olarak bugüne kadar geldik.”
Büyük ve asil bir milletin ferdi olduklarına işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün de aynı şekilde devam ediyoruz. Bizler çok badirelerden geçtik. Hepimiz yaşadık bunları. Gün oldu, bu insanları köylü bellediler. Ankara’ya, Kızılay’a sokmadılar. Ankara’nın meydanlarına sokmadılar. Fötr, şalvar, kasketliler diye ayırdılar, ‘Sizin ne işiniz var?’ dediler. ‘Sizin ne işiniz var bu milleti yöneteceksiniz’ dediler. Köylerle şehirler arasına yol yapıldığı zaman ‘Sizin ne işiniz var yolda?’ dediler. Ama bundan hiç vazgeçmediler. Yıllar oldu vazgeçmediler. Bu millete hizmet eden, bu milletin hizmetinde olanları iftiralarla, birilerinin talimatlarıyla bu milletin zenginleşmesini, ayaklarını üzerinde durmasını istemediler.” ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin birçok darbeye maruz kaldığını belirterek, “1960 darbesi yapıldı, 80 yapıldı, 28 Şubat yapıldı, 27 Nisan yapıldı, 15 Temmuz yapıldı, hiçbirisine şiddetle karşı koymadık. Allah’a şükürler olsun, oyla, sandıkla, hür irademizle Türkiye’yi bugünlere getirdik. Bu millet, büyük bir millettir. Bu millet, güçlü bir millettir. Hedefleri olan bir millettir. 15 Temmuz’da bu millet sokaklara çıktı. Sadece 15 Temmuz için çıkmadı. 1960’ta dedelerimiz, anneannelerimiz bir şey söyledi, ‘Keşke o adama sahip çıkabilseydik’ dedi. Keşke 1960’ta canımız pahasına sokaklara çıkabilseydik de bu milletin adamını asanlara ‘Hayır bunu yapamazsınız’ deseydik. İşte o günün kahrıyla, o insanların torunlarına anlattıklarıyla, o gün onlar çıkamadı ama torunları Recep Tayyip Erdoğan’ın öyle bir hale getirilmemesi için sokaklarda büyük bir özgürlük mücadelesi verdiler.” dedi.
Konuşmanın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler, belediye hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi, Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu evi ziyaret etti.
Ayvacık’ta sarsıntıdan en fazla etkilenen bölgelerden Yukarıköy’de incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremzedelerle bir araya geldi. Daha sonra AFAD mobil koordinasyon tırına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yetkililerden bilgi aldı.
Vatandaşlara “geçmiş olsun” dileklerini ileten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özelikle kıymetli Cumhurbaşkanımıza, dün gece bir arada olduğumuzda buraya geleceğimizi söyledim. Sizlere ayrı ayrı hem geçmiş olsun dileklerini iletmemi istedi hem de selamlarını iletti.” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti: “Bu sabah da Başbakanımız ile birlikteydik, buranın belediye başkanı ve kaymakamı ile görüştü, talimatlar verdi. Bütün depreme uğrayan köylerle ilgili bu sabah da bana talimatlar verdi. ‘Git oradaki vatandaşlarımızı dinle, ne problemleri varsa, bilsinler ki çözmeye amadeyiz. Hiçbir eksiklik hissetmesinler. Biz devlet olarak elimizden geleni yerine getireceğiz ve getirmeye devam edeceğiz’ dedi. Allah bizi bu konuda inşallah mahcup etmez. Arkadaşlarımızdan biraz önce bilgi aldım, bin 700’ün üzerinde artçı sarsıntılarla beraber depremlerle karşı karşıyayız. Fakat ilk günden itibaren sizin fedakarlığınız, sabrınız, soğukkanlı yaklaşımınızla, aynı zamanda devletin ilk dakikadan itibaren belediyeleri, kaymakamları, AFAD’ı ile bu işe katkı sağlayan kişilerle, herkesle el birliğiyle, bu afetten çıkmanın çabası içindeyiz. Bilmenizi isterim ki siz burada üşürseniz biz üşürüz, siz sıkıntıya düşerseniz biz sıkıntıya düşeriz, yerimiz sıcak olursa da gönlümüz üşür siz üşürseniz. Onun için burada büyük bir mücadele ortaya konuldu.”
Biraz önce bazı talepleri dinlediğini, bunları yerine getirmek için çaba sarf edeceklerini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bazı eksiklikler var, bunları tamamlayacağız. Şunu bilmenizi isteriz ki siz burada ne hissediyorsanız biz de o duyguyu yaşıyormuşçasına sizinle birlikteyiz. Gücümüzün yettiği kadar. Devletimiz güçlüdür, hükümetimiz güçlüdür, kaynaklarımız güçlüdür. İnşallah bu meseleden hep beraber alnımızın akıyla çıkma gayreti içinde olacağız.” ifadelerini kullandı.
Bir depremzede çiftçinin “kredi ödemeleri” konusundaki sorusu üzerine Soylu, “Genel bir usuldür. Böyle bir afetle karşı karşıya kalındığında çiftçimizle ilgili ertelemeyi hemen yaparız. Hiç o konuda şüpheniz olmasın.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra Çanakkale Valiliğini ziyaret etti.
Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …