Milletin dediği olacak

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’in Gaziemir ilçesinde vatandaşlara hitap etti. İzmir’in demokrasinin, hoşgörünün merkezi olduğunu söyleyen Yıldırım, İstiklal Mücadelesi’nin zaferle sonuçlandığı ilin de İzmir olduğunu belirtti.

İzmir’i ne yazık ki bazılarının bugünlerde iyi sözlerle anmadığını ifade eden Yıldırım, “Hatırlayın birkaç gün önce CHP’nin bir milletvekilli İzmir’i kastederek evet verenler için ‘Evet verirseniz nasıl düşmanı denize döktük sizi de denize dökeceğiz’ diye açıkça millete meydan okumuştur. İzmirlileri, bu ülkenin asil evlatlarını düşmanla aynı safha koymuştur. Sen kimsin, senin ne haddine? İzmir sana pazar günü cevabını verecek.” diye konuştu.

CHP’nin önceki genel başkanının da “Eğer ‘hayır’ çıkarsa düşmanı İzmir’den denize döktüğümüz kadar mutlu olacağım” dediğini söyleyen Yıldırım, “Yakışır mı, bu millete bu söylenir mi, bakın buradan söylüyorum ‘evet’ de veren ‘hayır’ da veren başımın tacıdır. Çünkü biz 80 milyonu kardeş, bir, beraber bildik. Birlikte Türkiye olduk, milleti ayrıştırmaya kimsenin hakkı yok.” ifadelerini kullandı.

Bir başka İzmir milletvekilinin de insanlara hakaret ve küfürler ettiğini ifade eden Yıldırım, pazar günü İzmir’in, adını uygunsuz sözlerle ananlara cevap vereceğine inandığını söyledi.

“15 TEMMUZ’DA HALK GEREKEN CEVABI VERDİ”

Asker kılığına girmiş FETÖ teröristlerinin 15 Temmuz gecesi, ülkenin tankını, topunu, tüfeğini, uçağını, helikopterini çalarak milletin üzerine ateş ettiğini hatırlatan Yıldırım, insanları gözlerini kırpmadan öldürenlere de halkın gereken cevabı vereceğini belirtti.

İzmir’in darbe girişimi gecesi kendine yakışanı yaptığını, sokaklara çıktığını, bayrağına ve vatanına sahip çıktığını hatırlatan Yıldırım, “evet” diyenleri denize dökmek isteyenlere de Gündoğdu Meydanı’nda pazar günü İzmir Buluşması’na gelenlerin en iyi cevabı verdiğini ve milletin adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluştuğunu söyledi.

“Sözü uzatıp zurna yapmaya lüzum yok.” diye konuşan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bakın açık bir şey söylüyorum. Pazar günü yapılacak halk oylamasına kim karşı çıkıyor, PKK terör örgütü karşı çıkıyor. Kandil’den avaz avaz bağırıyorlar, ‘Aman çok çalışın hayır çıksın, evet çıkarsa biz biteriz’ diyorlar. Evet çıkacak kandiliniz de sönecek. Buradan İzmir’den, Gaziemir’den söylüyorum. Bu ülkenin artık bu terör belasından kurtulması lazım, enerjimizi tüketen, kardeşliğimizi bozan, ülkemizi meşgul eden bu terörden kurtaracağız.”

FETÖ’nün de ‘hayır’ dediğini kaydeden Yıldırım, FETÖ ile PKK’nın aynı bedenin iki kolu olduğunu, aynı yerden yönetildiğini, HDP’nin de PKK güdümünde olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, 7 Haziran öncesi HDP’nin “Biz Türkiye partisi olduk, Türkiye’ye hizmet edeceğiz, bölücülük yapmayacağız” sözü vererek İzmir’den oy aldığını 8 Haziran’da da “Bizim arkamızda PKK var, Kandil var” diyerek gerçek niyeti ortaya koyduğunu belirtti. Yıldırım, İzmir’in devlet, millet, bayrak, vatan için en duyarlı il olduğunu ifade etti.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “kontrollü darbe” iddiasına dikkati çeken Yıldırım, “Darbe gecesi beni arayacaksın, diyeceksin ki ‘Yanınızdayız, bu bir darbedir, arkanızdayız’ şimdi de kalkıp diyeceksin ki ‘Bu bir tiyatro, 15 Temmuz kontrollü darbe.’ Sayın Kılıçdaroğlu ne söylediğinin farkında mısın, 249 şehidimizin ruhunu incittiğinin farkında mısın, 2 bin gazimizi üzdüğünün farkında mısın kardeşim? 15 Temmuz’a eğer ‘darbe değil’ diyorsan o zaman Pensilvanya’nın ağzıyla konuşuyorsun, onlar da öyle diyor.”

“TÜRKİYE’YE DÜŞMAN PEK ÇOK KESİM KARŞI ÇIKIYOR”

Yıldırım, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliği taslağına Türkiye’ye düşman pek çok kesimin karşı çıktığına işaret etti.

Yıldırım, bazı Avrupa ülkelerinin de anayasa değişikliğine karşı olduğuna ve AK Partili bakanların ve milletvekillerinin ülkelerinde toplantı yapmasını engellediğine dikkati çekerek, “Atlarıyla, itleriyle bizim vatandaşlarımızın üzerine sürmediler mi, saldırmadılar mı? Bizim bakanlarımıza ve milletvekillerimize engel olmadılar mı? Bakın oynanan oyun büyük, bize engel oluyorlar diğer yandan PKK ve FETÖ kol kola mitingler yapıyor. Yetmedi Kandil’den terörist başları da video konferansla o mitinglere katılıyorlar. Dostluk bu mu, böyle dostluk olur mu? Dostumuzu ve düşmanımızı bileceğiz. Dostumuz için canımız kurban, başımız feda. Ama düşmanımızı da sevindirecek işler yapmayacağız.” diye konuştu.

“İRADE VE PATRON TEK, O DA MİLLET”

Yıldırım pazar günü halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliğinin özünde milletin egemenliğinin yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Artık, hükümeti siz sandıkta seçeceksiniz, sandıkta verdiğiniz oyla ülkeyi kim yönetecek belli olacak. Ankara’da ayak oyunlarıyla otel odalarında, gazete bürolarında hükümet oluşmayacak. Milletin dediği olacak. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacak, başka buna ortak olmayacak, gizli ortak olmayacak. İrade ve patron tek, o da millet. 5 yıllığına seçeceksiniz, beğendiğinizi bir daha seçeceksiniz. Üçüncüsü yok, 2 dönemde bitti. Herkes önünü görecek, ekonomi büyüyecek, engeller ortadan kalkacak. Bürokrasinin ayak oyunları bitecek, seçilen hükümet işine bakacak, millet ne diyorsa onu yapacak. Milletin demediğini yapmayacak.”

Yıldırım, AK Parti hükümetleri döneminde İzmir’e yaptıkları yatırımlara değinerek, Adnan Menderes Havalimanı’nın yolcu terminallerini yenilediklerini, Ankara’dan İzmir’e yolculuk süresini 3,5 saate indirecek hızlı tren hattı ile İzmir-İstanbul arasındaki süreyi 2 saat 50 dakikaya düşürecek otoyolu çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBAN’ı hayata geçirdiklerini, şimdi de bu hattı Bergama ve Selçuk ilçelerine doğru uzattıklarını söyleyen Yıldırım, Çandarlı Limanı’na uzanacak otoyolunun ve Karabağlar ilçesinde 10 bin konutluk kentsel dönüşüm yatırımının temelini attıklarını ayrıca İzmir Körfezi köprü ve tüp geçişi projesi için bu sene içinde ihaleye çıkmayı hedeflediklerini kaydetti.

İzmir’in cumhuriyet tarihinde bu kadar çok yatırımı sadece iki dönemde aldığına dikkati çeken Yıldırım, bunlardan birinin merhum Başbakan Adnan Menderes diğerinin ise şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde olduğunu ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziemir mitingi öncesinde ilçe esnafıyla bir araya geldi. Önder Caddesi’nde otobüsten inen Yıldırım, vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi, çocuklara oyuncak ve satranç takımı dağıttı.

Milletin dediği olacak

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News