Milletimizle Aramıza Terör Örgütleri Giremeyecek

Diyarbakır’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasetçinin işi inşa etmektir, ihya etmektir, imar etmektir, hizmet etmektir. Siyasetçinin işi gönül yapmaktır. Siyasetçinin silahla, çukurla, provokasyonla işi olmaz. Devletin Diyarbakır için, Diyarbakır halkı için gönderdiği kaynakları çarçur ederek Kandil’e gönderenlerle işimiz olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yapımı tamamlanan tesis ve hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı. Diyarbakır Valiliği önündeki meydanda düzenlenen ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“DEVLETİN VERDİĞİ İMKÂNLARI TERÖR ÖRGÜTÜNE TESLİM ETTİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da, kendini Kürtlerin temsilcisi olarak tanıtan bir partinin, tarihinin en yüksek oyunu aldığı 7 Haziran seçimlerinin ertesi günü, Diyarbakır sokaklarında kendileri gibi düşünmeyen insanların katledilmesine ses çıkarmadığını, tam tersine, demokrasinin, hukukun, Meclis’in, devletin kendilerine verdiği imkânları götürüp terör örgütüne teslim ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çukur eylemleri sırasında, teröristler buradaki vatandaşları, terör örgütünün dediğini yapmadıkları için alçakça katlederken bu siyasi partinin, ‘Bizim arkamızda PKK, PYD, YPG var’ dediğini ve milleti tehdit ettiğini hatırlattı.

“80 MİLYON İNSANIMIZLA ‘TEK MİLLET’ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Diyarbakır’a bu zulmü reva görenlerin, değil 80 milyonluk Türkiye’ye, sadece bu şehre bile en küçük bir faydasının olamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elinde silahıyla milleti katleden teröristle, onu arkasına alıp milleti tehdit eden sözde siyasetçi arasında ne fark var? Bizim bugüne kadar yaptığımız reformlardan hangisinin yanında durdular? İşte, en son 16 Nisan’daki tavırları ortada. Düştüler marjinal örgütlerin peşine, düştüler CHP’nin peşine, düştüler Avrupa’daki ırkçı yönetimlerin peşine, şu anda ‘hayır’ deyip dolanıyorlar. Hâlbuki sizlerin bugüne kadar yaşadığı sorunların, sıkıntıların en önemli sebebi mevcut yönetim sistemi değil mi?” diye konuştu.

Anayasa değişikliğiyle gelen yeni sistemin, bölgedeki vatandaşlar en küçük bir zararı bulunmadığı gibi, tam tersine her alanda önemli katkılarının olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama siz onların umurunda değilsiniz. Onlar emirleri, tıpkı CHP’nin Pensilvanya’dan aldığı gibi, sizden değil, milletten değil, Kandil’den, buradaki terör baronlarından alır. İşte tüm bunlara karşı biz daima, hangi kökenden, hangi mezhepten, hangi meşrepten olursa olsun, 80 milyon insanımızla ‘tek millet’ demeye devam edeceğiz” dedi.

“OY SANDIKLARINI MERMİ SANDIĞI İLE DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLERİN DEVRİ SONA ERİYOR”

Bu vatanın tarih boyunca mazlumların son sığınağı ve şefkat limanı olduğunu dile getiren ve bu aziz vatanının bütünlüğünü korumanın boyunlarını borcu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “780 bin kilometrekareyle tek vatan, vatanımızı böldürmeyiz. Tendürek’te varız, Cudi’de varız, Gabar’da varız, Besler Deresi’nde varız, kimse topraklarımızı bölemez, buna gayret edenler karşısında Silahlı Kuvvetlerimizi bulacaktır, karşısında polisimizi bulacaktır, karşısında korucularımız bulacaktır” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye başkanlarını, milletvekillerini, hakkını arayan 70 yaşındaki ihtiyarları örgüt militanlarına tokatlattılar. Bunlar ne millet bilir, ne bayrak bilir, ne vatan bilir, ne devlet bilir. Kanalizasyon, içme suyu, yol, kaldırım, park yapılması için kullanılması gereken kamyonları ve kepçeleri çukur açması için terör örgütüne peşkeş çektiler. ‘Gelin, hep beraber hakkınızı, hukukunuzu, mücadelenizi demokrasi içinde verin, siyaset aracılığıyla verin’ çağrımıza ne yazık ki olumlu cevap veremediler. Şimdi kardeşlerim, tek bir muhatabımız var; millet, sizsiniz. Her zaman sizinle gönül diliyle konuşmaya devam edeceğiz. Yeni yönetim sistemiyle Cumhurbaşkanını, dolayısıyla hükûmeti sandıkta doğrudan kim belirleyecek? Millet. Böylece oy sandıklarını mermi sandığı ile değiştirmek isteyenlerin devri sona eriyor.”

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE SIKIYÖNETİM UYGULAMASI TAMAMEN KALKACAK”

“Artık milletimizle, sizlerle aramıza ne terör örgütleri ne de onların piyonları giremeyecek” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da oylanacak Anayasa değişikliğiyle sıkıyönetim uygulaması tamamen kalkacağına dikkat çekti ve “Diyarbakır sıkıyönetimin ne olduğunu iyi bilir. Olağanüstü hâl uygulaması ise şu anda olduğu gibi hükûmetin ve Meclisin denetimindedir, ancak terör örgütleriyle mücadelede kullanılabilir ve onunla sınırlıdır” şeklinde konuştu.

PKK ve FETÖ terör örgütlerinin Anayasa değişikliğine ‘hayır’ dediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet liderinin, kendisi için ‘hayır diyenlere terörist diyor’ dediğini hatırlattı ve “Kılıçdaroğlu, yalan söyleme. Ben ‘hayır’ diyene terörist demiyorum, Kandil ‘hayır’ diyor, bu sese dikkat edin diyorum. Dolayısıyla kişi sevdikleriyle beraberdir. Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu, ben bunu söylüyorum ve dürüstlüğe davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TEK BAYRAK, TEK VATAN VE TEK DEVLET İÇİN EVET”

Törene katılan vatandaşlardan 16 Nisan halk oylamasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ için ‘evet’ demelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Siyasetçinin işi inşa etmektir, ihya etmektir, imar etmektir, hizmet etmektir, siyasetçinin işi gönül yapmaktır, halkın ve Hakk’ın rızasını kazanmaktır. İşte biz sizi Yaratan’dan ötürü seviyoruz. Siyasetçinin silahla, çukurla, provokasyonla işi olmaz. Devletin Diyarbakır için, Diyarbakır halkı için gönderdiği kaynakları çarçur ederek Kandil’e gönderenlerle işimiz olmaz” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’ın Türkiye’nin aydınlık yarınları için bir vesile olması temennisi ile sözlerini tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından törene katılan; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve milletvekilleri ile birlikte yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

Törenin ardından Diyarbakır Valiliğini ziyaret ederek, şehirde yürütülen hizmetlerle ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şehirden ayrıldı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News