Breaking News

Milletin patron olduğu yerde tek adam olmaz

Başbakan Bineli Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde partisince Gökmeydan’da düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Bitlis’in büyük alimler ve tarihi şahsiyetler yetiştirdiğini ifade eden Yıldırım, bunların başında da Said Nursi’nin geldiğini söyledi.

Onlarca eser bırakan Said Nursi’nin, alim olmasının yanında iyi bir vatansever ve kahraman olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“1915’te Erzurum Hasankale’de Rus işgaline karşı savaştı, esir düştü. Sibirya’ya götürdüler, esir kamplarına koydular. Kamptan çıktı, bütün Avrupa’yı dolaşarak yeniden memleketine döndü, İstanbul’a döndü. Birileri çıktı ‘hocayım’ dedi. ‘Said Nursi’nin izindeyim’ dedi. Said Nursi’yi istismar etti. Said Nursi esir kampından ülkesine geri geldi ama ‘Said Nursi’nin izindeyim’ diyen Feto ülkesinden kaçtı. Pensilvanya’ya sığındı. Said Nursi’nin hayatı CHP’nin tek parti döneminin zulmü altında, hapislerde geçti, sürgünlerde geçti ama bu Feto hesap vermek yerine uzaklara kaçtı, ülkesini terk etti. Bitlisli alim Said Nursi ülkesi için, vatanı için savaştı ama bu sahtekar vatanı ve milletine, bayrağına savaş açtı.”

“BİRİ SAİD NURSİ’YE İHANET ETTİ, DİĞERİ DE KÜRT KARDEŞLERİMİZE”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in asker kılığındaki ajanlarını kullanarak 15 Temmuz’da milletin silahlarını millete doğrulttuğunu hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu hain Feto, Bitlisli Said Nursi’nin tırnağı olamaz. Said Nursi yaşasaydı bunu yanına bile sokmazdı. Nitekim bu hain ‘Said Nursi Kürt olduğu için yanına gitmedim.’ dedi, bu kadar saygısız, bu kadar hadsiz bir alçak. Kürt olduğu için Said Nursi’nin yanına gitmiyorsun ama on yılladır Said Nursi’yi, eserlerini istismar etmeyi biliyorsun. Yazıklar olsun. Hiç merak etmeyin, bu hainden yaptıklarının hesabı mutlaka sorulacak. Şehitlerimizin, gazilerimizin hesabını mutlaka soracağız. Şimdi bu hainin teröristleri Almanya’da, Hollanda’da, diğer ülkelerde Türkiye aleyhinde propaganda yapıyor. 16 Nisan’da ‘hayır’ çıksın diye canhıraş bir şekilde çalışıyorlar. Bu FETÖ denilen örgüt, bölücü PKK örgütüyle kardeştir. Bunlar ikizdir. Biri Said Nursi’ye ihanet etti, diğeri de Kürt kardeşlerimize ihanet etti.”

Yıldırım, 15 Temmuz akşamı PKK ile FETÖ’nün beraber çalıştığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“O akşam PKK Kandil’den diyor ki ‘Askerlere aman saldırmayın, onlar darbe yapacak.’ 16 Temmuz sabahı darbe püskürtülünce, hainler tek tek yakalanınca Kandil’den yeni bir mesaj, ‘Askerlere saldırı serbest.’ İşte bu alçaklar, PKK da FETÖ de 16 Nisan’da ‘hayır’ çıksın diye kol kola girmişler, omuz omuza çalışıyorlar. Kandil her gün açıklama yapıyor. ‘Evet çıkarsa PKK biter.’ diyorlar. Bitlis ise ‘Evet çıkacak, PKK da FETÖ de bitecek.’ diyor.”

Alandakilere “Bitlis Saidi Nursi’ye ihanet eden FETÖ’ye, Kürtlere, kardeşlerimize ihanet eden, Türk-Kürt demeden katleden PKK’ya cevap vermeye hazır mı?” diye soran Yıldırım, vatandaşlardan “evet” cevabını aldı.

Saidi Nursi’ye “Neden Demokrat Parti’yi, Adnan Menderes’i destekliyorsunuz?” diye sorulduğunu, onun da “Eğer Demokrat Parti düşerse vesayet, darbe gelir, Kur’an, vatan, İslamiyet namına ben Demokrat Parti’yi muhafaza etmeye çalışıyorum” şeklinde cevap verdiğini aktaran Yıldırım, “Adnan Menderes’i idam sehpasına götüren, merhum Saidi Nursi’yi hapislerde çürüten tek parti CHP zihniyeti budur.” diye konuştu.

Alandakilere “Bitlis, FETÖ’ye gereken cevabı, PKK’ya hak ettiği cevabı verecek mi? Bitlis, bu şer odaklarına katılan CHP’nin yöneticilerine cevap verecek mi?” sorularını yönelten Yıldırım, vatandaşlardan “evet” cevabını aldı. Bitlis’in “evet” diyerek bir dönemin kapılarını kapatıp, yeni bir dönemin aydınlık kapılarını aralayacağını belirten Yıldırım, anayasa değişikliğiyle Türkiye’de her zaman güçlü hükümetler döneminin başlayacağını, “seçim oldu, hükümet kurulmadı, güven oyu almadı” gibi durumların ortadan kalkacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım, hükümeti kuranın da görevine son verenin de millet olacağının altını çizdi.

Geçmişte medya manşetleriyle hükümetlerin kurulduğuna, devrildiğine, yargı müdahaleleriyle hükümetlerin alanlarının daraltıldığına işaret eden Yıldırım, Türkiye’de yaşanan darbeler ile milletin seçtiği hükümetlerin iş başından uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Artık 1982 model darbe anayasanın iş görmediğine, arıza yaptığına ve kriz ürettiğine dikkati çeken Yıldırım, mevcut sistemin ülkenin sorunlarına kalıcı çözüm üretemediğini, ekonominin yeterince büyüyemediğini anlattı.

Yıldırım, AK Parti döneminde ekonominin 3 kat büyüdüğünü, engellemeler ile karşılaşılmazsa bu büyümenin 5 kat olacağına inandığını dile getirdi. 14 yıldır millete hizmet ederken bir yandan da şeytan taşladıklarını aktaran Yıldırım, kendileri “iş yapalım” dedikçe birilerinin “hayır” dediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle bu engellerin tamamen ortadan kaldırılacağını ifade eden Yıldırım, milletin sandıkta doğrudan cumhurbaşkanını seçeceğini ve hükümetine de karar vereceğini söyledi.

Yıldırım, milletin seçtiklerine artık “kimsenin karışamayacağı”nı, “burnunu sokamayacağı”nı, 5 yıl boyunca güçlü hükümetlerin iş üreteceğini vurguladı.

“MİLLETİN PATRON OLDUĞU YERDE TEK ADAM OLUR MU?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Tek adam” dediğini hatırlatarak, “Tek adam görmek istiyorsan aynaya bak aynaya.” diyen Başbakan Yıldırım, “Seçim olan yerde tek adam olur mu, milletin patron olduğu yerde tek adam olur mu?” diye sordu.

Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Türkiye’nin bekleyen bir çok sorununa köklü çözüm geleceğinin altını çizdi.

“Bitlisliler, Kürtlüğünüzle iftihar edin, iftihar edin. Asla Kürtlüğünüz sizin herhangi bir eksikliğiniz değildir.” diye seslenen Yıldırım şunları kaydetti:

“Kürtlüğünüzle iftihar edin ama bir şeyle daha iftihar edelim. Şu ay yıldızlı bayrakları göreyim, ay yıldızlı bayrağımızla da iftihar edelim, sallayın o al yıldızlı bayrakları, alçak PKK görsün bunları. Hem Kürtlüğümüzle iftihar edeceğiz hem de devletimizle Türkiye Cumhuriyetiyle iftihar edeceğiz. Çünkü biz bin yıldır bu topraklardayız. Savaşta, neşede, tasada beraber olduk, bundan sonra da devamlı beraber olacağız. Aramızı bozmaya çalışan bu alçak terör örgütünü aramızdan söküp atacağız, inşallah.

Bu CHP, HDP cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili hiçbir şey konuşmuyorlar. İşleri güçleri yalan dolan. Mecliste bu değişiklikler görüşülürken CHP, HDP neredeydi? Onlar kürsü işgal etmekle, insanları yumruklamakla meşguldü. Ne yaptıklarını gördünüz, her türlü çirkinliği, saldırıyı yaptılar. Kürsüyü parçaladılar, kürsüye kelepçelediler, işgaller yaptılar. Şimdi çıkmışlar hiç utanmadan, sıkılmadan ‘anayasa değişikliği Meclisi zayıflatacak’ diyorlar, Meclisi zayıflatan, itibarını azaltan sizsiniz, siz. Kürsü işgal eden sizsiniz, kimseyi konuşturmayan sizsiniz. Bu sistemle Meclisin gücü, etkisi daha da artıyor.”

Meclisin gücü ve etkisinin daha da arttığına dikkati çeken Yıldırım, artık sadece milletvekillerinin kanun yapacağını söyledi.

CHP’nin “Cumhurbaşkanı Meclisi feshedecek” dediğini hatırlatan Yıldırım, bunun tamamen yalan olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanının Meclisi seçime götürebileceğini ancak bunu yaparken cumhurbaşkanının kendisinin de seçime gideceğini belirten Yıldırım, Meclisin seçim kararı alması halinde de yine cumhurbaşkanının seçime gideceğini anlattı.

