Breaking News

İTÜ’den 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü mesajı

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Karaca yayımladığı mesajda şunları dile getirdi:

“Büyük Osmanlı Mimarı Koca Sinan’ın da başmimarlığını yaptığı ve başta İstanbul olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş coğrafyasının her köşesinde sayısız eserler üreten Hassa Mimarlar Ocağı’nın onurlu mirasını devralan İstanbul Teknik Üniversitesi, bu tarihi misyonu gururla taşımaktadır. Türk modernleşmesinin öncü kuruluşları arasında yer alan üniversitemizde mimarlık eğitimi 1884 yılında kurulan “Hendese-i Mülkiye Mektebi” ile yeni bir evreye girmiş ve 1944 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kurulmasıyla Mimarlık Fakültesi unvanını almıştır.

Fakültemiz tarihten aldığı ilham ve sorumlulukla, tıpkı Sinan’ın çağındaki öncü yaklaşımları gibi, günümüz dünyasının gereklerine özgün çözümler üretme yeteneğine sahip, doğal ve tarihi mirasın korunması konusunda titizlikle davranan mimarlar yetiştirmektedir. Güçlü eğitim kadrosu ve ülkemizdeki en iyi öğrencilerin tercihi ile fakültemiz dünyada mimarlık alanında saygın kuruluşlar arasında yer almaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi olarak Büyük Usta Mimar Sinan’ı bir kez daha saygı ve minnetle anar, tüm mimarlık camiasının Mimarlar Günü’nü kutlarız.”

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …