Medeniyet demek, hizmet demek

Başbakan Binali Yıldırım, Menemen ilçesinde Göl Park’ın yanındaki alanda düzenlenen Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu Projesi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Yıldırım, güzel İzmir’e büyük bir hizmet için geldiğini söyledi.

Daha önce İzmir Çevreyolunu Harmandalı’na, oradan Koyundere’ye 10 kilometrelik otoyolu uzattıkların anlatan Yıldırım, Çiğli’deki trafiği rahatlattıklarını, ondan sonra da Menemen’e doğru 6 kilometrelik kısma başladıklarını, o kısmın da devam ettiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, temeli atılacak otoyolun Çandarlı Kuzey Ege Limanına kadar gideceğini, toplam uzunluğunun 76 kilometre olduğuna işaret ederek, “Bedeli ne kadar? 1,5 milyar. Güzel İzmir için helal olsun. Şimdi ilk olarak Menemen – Aliağa – Çandarlı otoyolunun temelini atıyoruz bugün.” ifadelerini kullandı.

“Yolların kralı Binali Yıldırım” tezahüratları üzerine Yıldırım, “Yolların kuralını unutmayalım. Kaymak gibi yollar yapıyoruz, gaza dibine kadar basmak yok. Kurallara riayet edeceğiz.” diye konuştu.

“1 GÜNDE 3.5 MİLYAR YATIRIM, İZMİR’E HELALİ HOŞ OLSUN”

İzmir’de bu programın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tamamladığı toplam değeri 1 milyar 800 milyon lira olan 101 projenin açılışını yapacaklarını, ardından da Karabağlar’da muhteşem bir kentsel dönüşüm projesinin temelinin atacaklarını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bir günde 3 tane iş. Bunların toplam tutarı 4 milyara yaklaşıyor. 3,5 milyar. İzmir için helali hoş olun. Güzel İzmir bunu hak ediyor. İktidara geldiğimiz ilk günden bu tarafa ulaştırmaya, haberleşemeye 14 yılda yaptığımız yatırımın tutarı 320 milyar lira. Türkiye’yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla donattık. Yolları böldük gönülleri birleştirdik, milleti birleştirdik. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz. Şu ay yıldızlı bayrağı indirtmeyiz, ezanları dindirtmeyiz. AK Parti iktidarı olarak göreve başladığımızda Türkiye’de 80 yılda 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. 14 yılda 19 bin 500 kilometre bölünmüş yol yaptık. İşte laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyma. Sadece 6 il bölünmüş yol ile birbirine bağlıydı, şu anda 76 il. AK Parti farkı, hizmetin farkı bu.”

“MEDENİYET DEMEK HİZMET DEMEKTİR”

Dünya’da yaprak kıpırdamazken, hiç bir proje yapılmazken dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve dünyanın en büyük 3. köprüsü Osmangazi Köprüsü yaptıklarını aktaran Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Osmangazi Köprüsü ne için? İzmit körfezini geçiyor, Bursa üzerinden İzmir’e geliyor. İzmir otoyolunun İstanbul’la bağlantısı. İzmir – İstanbul otoyolu tüm hızıyla devama ediyor. Bursa’ya kadar gitti. Bursa İstanbul 45 dakika. Buradan da 26 kilometre Manisa’ya doğru yaptık. Bornova’dan Kemalpaşa’ya kadar Türkiye’nin en uzun 2. viyadüğünü yaptık. Şimdi adım adım Manisa, Balıkesir, Bursa ver elini İstanbul. 2018’de benim İzmirli kardeşim Menemen, Çiğli’den, Bornova’dan arabasına binecek, 2 saat 50 dakikada İstanbul’un merkezinde. Var mı böyle bir şey? Medeniyet demek hizmet demek, yol demek. Atatürk’ün arkasında saklanarak boş laflarla bu işler olmuyor. Asıl olan Atatürk’ün gösterdiği hedefe muasır medeniyetler seviyesine Türkiye’yi taşımaktır.”

“İZMİR HAİNLERİ BİLİR”

İzmir’in Kurtuluş Savaşı’ndaki rolüne dikkati çekerek düşmanı denize döktüğünü hatırlatan Yıldırım, “Ama bir densiz çıkmış diyor ki, ‘evet verenleri denize dökeceğiz’. İzmir hainleri bilir. Hainlere ne yapacağını da bilir. İzmir bayrağına sahip çıkar, devletine sahip çıkar. Teröre, onun taşeronlarına, iç ve dış destekçilerine gereken cevabı demokrasinin beşiği, Adnan Menderes’in şehri İzmir 16 Nisan’da en güzel cevabı verecek mi?” ifadelerini kullandı.

