İsrail, ABD’nin İncirlik’i boşaltacağını iddia etti

İsrail medyası, ABD’nin Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nü tahliye etmeye hazırlandığını öne sürdü.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, Amerika’nın İncirlik yerine Suriye’nin kuzeyinde kurulan 5 hava üssüne yerleşmeyi planladığını yazdı.

Üslerden birisinin Rimeylan bölgesindeki Hajar Havaalanı olacağı, ikisinin Kamışlı’daki 2 ufak pist olduğu, dördüncüsünün ise Kobani’ye kurulduğu belirtiliyor.

5. ÜS TABKA HAVA ÜSSÜ

Beşinci üssün ise, IŞİD’in elinden Mart ayı sonlarında ele geçirilen Tabka Hava Üssü olacağı söyleniyor. Tüm üslerin yapımı tamamlandığında, ABD’nin Suriye operasyonlarında kullandığı hava gücünü iki katına çıkarma kapasitesi olacağı vurgulanıyor.  NATO misyonu kapsamında İncirlik Üssü’nü kullanmayı sürdüren Almanya’nın da, uçaklarını konuşlandırmak için Güney Kıbrıs ve Ürdün’deki üs seçeneklerini değerlendirdiği iddia ediliyor.

MANİDAR TATBİKAT

Vatan’da yer alan habere göre Adana’daki İncirlik Üssü’nde bulunan ABD’nin 39’uncu Kanat Komutanlığı’nda görevli askerler, acil durum ve kaza tatbikatı yaptı.

Tatbikatın Suriye rejimine ait hava üssünün ABD güçlerince füzeyle vurulmasının hemen ardından yapılması dikkat çekti.

İncirlik Üssü’nün sosyal medya hesabından, “Herhangi bir potansiyel durum için hazırlıklı olmak üzre büyük bir kaza tatbikatı gerçekleştirildi” açıklaması yapıldı.

Israel claimed that the US would dispose of Incirlik

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News