Milletin iradesi, milletin kararı daim olsun

Başbakan Binali Yıldırım, partisince Ömer Halisdemir Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Niğdeli tüm şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere sağlıklı ömürler dileyerek konuşmasına başlayan Yıldırım, yüzyıl önce askerlerin Doğu cephesinde kahramanca mücadele ettiğini anımsattı.

O dönem askerlerin İstanbul’dan cepheye mühimmat taşımak için günlerce kara trenle yolculuk yaparak Niğde’nin Ulukışla ilçesine ulaştığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şu Ulukışla İstasyonu’nun dili olsa da o günleri anlatsa. O istasyon ne acılara, ne drama şahit oldu. Ulukışla’dan Erzurum’a ulaşım yok. Askerler haftalarca yaya yürüyor, Erzurum’a varıyor. Cepheye vardığında zaten savaşacak mecali de kalmıyor. Gazi Mustafa Kemal bu sıkıntıları çok iyi biliyordu. Onun için cumhuriyetin kuruluşunda sonra Kars’a kadar tren yolu yapılmasını emretti. Ancak bu seferberlik 10 yıl sürdü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra her şey kaldı. Yolunuz yoksa gücünüz olmaz. Yolunuz yoksa geleceğiniz olmaz. Yolunuz yoksa medeniyet kuramazsınız. İşte şimdi Niğde’den Adana’ya giden Ulukışla-Pozantı yolunu düşünün. O yolda nice canlar yok oldu, nice ocaklar yok oldu. Ama oraya öyle bir yol yaptık ki… Dağları deldik, viyadüklerle geçtik ve sizler için oraya otoyol yaptık.”

“YOLLARI BÖLERİZ AMA TÜRKİYE’Yİ BÖLDÜRTMEYİZ”

Yıldırım, AK Parti iktidarından önce 6 bin kilometre bölünmüş yol olduğunu belirterek, “Bunun üzerine 20 bin kilometre yol yaptık. 15 senede 20 bin, 80 senede 6 bin. İşte AK Parti farkı bu, işte hizmet bu. Iğdır’dan Edirne’ye, Hakkari’den Muğla’ya kadar ülkemizi güvenli yollarla donattık. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik. Yolları böldük milleti birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Hava yolunu halkın yolu yaptıklarını, Türkiye’yi hızlı trenle tanıştırdıklarını, deniz yolculuğunda çığır açtıklarını vurgulayan Yıldırım, ulaşımda olduğu gibi iletişimde de devrim yaptıklarını söyledi.

Yapılan hizmetlerin millet için olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Biz millete sevdalıyız. Şu Bor-Niğde yolunun eski halini biliyorsunuz değil mi? Bir gidiş bir geliş. Şimdi nasıl, üç geliş üç gidiş. Çok da güzel olmuş.

Size yeni bir haber, Niğde ile Ankara arasına otoyol yapıyoruz. Artık Niğde, Ankara’ya daha yakın. Bir buçuk saate Ankara’ya gideceksiniz. Onun da ihalesini Nisan ayında yapacağız inşallah.” diye konuştu.

Boğaza yeni bir gerdanlık daha taktıklarını ifade eden Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü hatırlattı. Yıldırım, dünyanın en büyük havalimanını yaptıklarını belirterek, İzmit Körfezi’ne de Osman Gazi Köprüsü’nü inşa ettiklerini söyledi.

Çanakkale Boğazı’nda şehitlerin anısına 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini attıklarını anlatan Yıldırım, “Bunlar dünyanın gıpta ile kıskançlıkla baktığı projeler. Biz bunları yaparken bugün ‘hayır’ diye ortalıkta dolaşanlar o gün de köprüye ‘hayır’ dediler. Havalimanına, yollara, tünellere her şeye ‘hayır’ dediler. Bunlar ‘hayırsız’. Bunlardan ‘hayır’ gelmez. Bunlar memleketin büyümesi, gelişmesi için ne yaparsanız hep karşısına çıkarlar. Köprüye ‘hayır’ derler ama köprü bitince en önce kendileri geçerler.” diye konuştu.

Yıldırım, millete güvenilmesi durumunda üstesinden gelinmeyecek hiçbir şeyin olmadığını ifade etti.

Türkiye’yi 15 yıldır bir baştan bir başa kalkındırdıklarını, bir Türkiye’yi üç Türkiye yaptıklarını belirten Yıldırım, iş başında güçlü hükümet olursa varılmayacak hiçbir hedef bulunmadığını kaydetti. Adnan Menderes’in başbakanlığı zamanında çok güçlü bir hükümet kurulduğunu aktaran Yıldırım, o dönemde yollar, barajlar, çeşmeler, okullar yapıldığını, bir çok hizmetler olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, Turgut Özal’ın başbakanlığında da güçlü bir hükümetin olduğunu, Türkiye’nin dışarıya açıldığını, otoyolların yapıldığını, ülkenin sanayileştiğini, yenilikçi teknolojilerle tanıştığını söyledi.

Daha sonra, AK Parti iktidarının, Recep Tayyip Erdoğan’ın geldiğini hatırlatan Yıldırım, “Bir Türkiye, üç Türkiye oldu. Dünya’nın birçok yerinde yapılamayan büyük projeler yapıldı. Dünyayı kıskandıran işler yapıldı. Türkiye büyüdü, gelişti ve bir Türkiye üç Türkiye oldu. Üç dönemden bahsettim, 1950-60, 1980-90, 2000-2017. Aralar, 1990-2000, 1970-80, 1960-70. Bu dönemler de Türkiye’nin kazandıklarını kaybettiği dönemlerdir. Çünkü bu dönemlerde zayıf iktidarlar var. Vesayet var. Siyasete müdahale var ve milli iradeye müdahale var. Onun için güçlü iktidara ihtiyaç var. Devamlı istikrara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile güçlü hükümetler dönemini başlatacaklarını bildiren Yıldırım, bundan sonra hangi partiden olursa olsun, seçilecek hükümetin güçlü olacağını, yüzde 50’den az alanın hükümet olamayacağını söyledi.

“Hükümet kuruldu kurulmadı, güven oyu aldı almadı” derdinin ortadan kalkacağına işaret eden Yıldırım, güvenoyunu Türkiye’nin 80 milyonunun vereceğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, seçilen hükümetin 5 yıl boyunca görev yapacağına dikkati çekerek, “5 yıl sonra isterseniz değiştiriyorsunuz, isterseniz bir dönem daha seçiyorsunuz ama üçüncüsü yok. Başbakan ile cumhurbaşkanı arasında çatışma yok, anayasa kitabı fırlatılıp, Türkiye krizden krize sürüklenmiyor. Dünya kadar borcun altına girmiyor. Durmadan seçim yok. Millet seçimle meşgul edilmeyecek. Cumhurbaşkanı ile başbakanın birbiriyle çatışması ortadan kalkacak.” dedi.

“MEMLEKET İÇİN FEDA OLSUN”

Yeni sistemde başbakanlığın olmayacağını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Memleket için feda olsun. Biz bugün varız, yarın yokuz, hepimiz faniyiz ama öyle bir sistem kuralım ki demokrasi otoyolunu öyle bir sağlam yapalım ki kim gelirse gelsin mutlaka Türkiye’de güçlü iktidarlar olsun. Öyle darbelerle, karışıklıklarla, Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık olaylarıyla, 15 Temmuz olaylarıyla Türkiye’de demokrasi kesintiye uğratılmasın. Milletin iradesi, milletin kararı daim olsun. Asla ve asla müdahale olmasın.”

Anayasa değişikliği gündeme geldiği andan itibaren CHP ve HDP’nin koro halinde “hayır” dediğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“İnanın bunlar neye ‘hayır’ dediğini bile bilmiyor. Kahvecilerle bir araya geliyorlar, ‘Bu anayasa değişikliği geçerse sizin kahvehaneniz kapanacak.’ diyorlar. Minibüsçülerle bir araya geliyorlar, ‘Bu anayasaya ‘evet’ verirseniz sizin minibüs hatlarınız kaldırılacak.’ diyorlar. Muhtarlarla bir araya geliyorlar, ‘Aman evet vermeyin. Bir gün sonra muhtarlıklar da kapatılacak.’ diyorlar. İş adamlarıyla bir araya geliyorlar, ‘Evet verirseniz iş yerlerinize el konulacak, elinizdeki bütün mallarınız alınacak.’ diyorlar. İnanıyor musunuz bunlara? Millet inanmıyor sayın Kılıçdaroğlu, komik duruma düşüyorsun, yalanlarınla gülünç duruma düşüyorsun. Bir zahmet bırak da bu yalanları, 18 maddelik değişikliği oku, oku. Allah akıl, fikir vermiş. Her gün sallıyor, her gün yeni bir şey. Vitesi boşa atmış ha babam gidiyor. Milletin zihnini ne kadar bulandırırsa bulandırsın, hiç faydası yok. Bu millete dayatma sökmez, bu millete tehdit sökmez. Yalan yanlış söyleyerek milleti korkutamazsın.”

“KILIÇDAROĞLU, SENDEN, BENDEN ÖNCE GİDER ‘EVET’ VURUR”

Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle rejimin değişeceği, eyalet sisteminin geleceği ve Suriyelilere vatandaşlık verileceği yönündeki söylemlerinin tamamıyla yalan olduğunu söyledi.

Anamuhalefet partisinin halkı kandırdığını ifade eden Yıldırım, “18 maddeyi otursa sakin bir şekilde okusa Kılıçdaroğlu, senden, benden önce gider ‘evet’ vurur ama okumuyor. Onun içinde yalanlarıyla milleti ikna edeceğini sanıyor. İnegöl’de diyor ki ‘Bu sistemde cumhurbaşkanı eğer ikinci döneminde seçim kararı alırsa, 3’üncü dönem daha seçilecek’ diyor, bu da yalan.” diye konuştu.

Yıldırım, yeni sistemde, cumhurbaşkanının iki dönem seçilme hakkının olduğuna dikkati çekerek, ikinci döneminde seçime gitmesi durumunda cumhurbaşkanının aday olamayacağını belirtti.

“ŞEYTAN TAŞLAMAKTAN ARTA KALAN ZAMANLARDA İŞ YAPTIK”

Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye sürekli ve kalıcı iktidar getireceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu’na Niğde patatesi gönderin, yesin de zihni açılsın. Patates yanında, şu 18 maddeyi anlatan bizim broşürleri de gönderelim, belki okur da anlar, millete doğru şeyler söyler. Bu sistem demek, Türkiye’nin daha fazla büyümesi demek, Türkiye’nin engellerini aşması demek. 14 yıl boyunca iş yaptık ama şeytan taşlamaktan arta kalan zamanlarda iş yaptık. Bu değişiklik hayata geçtikten sonra engeller kalkıyor. Cumhuriyet’in yüzüncü yılında milli geliri 2 trilyon doları aşmış, kişi başı milli geliri 25 bin doların üzerine çıkmış bir Türkiye hayali kurun. Güçlü ekonomi, güçlü kalkınma ve istikrar sayesinde büyüme kat kat olarak, yatırım atacak, üretim artacak, işsizlik azalacak.”

Genel Başkan ve Başbakan Yıldırım, yeni sistemle Türkiye’nin sadece batısı, güneyi değil, doğusunun da kalkınacağına işaret ederek, “Şimdi bizden önce ne vardı? Seçim var ekonomik kriz var, hükümet kurulur hükümet devrilir. Sokaklar karışır, kriz bütün ülkeyi sarar, terör artar. AK Parti olarak bu krizlerle mücadele ettik ama artık diyor ki krizlerle uğraşarak iş yapmayalım. Krizleri ortadan kaldıralım, koşar adımlarla ülkemizi büyütelim.” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgesinde güçlü olması gerektiğini belirten Yıldırım, Türkiye’nin etrafında ciddi değişimler, otorite boşlukları, savaşlar ve krizler olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, Türkiye’nin güçlenmesinin güçlü iktidarlara bağlı olduğunu vurgulayarak, “Güçlü iktidar için cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ihtiyaç var. Biz istiyoruz ki çocuklarımız, gençlerimiz büyüklerin yaşadığını yaşamasın. İstiyoruz ki Türkiye yeni sistemle tıkır tıkır işlesin. Bakın Güney Kore 1987 yılında bizim şimdi değiştirmeyi düşündüğümüz sisteme geçti ve o gün Kore’de milli gelir kişi başına 5 bin doların altındaydı, şimdi 1987’de bu tarafa Güney Kore’de milli gelir 28 bin dolara çıktı. İşte bu sistemin özelliği bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, 16 Nisan’ın ekonomi ve terörle mücadele için “milat” olacağına dikkati çekerek, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü anlattı.

“Dağlarında, inlerinde teröristleri vuruyor, etkisiz hale getiriyoruz” diyen Yıldırım, 16 Nisan’dan sonra terörle mücadelenin daha da hızlanacağını bildirdi.

Bunu bildiği için PKK’nın ve FETÖ’nün sürekli “hayır” çağrıları yaptığına işaret eden Yıldırım, “evet” çıkacağını, terör örgütlerinin biteceğini söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

“Son zamanlarda bu terör örgütlerini çok seven, kollayan, gözeten bazı Avrupa ülkeleri var. Artık Almanca, Felemenkçe, Fransızcayı bıraktılar, Türkçe gazete çıkarıyorlar. Başında ‘Referanduma hayır, Tayyip Erdoğan’a hayır’. Size mi kaldı, siz kim oluyorsunuz da Türkiye’nin işine burnunuzu sokuyorsunuz. Ne haddinize. Almanya’da terör örgütlerine, PKK’ya FETÖ’ye propaganda, miting, ‘hayır’ kampanyası serbest, bize yasak, bakanlara yasak, milletvekillerine yasak ama orada yaşayan vatansever vatandaşlarımız öyle bir cevap verecek ki oradan anlayacaklar.”

Rotterdam, Berlin, Hamburg’dakilerin Niğde’den yükselen sesi duymalarını isteyen Yıldırım, onların ve terör örgütlerinin halk oylamasında ‘hayır’ diyeceğini ancak Türkiye’nin ‘evet’ diyeceği vurguladı.

“MİLLİYETÇİLER ASLA TÜRKİYE DÜŞMANLARIYLA AYNI SAFTA OLMAZ”

Başbakan Yıldırım, son günlerde milliyetçilik, ülkücülük adına ‘hayır’ kampanyası yapanları gördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bunlara da dikkat edelim. Bunlar FETÖ’nün dümen suyuna girmişler. Niğde’deki milliyetçi kardeşlerim, ülkücü, milliyetçi kardeşlerim inanıyorum ki bunlara aldanmayacak ve bunların maskesini 16 Nisan’da indirecek. Milliyetçiler asla Türkiye düşmanlarıyla aynı safta olmaz. 15 Temmuz akşamı sayın Devlet Bahçeli bu konuyu gördü. ‘Türkiye’nin beka sorunu var’ dedi. Beraber oturduk, çalıştık, Türkiye’yi gelecekte tekrar 15 Temmuz’lar yaşamasın, 12 Eylül’ler yaşamasın, 28 Şubat’lar yaşamasın diye, bu değişikliği birlikte yapmaya karar verdik. Yeni sistemle birlikte darbeler dönemini tarihin tozlu sayfaları içerisine bırakıyoruz. Bundan sonra hiçbir terörist, hiçbir vatan düşmanı, millet düşmanı, eline silahı alıp, millete kurşun sıkamayacak. Ömer Halisdemir’lere kurşun sıkamayacak.”

Niğdeli vatandaşlara 16 Nisan’da hazır olup, olmadıklarını soran Yıldırım, Niğde’nin kararını verdiğini ifade etti. Yıldırım, karar vermeyenlerin ise 19 gün içerisinde ziyaret edilerek, tatlı dille ikna edilmesinin sözünü aldı.

Başbakan Yıldırım,  sadece AK Partililer değil, diğer bütün partilere gönül verenlere gideceklerini, “memleket meselesi” diyerek, kendilerinin desteğini isteyeceklerini söyledi.

Niğde’nin, halk oylamasındaki “evet” oyuyla rekor kıracağına inandığını dile getiren Yıldırım, Türkiye’nin büyük hedefleri için yapacak çok işleri, çok hizmetleri olduğuna işaret etti.

NİĞDE’YE 15 YILDA 9 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Niğde’ye 15 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatan Yıldırım, Niğde’nin ihracat rakamlarının yükseldiğine dikkati çekti.

Yıldırım, Niğde’ye yaptıkları yatırımları sıralayarak, 300 yataklı bölge hastanesi, çocuk hastalıkları hastanelerini hizmete aldıklarını, Çamardı ve Çiftlik’te hastaneler yaptıklarını anlattı.

Niğdeli çiftçilere de bugüne kadar 600 milyon lira destek sağladıklarını dile getiren Yıldırım, 7 baraj, 2 gölet yaparak, 19 bin dönüm araziyi suyla buluşturduklarını aktardı.

Niğde’ye doğalgaz getirdiklerine de değinen Yıldırım, 2002 yılında 54 kilometre yol varken, bunu 15 yılda 320 kilometreye çıkardıklarını, bölünmüş yolları da artırdıklarını belirtti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine bir tıp fakültesi de kazandırdıklarını vurgulayan Yıldırım, laboratuvar donanımları tamamlandığında artık Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinin doktor yetiştireceğine işaret etti.

Yıldırım, Niğde’ye yeni hastaneler ile 6 baraj daha kazandıracaklarının ve 330 kilometre uzunluğundaki Niğde- Ankara otoyoluna başlayacaklarının müjdesini verdi.

Hızlı tren de Niğde’yi unutmadıklarına dikkati çeken Yıldırım, “Ankara-Konya hızlı treni önce Karaman’a, yıl sonunda ve 2-3 yıl içerisinde de Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep’e Ulukışla üzerinden gidecek yani Niğde’den geçecek. Niğde’nin de hızlı treni olacak. 16 Nisan tarihi, Niğde için, Türkiye için, geleceğimiz için hayati öneme sahip. İnşallah en doğru kararı verecek ve ülkenin önünü açacağız.” şeklinde konuştu.

Niğde’nin stadyum ve havalimanı talebi olduğunu da hatırlatan Yıldırım, bunlar için de çalışma yapacaklarını söyledi.

Niğde’nin, 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir’in memleketi olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Niğde bizim yüz akımız. Ömer Halisdemir’e Allah’tan rahmet diliyorum. aynı şekilde dün terör hadisesinde hayatını kaybeden şehidimiz Gökhan Altınalan’a da Allah’tan rahmet diliyorum. mekanı cennet olsun. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Şehitler ölmez vatan bölünmez.” diye konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR

Mitingin yapıldığı Ömer Halisdemir Meydanı’na, “Niğde’nin insanı mert, kararı net tabii ki evet”, “Ömer Halisdemir’in memleketi yedirtmez asla devleti. Tabii ki evet” pankartları asıldı.

Başbakan Yıldırım, mitingdeki konuşmasından önce eşi Semiha Yıldırım ile vatandaşları selamladı.

Yıldırım’a Niğde programında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile bazı milletvekilleri ve yetkililer eşlik etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …