İstiklalimizi ve istikbalimizi tehdit eden hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Diyarbakır İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “İstiklalimizi ve istikbalimizi tehdit eden hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacak, hemen başını ezeceğiz. Bu ülkede huzurla yaşamak istiyorsak, demokrasimizi korumak, özgürlüklerimizi genişletmek istiyorsak, böyle hareket etmeye mecburuz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Diyarbakır 6. Olağan İl Kongresine katıldı. Seyrantepe Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongre öncesinde kendisini salon önünde karşılayan vatandaşlara kısa bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçerek burada partililere hitapta bulundu.

Kongrenin, Diyarbakır’da yepyeni bir dönemin müjdecisi olması temennisinde bulunarak, “Diyarbakır bizi sever, biz de Diyarbakır’ı severiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim Diyarbakır’la aramızdaki kardeşlik hukuku öyle düne, önceki güne dayanmaz. Bizim kardeşlik hukukumuz Hazreti Âdem’le başlamış, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) ümmeti olmakla perçinlenmiş, coğrafyamızdaki bin yıllık birlikteliğimizle de mühürlenmiştir” diye konuştu.

“İNSANLARIMIZIN GÜNLÜK HAYATLARINI ZORLAŞTIRAN YANLIŞ UYGULAMALARA SON VERDİK”

Diyarbakır’ın zor günler geçirdiğini, şehre geçmişte çok büyük yanlışların yapıldığını ve bu yüzden Diyarbakır’ın terör örgütlerinin cirit attığı bir yer hâline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel şehir âdeta rahmetli Gaffar Okkan gibi emniyet müdürlerini dahi acımasız çarkları içinde yutan bir şiddet düzeninden ne yazık ki böyle bir zulme terk edildi” şeklinde konuştu.

AK Parti’yi kurma çalışmaları esnasında bölgedeki vatandaşların, ‘Olağanüstü Hâl’i (OHAL) kaldırın, başka bir şey istemeyiz’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemdeki OHAL ile bugünkünün karıştırılmaması gerektiğini söyleyerek, “Bugün OHAL yetkilerinin yüzde 5’i bile kullanılmıyor. Özellikle hak ve özgürlükler noktasında en küçük bir kısıtlama daha söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

O dönemdeki OHAL uygulamasının ise, tüm vatandaşların başı üstünde Demokles’in kılıcı gibi sallandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde ilk iş olarak, olağanüstü hâli kaldırdıklarını hatırlattı ve “Ama bununla kalmadık, bürokratik vesayeti kırdıkça demokrasimizin güçlendirilmesi konusunda daha cesur, daha kararlı adımlar atma imkânı bulduk” diye ekledi.

Özgürlük ve demokrasi çıtasını yükseltmek için eskiden beri talep edilen ne varsa, hemen hemen hepsinin hükûmetleri döneminde hayata geçirildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Güvenlik Mahkemeleri gibi özel yargılama usullerini kaldırmaktan işkenceye sıfır tolerans uygulamasına kadar pek çok reforma imza attıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “İnsanlarımızın günlük hayatlarını zorlaştıran yanlış uygulamalara birer birer son verdik. Bunlar arasında yerleşim yerlerinin isimlerden çocuklara istenilen adların verilmesine kadar pek çok konu vardı. Farklı dil ve lehçelerin öğrenilebilmesi, bunlarla müzik ve film yapılabilmesi, akademik çalışma yürütülebilmesi gibi hususlardaki bütün talepler birer birer hayata geçirildi. Hatta kamu hizmetlerinin sunulmasında bölgedeki vatandaşlarımızın konuştukları dillerin kullanımı veya tercüman bulundurulması gibi daha önce sözü dahi edilemeyen yeniliklere imza atıldı. Demokratikleşme ve bireysel özgürlüklerin genişletilmesi elbette hiç bitmeyecek bir yolculuktur. Zaman geçtikçe, şartlar değiştikçe elbette talepler, beklentiler de değişim gösterecektir. Ülkemizde hangi kesimin nerede bir sorunu varsa, onun çözümü için çalışmak, mücadele etmek bizim boynumuzun borcudur.”

Kat edilen mesafenin öneminin, gözden ırak tutulmaması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, son 15 yılda gerçekleştirdiği sessiz devrimin, geçmiş 150 yılın tüm taleplerinin ötesine geçtiğini inkâr etmek, bu ülkeye, bu millete ve bu devlete yapılabilecek en büyük haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

“İNANCIMIZ GEREĞİ, KİMSENİN KÖKENİNE, MEŞREBİNE, DOĞDUĞU YERE BAKMAYIZ”

“Biz, inancımız gereği, kimsenin kökenine, kimsenin meşrebine, kimsenin doğduğu yere bakmayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi sadece, Allah’ın yarattığı bir kul olan karşımızdaki insanın, bu sıfatıyla sahip bulunduğu haklarını kullanıp kullanamadığı ilgilendirir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de sadece Kürt olduğu için baskı gören, haksızlığa uğrayan kim varsa, onunla birlikte mücadele edeceğine, sırf inancından dolayı ayrımcılığa maruz kalan varsa, onun da yanında olacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 81 milyon vatandaşı ve 81 vilayetiyle bir bütündür. Ne herhangi bir kimseyi, ne de herhangi bir vilayeti kimsenin ötekileştirmesi, dışlaması söz konusu olamaz” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunarak, “Bu devlet hiç kimsenin şahsi malı değildir, 81 milyonun tamamının malıdır. Bu dört ilke, ülke ve millet olarak istiklalimizin ve istikbalimizin teminatıdır” dedi.

