İnsani Yardım Kuruluşları Ürdün’den Seslendi

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden 17 ulusal derneğin üst düzey yöneticileri Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldi. Üç gün süren toplantıda, bölgede yaşanan insani krizlere bir kez daha dikkat çekilerek, ciddi adımlar atılması gerektiği vurgulandı.

Ürdün Kızılayı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 9. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Konferansına, Türk Kızılayı’nı temsilen, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Özge Doğan Irmak katıldı. Toplantıda Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Birleşmiş Milletler ve birçok insani yardım kuruluş temsilcisi de yer aldı.

Üç gün süren konferansın sonuç bildirgesinde barışın ve şiddete başvurmama kültürünün teşvik edilmesi, göçmen ve mültecilerin korunması ve onlara gerekli yardımların sağlanmasına vurgu yapıldı. Delegeler, kentsel çevrelerde riskin azaltılması ve insani müdahalenin geliştirilmesi, iklim değişikliği, Kızılay ve Kızılhaç gönüllülerinin korunması ve insani müdahalede etkinliğin sağlanması konularında “Amman Deklarasyonunu” kabul ederek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ilerlemiş insani sorunlarına karşı bireysel ve kolektif şekilde cevap verilmesi taahhüdünde bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Amman ziyareti kapsamında çeşitli temaslarda da bulundu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …