İstihdam piyasası Temmuz’da hız kesmedi!

Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin Temmuz ayı verileri, istihdam piyasasında yaz hareketliliğinin devam ettiğini gösterdi. İş günü ortalaması baz alınarak yapılan değerlendirmelere göre; Temmuz ayında, Haziran ayına göre yüzde 3 artarak 17.576 yeni ilan yayınlanırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam iş ilanı sayısı ise Haziran ayına göre yüzde 1 artarak 59.519 oldu.

Türkiye’de iş arayanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformu Kariyer.net’in yaklaşık 9 yıldır her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Temmuz 2017 dönemine ait verileri açıklandı. 17.576 adet yeni iş ilanının yayınlandığı Temmuz ayında, iş günü ortalaması baz alınarak yapılan değerlendirmelerde Haziran ayına göre yüzde 3, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28’lik artış kaydedildi.

İstihdam Endeksi Temmuz ayı verilerini değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “İstihdam Endeksi verileri, Temmuz ayında da istihdam açısından olumlu göstergelere sahip. Haziran ayında istihdam piyasasında gördüğümüz olumlu tablonun Temmuz ayında da devam etmesi genel rakamlara yansıyor. Yaz aylarında yaşanan bu artış, yılın ilerleyen aylarında da olumlu bir trendin olabileceğini gösteriyor.” dedi.

En çok Satış Temsilcisi ve Mühendis arandı

Temmuz ayında öne çıkan pozisyonlar arasında 7795 ilan ile Satış Temsilcisi dikkat çekerken 5805 ilan ile Mühendis pozisyonu ikinci sırada yer aldı. Teknisyen pozisyonu ise Haziran ayına göre yüzde 4,7’lik, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,5’luk bir artış gösterdi. En çok ilan yayınlanan ilk beş pozisyon ise sırasıyla şöyle: Satış Temsilcisi, Mühendis, Muhasebe Elemanı, Teknisyen, Satış Müdürü.

Sezon ortasında Turizm ilanları azalmaya başladı

Temmuz ayının lider sektörü 5.712 adet ilanla Tekstil oldu. Tekstil sektörünü 5.349 adet ilan ile Üretim-Endüstriyel Ürünler sektörü takip ederken, 5.213 adet ilan ile Yapı, 4.399 adet ilan ile Hizmet, 4.242 adetle Sağlık ve 4.131 adetle Bilişim sıralamada yer aldı. Turizm sektöründe Nisan ayından Temmuz ayına kadar yaşanan hareketliliğin azaldığı ve iş ilanlarında geçen aya göre yüzde 7’lik bir azalma olduğu görülürken, sektördeki istihdam istatistikleri geçmiş yıllarda yaşanan dönemsel trendleri sergiledi.

Mavi yakalıda makam şoförü ilk sırada

Öte yandan Kariyer.net İstihdam Endeksine göre mavi yakalılara yönelik yayınlanan ilanların sayısı da artış gösteriyor. 2017 yılında en çok işe alım yapılan mavi yaka pozisyonları arasında Garson birinci sırada yer alırken, onu Depo Elemanı izledi. 2017 yılının ilk yedi aylık döneminde en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar ise; Makam Şoförü (393.532), şoför/sürücü (383.142), depo elemanı (320.711), kasiyer (295.717) ve güvenlik görevlisi (224.327) olarak sıralandı. Kariyer.net tarafından 14 Temmuz’da mavi yakaya sunulan “İşin Olsun” uygulaması verilerine göre ise en çok başvuru alan pozisyonlar; Garson, Temizlik Görevlisi ve Vasıfsız Eleman olarak gerçekleşti.

Şehirlerde İstanbul liderliğini korudu, Bursa’da istihdam hareketliliği var

Şehirlere göre yapılan sıralamada ise en çok ilan yayınlanan iller arasında İstanbul (37.360) liderliğini korurken, onu 7.159 ilan ile Ankara, 4.698 ilan ile İzmir ve 4.365 ilan ile Bursa takip etti. Bursa Haziran ayına göre yüzde 3’lük artış ile en yüksek oranı yakalayan il oldu. Sektörel sıralamada atakta olan otomotiv sektöründeki hareketlenmenin Bursa’ya il sıralamasında olumlu olarak yansıdığı görüldü. Öte yandan verilere göre, Turizm sektöründe Haziran ayına göre yaşanan düşüş, Türkiye’nin turizm merkezlerinden Antalya’yı etkiledi ve Antalya merkezli ilanlarda yüzde 4’lük bir düşüş yaşandı.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

You may also like

Popular News