Sistemin uzlaşma getirdiğini dile getiren Yıldırım, “Kılıçdaroğlu çıkmış bu anayasa değişikliğinde ne yoksa ondan bahsediyor. ‘Yalan diyorsun’ deyince de ‘Televizyonlara çıkıp, tartışalım’ diyor. Neyi tartışacağız kardeşim, neyi? Açıp şu anayasa değişikliğini bile okumamışsın, neyi getirdiğini bile bilmiyorsun. Onu bir tarafa bırakıp ‘tartışalım’ diyorsun. Ömrünüz konuşarak, tartışarak geçti. Bizim tartışacak vaktimiz yok. Millet hizmet bekliyor, millet iş bekliyor, millet ülkenin koşar adımlarla gitmesini bekliyor.” ifadelerini kullandı.

HDP’nin de “Biz artık Türkiye partisi olduk, bölgenin sorunlarını çözeceğiz, Kürtlerin dertlerine derman olacağız” dediğini hatırlatan Yıldırım, HDP’nin 7 Haziran’dan sonra Kandil’e teslim olduğunu, sırtını terör örgütlerine ve Avrupa’ya dayadığını söyledi.

Başbakan Yıldırım, anayasayı ve yasaları yok sayan HDP’nin şehirleri çukurlar kazarak, yıkarak, harabeye çevirdiğini belirtti.

“Bir belediyenin işi çukur kazmak mı? Teröristlere lojistik destek sağlamak mı? Onlara kaynak aktarmak mı?” sorularını yönelten Yıldırım, söz konusu belediyelerin milletten topladığı paraları dağa, teröre aktardığı kaydetti.

Bunların şimdi bunun hesabını verdiğini hatırlatan Yıldırım, “Bitlis’te bazı ilçelerimizde bunları gördük ve gereğini yaptık. Belediyelerimiz şu anda vatandaşa iş üretiyor, hizmet üretiyor. Teröristlerin yaktığı, yıktığı harap ettiği altyapıyı düzeltiyor, daha iyisini yapmak için gayret ediyor. Biz Türkiye’yi de Kürt kardeşlerimizi de Türk kardeşlerimizi de bu beladan inşallah kurtaracağız.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin her karış toprağına ve her köşesine, huzur, barış ve kardeşlik geleceğini kaydeden Yıldırım, “Türkiye düşmanlarının taşeronluğunu yapan PKK da FETÖ de artık bizim başımızın belası olmayacak.” dedi.

14 YILDA BİTLİS’E 7 MİLYARLIK YATIRIM

Başbakan Yıldırım, 14 yılda Bitlis’e 7 milyar lira destek ve yatırım yaptıklarını belirterek, okullar, spor tesisleri ve sosyal alanların hizmete girdiğini söyledi. Bitlis’in yollarını da yaptıklarına işaret eden Yıldırım, 19 kilometre olan bölünmüş yolun üzerine 296 kilometre daha bölünmüş yol yaptıklarını aktardı. Yolları bölüp, hayatları ve gönülleri birleştirdiklerini vurgulayan Yıldırım, “Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.” diye konuştu.

İnşa ettikleri barajlarla arazileri suyla buluşturduklarına işaret eden Yıldırım, içme suyu problemini çözdüklerini, çiftçilere de 514 milyon lira destek ödediklerini vurguladı.

Tatvan’a gençlik merkezi yapılacağını bildiren Yıldırım, üniversiteye kadar gelen doğalgazın temmuzda Taş Mahallesi’ne kadar olan hattın tamamlanacağını söyledi.

Cazibe merkezleri programında Bitlis’i de unutmadıklarını ifade eden Yıldırım, bugüne kadar yapılan müracaatlar içerisinde Bitlis’e 1,5 milyar liralık yatırım yapma sözü verildiğini, 5 bin 200 kişiye de istihdam oluşturulacağını aktardı.

Yıldırım, 16 Nisan’da Bitlis’ten yüzde 90 oranında “Evet” oyu beklediklerini vurgulayarak, “Canınız sağ olsun. Ne verirseniz başım gözüm üstüne. Biz ‘oy verdi, vermedi’ diye iş yapmıyoruz. Biz bu milletin sevdalısıyız. Milletimiz Şirin, millete ulaşmak için dağları deleriz.” diye konuştu.

Bitlis’in havaalanı problemini ve talebini bildiğine değinen Yıldırım, “Size söz veriyorum. Bugün değil ama gelecekte mutlaka sizin de bir havalimanınız olacak. Bunun için araştırma, etüt çalışmalarını başlattık ama bizim bir adetimiz var; iş olgunlaşmadan ‘tamam’ demeyiz. Bu çalışmalar yapılacak, sonuçları göreceğiz. Sonra geleceğiz bu meydanda bunu da ilan edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının sonunda, vatandaşlara, “16 Nisan’da yüzde 90 ‘evet’ diyecek miyiz? Vesayeti tarihe gömecek miyiz?” diye sordu.

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …