Kanada: Québec’teki korkunç saldırından sonra dayanışma nefreti yenilgiye uğratmalı

Uluslararası Af Örgütü Kanada-Frankofon Şubesi Genel Direktörü Beatrice Vaugrante, önceki gece Québec şehrindeki İslam Kültür Merkezi’ne yönelik saldırının ardından bir açıklama yaptı.303

Açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü, Müslümanları hedef alan bu eylemi şiddetle kınamaktadır, bu eylem yaşam hakkının tamamen gözardı edildiğini ve din temelli nefreti gösteriyor” denildi.
Vaugrante şöyle konuştu: “Mağdurların ailelerine ve bu caminin cemaatine başsağlığı diliyoruz. Polis soruşturmasının hızlı bir şekilde yürütülmesi ve adaletin sağlanması çok önemlidir. Québec ilindeki Müslüman toplumunun, diğer tüm vatandaşlar gibi güvenliğe erişimi sağlanmalıdır.”
Vaugrante sözlerine şöyle devam etti: “Nefret söylemi ve İslamofobi kabul edilemez ve şiddeti beslemektedir. Özellikle en yüksek siyasi seviyede dayanışmanın hakim olduğunu ve tüm insanların ayrımcılık olmaksızın güvenlik içinde yaşama hakkına saygı duyulmasının bizim için son derece önemli olduğunu birlikte gösterelim.”
Polis sözcüsüne göre 29 Ocak akşamı, Québec şehrinin Sainte-Foy bölgesindeki İslam Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda altı kişi öldü ve sekizden fazla kişi yaralandı. Québec Hükümeti ve Kanada Başbakanı saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi ve derhal bir kriz ekibi kurdu.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News