Katar Medyasından Kızılay’a Övgü

İnsani yardım faaliyetleriyle dünyanın takdirini toplayan Türk Kızılayı, Katar medyasının saygın dergisi Al Dana’da da geniş yer buldu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile röportaj yapan dergi, “Türk Kızılayı 1868’de kurulduğu günden beri, ihtiyaç sahibi herkese, Kurum’un en temel değerini yaymak amacıyla ulaştı: yardımseverlik” yorumunu yaptı.

2011 yılında yayın hayatına girmesiyle Katar’ın “Ortadoğu, Yaşam tarzı, Seyahat ve Röportaj” alanlarında en çok okunan dergisi Al Dana, “Yardımseverlik Kültürü” başlığı ile, Mart sayısında Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile yaptığı röportaja yer verdi.

“Türk Kızılayı’nın, tarihteki ilk sivil insani yardım kuruluşlarından biri” olduğunu vurgulayan Dergi, “Türk Kızılayı 1968’de kurulduğu günden beri, ihtiyaç sahibi herkese, Kurum’un en temel değerini yaymak amacıyla ulaştı; yardımseverlik” şeklindeki değerlendirmesiyle dikkat çekti.

150. Yıldönümüne Hazırlık

Türk Kızılayı’nın tarihinin sorulması üzerine Dr. Kınık, Türk Kızılayı’nın kuruluş öyküsünün, aslında tarihteki ilk Kızılay Derneği’nin kuruluş öyküsü olduğunu vurgulayarak, “Türk Kızılayı, 1868 yılında, Marco Paşa, Macar Abdullah Paşa, Dr. Aziz Bey gibi döneminin öne çıkan doktorları tarafından kuruldu. Osmanlı dağıldığında 68 ülkeye ayrıldı ve bu ülkelerdeki tüm Kızılay’lar, Osmanlı zamanında kurulan Kızılay’ın şubeleriydi. Gelecek yıl, 150’nci yıldönümümüzü kutlayacağız” dedi.

“Kızılay, hiçbir zaman dost-düşman ayırımı yapmadı”

Kuruluşundan bu yana Türk Kızılayı’nın “Dost – düşman” ayırımı yapmadan, ihtiyaç duyan yaralı askerlere ve sivillere yardım elini uzattığını vurgulayan Dr. Kınık, “Birinci Dünya Savaşı başladığında, Türk Kızılayı bütün Osmanlı cephelerinde sağlık ihtiyaçlarını karşıladı. Düşmanlar da dahil olmak üzere askerlerin tedavilerini ve sivillerin korumalarını üstlendi. Bir başka örnek… Almanya, 1940’da Yunanistan’ı işgal ettiğinde, Yunanistan’da, 300 bin insanın hayatını kaybettiği büyük bir kıtlık yaşandı. Kimse, bu insanlara yardım edemezken, Türk Kızılayı Kurtuluş isimli bir gemi kiraladı ve 5 sefer yaparak, Yunanistan’a yiyecek ulaştırdı. Kısacası, Türk Kızılay’ı, uluslararası insani yardım konularında hep aktifti” diye konuştu.

“Uyum için yeni departman kurduk”

Bugün ise, Ortadoğu’da yaşanan savaşlar nedeniyle oluşan göç dalgalarına işaret eden Dr. Kınık, “İnsanlar gibi kurumların da değişimlere uyum sağlama ihtiyacı vardır. Bu nedenle, Türk Kızılayı bünyesinde, ‘Göç ve Mülteci Hizmetleriadında yeni bir bölüm kurduk. Bugün Türkiye, sağlık, barınma, eğitim, psikososyal yardım gibi çeşitli konularda yardıma ihtiyaç duyan 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor” dedi.

“KIZILAYKART ile 1 milyon mülteciye ulaşacağız”    

“Bu hassas konuları daha iyi ele alabilmek için uluslararası örgütlerle ele ele verip, güç birliği yaptık” diyen Dr. Kınık, şöyle devam etti: “AB ile 350 milyon Euro’luk bir anlaşma imzaladık ve dünyanın en geniş yardım programı ESSN (Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı-SUY) çerçevesinde KIZILAYKART programını başlattık. Bu kart, 1 milyon Suriyeliye dağıtılacak ve her birine 100 TL’lik finansal destek sağlanacak. Daha önce başlattığımız nakit desteğini de sürdürmeye devam edeceğiz.”
Dr. Kınık, “Günümüzde, dünyanın en büyük sorunlarından biri” olarak tanımladığı göç olgusundan bahsederken, “Evlerinden edilen insan sayısı 65 milyona ulaştı. Hergün onlara, 42 bin 500 yeni mülteci ekleniyor. Her 30 saniyede 1, bir Suriyeli çocuk mülteci oluyor. BM sistemi, çatışmayı durdurmaktan ve sivilleri korumaktan çok uzak. Çoğunlukla, İslam ülkeleri mültecileri kabul ediyor ve göçün yüzde 71’i de İslam ülkelerine” bilgisini de verdi.

“Çocuklara özel önem veririz”

Kızılay Genel Başkanı, Türkiye’nin, Suriyeli sığınmacılar için yaptığı çalışmaları ise şöyle özetledi: “2011 yılında Suriye’den Türkiye’ye girişler başladığında, “Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu”nu başlattık. Bu operasyon kapsamında, 10 şehirde, 15 çadır kampı ve 8 konteyner kamp vardı. 2017 itirbariyla, 118 Türk Kızılayı personeli hizmet veriyor. Bizim kültürümüzde, çocuklara özel önem veririz. Bu nedenle 2013 yılında, özellikle Suriyeli çocuklar için UNICEF ile “Çocuk Koruma Programı”nı başlattık. Bu proje kapsamında 22 geçici barınma, 8 toplum merkezi ve 2 gezici çocuk dostu alan oluşturduk. Mayıs 2013’ten bu yana, yaşları 4 ila 18 arasında değişen 155 bin çocukla birlikte 900 aktivite gerçekleştirdik.”

“Cenevre Konvansiyonu’na bağlıyız”

Türkiye’nin sahada, “insani diplomasi”, “koruma ve çatışmaların önlenmesi”, “güven artırıcı önlemlerin alınması” gibi Cenevre Konvansiyonu’na bağlı ilkeler doğrultusunda faaliyet gösterdiğini de vurgulayan Dr. Kınık, Türk Kızılayı’nın sınırdışı operasyonları ile ilgili olarak, “Sorunların kökenine inebilmek ve çözmek anlayışı ile Türkiye dışındaki insanlara da, Irak ve Suriye’de, yardım götürüyoruz. Birkaç hafta önce, Halep’te bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdik. 44 bin insanı bölgeden çıkararak, başarılı bir şekilde kamplara yerleştirdik” örneğini verdi.

Kınık, Türk Kızılayı’nın yakın tarihte gerçekleştirdiği diğer sınır ötesi operasyonları ise, İran, Somali, Haiti, Pakistan depremlerindeki operasyonlar ile Libya, Mısır, Suriye, Irak başta olmak üzere tüm Arap bölgesindeki tüm çatışmalarda, sivil halka yönelik yardım faaliyetleri olarak özetledi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News