JAGUAR XKSS’İN DÜNYA PRÖMİYERİ LOS ANGELES’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yaklaşık 60 yıldan sonra ilk kez üretilen orijinal Jaguar XKSS’in dünya prömiyeri Jaguar Classic tarafından Los Angeles’taki Petersen Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Sherwood Yeşili rengiyle nefes kesen Jaguar XKSS, Jaguar Classic mühendislik ekibi tarafından tasarlandı ve 2017’de de dünyanın dört bir yanındaki sahiplerine teslim edilecek.

Sıklıkla dünyanın ilk Süper spor otomobili olarak adlandırılan Jaguar XKSS, ilk olarak Jaguar tarafından, 1954-1956 yılları arasında üretilen ve Le Mans zaferi elde eden D-TYPE’ın yolda kullanıma uygun bir versiyonu olarak üretildi. 1957 yılında, Kuzey Amerika’ya ihraç edilmek üzere ayrılmış dokuz otomobil Jaguar’ın British Midlands’de bulunan Browns Lane fabrikasında çıkan yangında kaybedildiğinden yalnızca 16 adet Jaguar XKSS örneği üretilmiştir.

Bu yılın başında Jaguar, Classic bölümünün belirli bir grup koleksiyoncu ve müşteri için yangında kaybedilen bu dokuz Jaguar XKSS spor otomobili üreteceğini açıkladı. Bir defaya mahsus olmak üzere özel olarak üretilen ve Los Angeles’ta sergilenen yeni Jaguar XKSS, 18 aylık bir araştırmanın sonunda ortaya çıkmıştır ve dokuz devam otomobilinin üretiminde prototip olarak kullanılacaktır.

Jaguar XKSS, 2014 yılında üretilen altı Hafif E-TYPE modelinden sonra Jaguar tarafından üretilen ikinci devam otomobilidir. Bu proje, ekibin otomobilleri ilk üretildikleri dönemdeki özelliklerine sadık kalarak tasarlamayı öğrenmesine yardımcı oldu ve öğrenilen bu bilgiler ‘yeni orijinal’ Jaguar XKSS tasarlanırken daha da geliştirildi.

Los Angeles’ta görücüye çıkarılan Jaguar XKSS, Jaguar’ın arşivindeki orijinal çizimler ve modern teknoloji kullanılarak üretilen bu dönem otomobilinin gerçek bir devamı niteliğini taşıyor. Jaguar Classic mühendislik ekibi, gerekli tüm parçalar dahil olmak üzere gövdeden yürüyen aksama kadar otomobilin eksiksiz dijital bir görüntüsünün oluşturulması için 1957 model Jaguar XKSS’nin çok sayıda versiyonunu taradı.

Jaguar XKSS’nin gövdesi, 1957 yılında olduğu gibi magnezyum alaşımından üretildi ve orijinal model kalıp örneği mevcut olmadığından Jaguar Classic, 1950’li yıllardaki modellerin orijinal gövdelerini temel alarak özel bir model kalıp örneği üretti. Dokuz yeni otomobilin gövdeleri el çarkı adı verilen geleneksel bir işlem kullanılarak bu kalıp üzerinde şekillendirilecek.

Jaguar Classic’in uzman mühendisleri orijinal gövdelerle çalıştı ve bunlardan yürüyen aksamın yapımını destekleyecek bilgisayar destekli tasarımı üretti. Classic ekibiyle işbirliği içinde çalışan, 531 tubing ile ünlü gövde üreticisi Reynolds’a metrik yerine İngiliz ölçümleri kullanarak özel yeni parçalar üretme görevi verildi. Gövdeler, XKSS’in ilk üretildiği dönemdeki şasi boru hattı ile aynı şekilde tunç ile kaynaklandı. Devam otomobillerinde o döneme ait özellikler olan Plessey pompalı dört çeker Dunlop disk frenler ve perçinlenmiş iki parçalı magnezyum alaşım jantlara sahip Dunlop lastikler bulunuyor.

Jaguar XKSS, motor kapağı altında 262 bg, 3,4 litrelik sıralı altı silindirli Jaguar D-TYPE motor taşıyor. Motorda tamamen yeni dökme demir bloklar, yeni dökme silindir kafaları ve üç Weber DC03 karbüratör bulunuyor.

‘Yeni orijinal’ Jaguar XKSS’in içinde orijinal Smiths göstergelerin kusursuz yeniden tasarımları yer alıyor. Direksiyonun ahşabından deri koltuklara ve Jaguar XKSS gösterge paneli üzerindeki pirinç topuza kadar her şey 1957 model otomobildeki ile birebir aynı özellikleri taşıyor.

Yalnızca sürücü ve yolcu güvenliğini artırmak için küçük çaplı teknik özellik değişiklikleri yapılmıştır. Örneğin, yakıt hücresinde modern yakıtların verimliliğini destekleyecek sağlam ve modern malzemeler kullanılmıştır.

Ocak 2017 itibariyle müşterilere teslim edilecek otomobiller, 1 milyon Pound’un üzerinde bir fiyatla yeni sahiplerine teslim ediliyor olacaklar. Yeni Jaguar XKSS otomobillerin her birinin üretimi için 10.000 adam/saatlik bir çalışma süresi gerekeceği tahmin ediliyor.

“Jaguar XKSS, Jaguar’ın tarihindeki en önemli otomobillerden biridir. Bu nedenle ‘yeni orijinal’ versiyonun dönem otomobiline her anlamda tam olarak sadık kalması için çalışıyoruz. Kullanılan tüm perçinlerin (toplamda 2000’den fazla) sayısından, tipinden ve konumundan gösterge panelindeki Smiths göstergelere kadar her şey orijinal otomobiller ile aynı özellikleri taşıyor; zaten olması gereken de buydu.”
KEV RICHES, JAGUAR CLASSIC MÜHENDİSLİK MÜDÜRÜ

“Jaguar XKSS devam programı Jaguar Land Rover Classic’in dünya standartlarındaki uzmanlığını ön plana çıkarıyor. Olağanüstü otomobiller, hizmetler, parçalar ve deneyimler sunarak Jaguar’ın şanlı geçmişine duyulan tutkuyu ve heyecanı beslemek için çalışmaya devam edeceğiz. Jaguar Land Rover Classic, Coventry’de 2017 yılında açılacak olan 7,5 milyon pound değerindeki yeni global genel merkez ile klasiklere duyulan bu ilgiyi karşılamak için mükemmel bir konuma sahip. Mevcut müşterilerimizi destekleyerek ve dünyanın dört bir yanındaki yeni nesil otomobil meraklıları ile yakın ilişkiler kurarak bu iş alanını büyütmeyi planlıyoruz.

 

Aktüel İntermedya / AUTO AKTÜEL

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE’YE ÇEVRE ÖDÜLÜ

Çevreye duyarlı yöntem ve teknolojilerle üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, başarılarına bir yenisini …