Bunlardan birinin bile yıpratılmasına, örselenmesine, tehdit edilmesine rıza gösteremeyeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’ın 15 Temmuz’da iki şehidinin olduğunu hatırlatarak ülkenin birliğine, beraberliğine ve geleceğine yönelik saldırılara karşı, Diyarbakırlıların da canları pahasına karşı koyduklarını ve çok çile çektiklerini bildiğini söyledi.

“SİZLERİN DE DESTEĞİYLE KAZANAN TERÖR DEĞİL, HİZMET OLDU”

“Yıllarca bu ülkenin kanını âdeta bir kene gibi emen bölücü terör örgütünün, Diyarbakır’a ve bölgeye en küçük bir hayrı dokunmamıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece kan döken, sadece acıya sebep olan, sadece yakan-yıkan, sadece insanların onurunu ve namusunu tehdit eden bu örgütün gerçek yüzü, hamdolsun, herkes tarafından görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Bölücü terör örgütünün yol açtığı yıkımı, devlet olarak yeni baştan inşa ederek ortadan kaldırdıklarını, Diyarbakır içinde âdeta yepyeni bir Diyarbakır ortaya çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Sur içinin, Diyarbakır’ın tarihine, kültürüne, güzelliğine yakışır bir hale getirildiğini hatırlattı. Sadece Sur içindeki çalışmalar için 2 milyar liralık harcama yapıldığını, evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlara kira ve eşya yardımı yaparak, hiç kimsenin mağdur olmasına müsaade etmediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşa edilen 5 bin 637 konutun büyük bir bölümünün tamamlandığını, kalanların da Haziran’a kadar bitirileceğini açıkladı.

Sur ilçesinin çehresini değiştiren projeleri, tamamlanan hizmetleri konuşmasında aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır belediye hizmetlerinin adını dahi unutmuştu. Belediyede hizmet verilmediği gibi, mecburen yolu oraya düşen vatandaşlarımıza da edilmedik eziyet bırakılmıyor, âdeta anasından emdiği süt burnundan getiriliyordu. Şimdi ise millete efendilik değil, hizmetkârlık etmeye geldik, farkımız bu. Onlar öldürmek için, biz ise yapmak, yaşatmak için mücadele ediyoruz. Sizlerin de desteğiyle kazanan terör değil, hizmet olmuştur.”

“TERÖR ÖRGÜTÜ ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİNE DÜŞMANDIR”

Diyarbakır’a geçen 15 yılda 24 milyar liralık yatırım yaptıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımları terör örgütüne rağmen, yatırımcıları bölgeden kaçırmak için örgütün müteahhitleri tehdit etmesine, öldürmesine, iş makinelerini yakmasına rağmen gerçekleştirdiklerini söyledi. Terör örgütünün sadece Türkiye’nin ve milletin birlik, beraberlik ve kardeşliğine değil, aynı zamanda gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine de düşman olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ama biz her şeye rağmen Diyarbakır’ı da, bölgemizi de hizmetsiz bırakmadık. Şehrimizin en ücra köşelerine kadar her yeri eğitimden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye ve sosyal yardımlara kadar her alanda hizmetlerle donattık” şeklinde konuştu.

“DİYARBAKIR’I TARİHİNDE GÖRMEDİĞİ HİZMETLERLE BULUŞTURDUK”

Geçen 15 yılda Diyarbakır’da eğitimde 5 bin 325 yeni derslik, 5 bin 300 yatak kapasiteli yükseköğrenim yurtları inşa ettiklerini, yaptıkları Diyarbakır Stadyumunun 33 bin kişilik kapasitesiyle şehre yakışan bir eser olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Kupası final maçının 9 Mayıs’ta Diyarbakır Stadyumunda oynanacağını müjdeledi.

Sağlıkta 16’sı hastane olmak üzere 42 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını, bin 200 yatak kapasiteli şehir hastanesinin inşasına yakında başlanacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu konutta 16 bin 850 konut inşa ettiklerini, şehrin 44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 414 kilometreye çıkarttıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçen 15 yılda Diyarbakırlı çitçilere 4 milyar liralık tarımsal destek sağladıklarını, dünya çapında bir proje olan Silvan Barajının tamamlandığında 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayarak bölgenin ekonomisine yılda 1,2 milyar lira ilave katkı sağlayacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüldüğü gibi her alanda Diyarbakır’ı tarihinde görmediği hizmetlerle buluşturduk, buluşturuyoruz. İnşallah bu hizmetleri daha da çoğaltarak, daha da yaygınlaştırarak sürdüreceğiz” dedi.

“BİR YERDE HUZUR YOKSA DEVLET NE KADAR İMKÂN SAĞLARSA SAĞLASIN YATIRIMCI GELMEZ”

Bir şehrin, bir bölgenin, bir ülkenin kalkınmasının, gelişmesinin, büyümesinin, istihdamını artırmasının, hayat kalitesini yükseltmesinin birinci şartının huzur olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir yerde huzur yoksa devlet ne kadar imkân sağlarsa sağlasın oraya yatırımcı gelmez” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyarbakır’ın hem konumundan, hem tarihinden o muazzam da bir potansiyeli var, buna rağmen eğer Diyarbakır’ın her köşesinde bir fabrika, her köşesinde bir tesis yoksa insanlar iş değil, iş yerleri çalıştıracak insan aramıyorsa burada durup düşünmemiz gerekiyor. Diyarbakır başta olmak üzere bölgemizde yıllardır yaşanan yatırım sorununun, işsizlik sıkıntısının tek bir sebebi var, o da terör. Unutmayınız, para ürkektir, en küçük bir tıkırtı, en küçük bir zorlama, en küçük bir olumsuzluk parayı hemen kaçırır. Bugün bırakınız dışarıdan yatırımcı gelmesini, Diyarbakır’ın kendi sermaye sahipleri dahi buraya yatırım yapmıyor. Ne zaman Diyarbakır’la terör ifadeleri birlikte anılmaz, işte o zaman bu şehir yatırımla dolar taşar, bunu da böyle biliniz.”

“GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ TERÖRİSTLERİ AÇTIKLARI ÇUKURLARA GÖMDÜ”

Terörün önüne geçmek için her yolu denediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer mesele gerçekten demokrasi ve özgürlük meselesi olsaydı, bizim bilhassa 2009 yılından sonra yaptığımız reformlardan bu şehirde tek bir silahın patlamaması, tek bir teröristin dolaşmaması lazımdı” dedi.

Reformların en zirve noktasında terör örgütünün, çukurlar kazarak, kendince ülkeye ve millete meydan okuyama kalktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte o zaman baktık ki bunlar nushdan, yani nasihatten anlamıyor, tekdir ile de uslanacakları yok, mecburen köteği devreye soktuk. Güvenlik güçlerimiz Suriçi başta olmak üzere terör örgütü ülkemizin neresinde böyle bir teşebbüse girişmişse hepsini de sildi, süpürdü, teröristleri açtıkları o çukurlara gömdü” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında, terör örgütlerine karşı Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtına da değinerek, bugün itibariyle 3 bin 569 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’in yaklaşık olarak 4’te 3’ünün kontrol altına alındığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu şehirden bir gencimizin ifadesiyle, ‘denizi olmadığı halde her gün insanların boğulduğu’ Diyarbakır artık geride kaldı. Bundan sonra her kim eline silahı alıp vatandaşlarımızın hakkına, hukukuna el uzatmaya, milletimizin birliğini, beraberliğini, devletimizin bekasını tehdit etmeye kalkarsa, işte askerimiz, işte polisimiz hazırda bekliyor. Adı ister PKK olsun, ister FETÖ, ister DEAŞ olsun, ister YPG, bizim için fark etmez. Arkasında kimin, hangi gücün olduğu da fark etmez, istiklalimizi ve istikbalimizi tehdit eden hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacak, hemen başını ezeceğiz. Bu ülkede huzurla yaşamak istiyorsak, demokrasimizi korumak, özgürlüklerimizi genişletmek istiyorsak, böyle hareket etmeye mecburuz.”

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE SADECE TÜRKİYE’DE DEĞİL YURT DIŞINDA DA MÜCADELE EDİYORUZ”

Diyarbakır’ı sadece bölgesinin değil, ülkenin de en önemli ticaret, sanayi, kültür, sanat ve spor merkezlerinden biri hâline getirmedikçe kendilerine durmanın haram olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın ve Dicle’nin bereketini, bölge insanı ve milletimizin tamamına kazandırana kadar kaybedecek tek bir dakikamız yoktur” diye ekledi.

Terör örgütleriyle sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da mücadele ettiklerini, yaptıkları operasyonlarla hem Türkiye’nin, hem de bölgelerdekilerin güvenliğini sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü olmadığı gibi, demokrasi ve özgürlük arayışına karşı da husumeti söz konusu olamaz. Bölgede karşımıza çıkan terör örgütlerinin arkalarındaki siluetlere baktığımızda bunların nasıl bir işgal ordusu olduğunu da gayet iyi biliyoruz.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News