MGK’da, PKK/PYD-YPG’ye Desteğin, Dostluk ve Müttefiklikle Bağdaşmayacağı Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin beklentisi göz ardı edilerek Suriye Demokratik Güçleri kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır” denildi.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantının ardından, içeriğine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, MGK toplantısında FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, Türkiye’nin millî güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirlerin ve terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, kapsamlı şekilde görüşüldüğü belirtildi.

“TERÖR SALDIRILARI, TÜRKİYE’NİN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRILARININ HAKLILIĞINI GÖSTERİYOR”

Sınır güvenliğinin tahkimi konusunda yapılan çalışmalar ile entegre sınır fiziki güvenlik sistemi hakkında kurula bilginin sunulduğu aktarılan açıklamada; “Afganistan, Almanya, Belçika, Fransa, Irak, İngiltere, İsveç ve Pakistan’da yaşanan terör saldırılarının, Türkiye’nin terörü önlemeye yönelik iş birliği çağrılarında ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiği belirtilmiştir.” denildi.

DEAŞ’la mücadele kapsamında yapılan tüm uyarılara rağmen, bazı teröristlerin çeşitli ülkelerde eylem yapabilmelerinin sorgulanması gerektiği dile getirilen açıklamada, terörle mücadele konusunda önemli tecrübeye sahip Türkiye ile stratejik iş birliği tesis edilmesinin tüm dünyanın yararına olacağı kaydedildi.

“TÜRKİYE’YE YÖNELEBİLECEK TEHDİTLERİN BERTARAF EDİLMESİ KONUSUNDAKİ KARARLILIK VURGULANDI”

Suriye ve Irak’taki son gelişmelerin, terörle mücadele dâhil, siyasi ve askerî boyutlarıyla çok yönlü olarak değerlendirildiğinin açıklandığı metinde şu bilgilere yer verildi: “Türkiye’ye yönelebilecek tehditlerin bertaraf edilmesi konusundaki kararlılık bir kez daha vurgulanmıştır. Türkiye’nin Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulmak için, ülke genelindeki ateşkesi tahkim etmek ve güven artırıcı önlemler geliştirmek üzere, Rusya Federasyonu ve İran’la birlikte tesis etmeye çalıştığı ‘çatışmasızlık bölgelerinin’, insani ve siyasi açıdan bölge barışına katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir. Fırat Kalkanı Harekâtı ile DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerin yaşanılabilir hâle gelmesiyle, yüz bini aşkın Suriyelinin yaşadıkları yerlere geri dönmesinin önemi üzerinde durulmuştur.”

AVRUPA BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLER VE TAM ÜYELİK HEDEFİ

Türkiye’nin beklentisi göz ardı edilerek, ‘Suriye Demokratik Güçleri’ kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağının vurgulandığı açıklamada, Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da Kurul’a kapsamlı bilgi sunulduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin, Avrupa Birliği ile ilişkilerinin, tam üyelik hedefi doğrultusunda; vize muafiyeti, fasıllar konusunda çıkartılan engellerin kaldırılması ve sığınmacılara yapılacak yardımlarla ilgili taahhütlerin yerine getirilmesi çerçevesinde geliştirilmesinin desteklendiği de dile getirildi.

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News