“KISKANMA ÇALIŞ SENİN DE OLSUN”

Binali Yıldırım, İzmir’in hep kendileriyle yürüdüğünü, kendilerinin de İzmir’le yürüdüğünü belirterek,  şunları kaydetti:

“Biz İzmir’e güveniyoruz. Güzel İzmir’e ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. İzmir’e geldiğimizde bir şey söyledik. Dedik ki siyaset ancak hizmet için vardır. Arkasında millete hizmet yoksa varsın olmasın o siyaset. Bizim siyasetle ne işimiz var millete bir faydamız yoksa.

Şimdi bakın 2008’den beri dünyada kriz var ama bu krizde Türkiye, dünyanın en büyük projelerini yapıyor, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli’ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü, dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Ankara-Konya, Ankara-İstanbul hızlı trenini yapıyoruz. Süratle Ankara-İzmir hızlı treni yapılıyor. Afyon ve Uşak’tan hızlı trenin sesi geliyor. Yetmedi Çanakkale’ye dünyanın en uzun köprüsünü yapıyoruz. Biz bunları yaparken birileri de hasedinden neredeyse çatlayacaklar. Haset etme çalış senin de olsun, kıskanma çalış senin de olsun.”

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin dünyanın en büyük projelerini yaptığını söyledi.

Türkiye’de 14 yıldır hem hizmet ettiklerini hem de vesayet odaklarıyla mücadele ederek bugünlere geldiklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bakın PKK, FETÖ, DEAŞ kol kola girmişler, yanlarına bölücü HDP’yi de almışlar ‘hayır’ kampanyası yapıyorlar ama benim üzüldüğüm bir şey var; Atatürk’ün partisi de bunların kuyruğuna takılmış. Atatürk’ün partisi, Türkiye’nin birliği, beraberliği, kardeşliği ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşılması için Atatürk’ün nasihatine riayet etmiyor. Onlar Atatürk’ün nasihatini vesayet olarak anlamışlar, vesayetçilerin arkasına takılmışlar, takılsınlar. Biz milletin yanındayız, milletle beraberiz.” diye konuştu.

“3 BÜYÜK DENİZE 3 BÜYÜK LİMAN YAPIYORUZ”

Her türlü vesayetin karşısında olduklarını dile getiren Yıldırım, 150 yıldır el değmeyen demiryollarını yenilediklerini söyledi.

Bu hatlardan birinin de İzmir-Balıkesir arası olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Hızlı tren işletmeciliğinde Avrupa’da 6’ncı dünyada 8’inci sıradayız. 2002’de denizcilikte gemi tonajı itibarıyla Türkiye dünya 19’uzuncu sıradaydı, bugün 14’üncü sıraya yükseldi. Yat imalatında dünyanın 3’üncü ülkesiyiz. Tersane sayımız 37’den 79’a çıktı. Bugün Türkiye’nin her tarafında 175 limanımız var. Ülkemizi kuşatan 3 büyük denize 3 büyük liman yapıyoruz. Bunlardan biri tanesi de Çandarlı’daki Kuzey Ege Limanı. Bu liman bittiğinde orası Türkiye’nin ihracat merkezi olacak. 10 binden fazla İzmirli oradan ekmek yiyecek, iş sahibi olacak, aş sahibi olacak. Bu yol da oraya gidiyor, bu yaptığımız otoyol da oraya gidiyor. 1.5 milyarlık projeye cepten, devletin kasasından para vermiyoruz. Ne yapıyoruz, yap-işlet-devret.” diye konuştu.

“İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANIN”

Başbakan Yıldırım, otoyol projesi için 3 firmanın bir araya geldiğini anımsattı. Firmanın, yapım süresi dahil 10 yıl işleteceğini anlatan Yıldırım, “2,5 yıl yapım süresini çıkarsanız 7,5 yıl sonra bize teslim edecekler. Güzel iş değil mi… İş bilenin kılıç kuşananın, lafla peynir gemisi yürümez. Vatandaşın konforu, huzuru için yollarımızı yeniliyoruz, yeni yollar yapıyoruz. Her geçen gün nüfusumuzun ve trafikte araç sayısı artışına rağmen kazalarda yaşanan kayıplarda yüzde 65 azalma oldu. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor.” dedi.

“YALANDAN KİM ÖLMÜŞ”

Temeli atılan Aliağa-Çandarlı Otoyolu’nun toplam boyunun 76 kilometre olduğunu söyleyen Yıldırım, bir vatandaşın Kılıçdaroğlu ile ilgili sözleri üzerine şöyle devam etti:

“Kılıçdaroğlu’nun ağzından ne nefes tüketiyorsun, yalandan kim ölmüş. Yalandan ölen mi var? Kılıçdaroğlu, kaval elin yel Allah’ın üflüyor. Üfle babam üfle, milleti korkutmaya çalışıyor. Bu millet yemez. Kahvecilerle oturuyor, ’16 Nisan’da evet çıkarsa kahveler kapanacak.’ diyor. Minibüsçülerle oturuyor, ‘efendim evet derseniz minibüs hatlarını iptal edeceğiz.’ diyor. Olmadı muhtarlarla oturuyor, ‘bakın ha sakın evet demeyin, evet derseniz 16’sından sonra muhtarlıklar yok, kapanıyor.’ diyor. Bunların hiçbiri doğru değil, buna da kimse inanmıyor. Sayın Kılıçdaroğlu artık biraz madem gerçekleri göremiyorsan düşün de daha kaliteli yalanlar söyle. Hiç inandırıcı değil, biraz gayret et. Gerçeği söylesen daha iyi olur da ona niyetin yok belli ki ama yalanın da bir raconu olur değil mi? Biz 14 yılda 350 kilometre tünel yaptık ama şurada Kılıçdaroğlu’nun 1,5 ayda söylediği yalanları arka arkaya koy, bizim 350 kilometrelik tüneli geçer. Kısa sürede büyük işler yaptılar.”

Başbakan Yıldırım, Aydın, İzmir, Urla, Çeşme, Çevre Otoyolu’nun devamı olacak yolun, İzmir’i Çanakkale’ye, Balıkesir’e, Bursa’yı da İstanbul’a bağlayacağını, aynı zamanda Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ne bağlantısı olacağını hatırlattı.

Otoyol üzerinde 22 köprü bulunacağını anlatan Yıldırım, “7 tane viyadük, 9 tane köprülü kavşak, 4 tane hemzemin kavşak var.  Her projede olduğu gibi bu otoyol projemizin de faydaları saymakla bitmez, zaten yapılan eserler kendini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“ANAYASAYI OTOBANA ÇEVİRMEMİZ LAZIM”

Anayasa değişikliğine yönelik tartışmalara değinen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği, ‘bu anayasa değişmesin’ dediği anayasa bu. Mercedes marka arabanız var, bir şerit gidiş, bir şerit geliş yolunuz var, kamyonunun arkasına takılıyorsunuz, saatlerce oradan gidiyorsunuz. Biz diyoruz ki ‘yahu araba güzel ama yol yok. Onun için tek yolları bölünmüş yol yaptık. Anayasa yolu da artık köy yolu gibi, anayasayı otobana çevirmemiz lazım. Türkiye’nin gelişme hızına uygun hali getirmeniz lazım değil mi? Diyor ki ‘boşver, araba olsun ama yola lüzum yok, biz her gün örtüsünü kaldırırız, sileriz, cilalarız, tekrar kapatırız, yol istemiyoruz.’ Öyle bir şey olur mu? Ama bunlar yolu yaparken, tüneli yaparken, köprüyü yaparken karşı çıkar, hızlı treni yaparken karşı çıkar, ‘hayır hayır’ derler. Konak Tüneli’ni yapar yapmaz, ‘Bismillah’ demeden baktık onlar geçtiler, geçsinler ziyanı yok ama memleketin hızını kesmeyin kardeşim. Bizim büyük hedeflerimiz var, Büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefimiz var, engel olmayın gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz.”

35 PROJE

Yıldırım, İzmir için daha önce açıkladıkları 35 projenin 6’sının bittiğini, 7’sini devam ettiğini, İZBAN’ın güneyde Selçuk’a, kuzeyde Bergama’ya kadar uzayacağını, Sabuncubeli Tüneli’nin de önümüzdeki sene hizmete gireceğini anımsattı.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’nin 2019’da bitmiş olacağını dile getiren Yıldırım, böylelikle 2 kent arasındaki mesafenin 3,5 saate ineceğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Projesi’nin 2,5 yılda bitirileceğini ve 9 Eylül 2019’da hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News