Breaking News

Milli iradeye kelepçe vurmaya çalışanlar tarihe gömülecek

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde partisince Gökdere Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Osmanlı’nın bir çınar olarak köklerini Bursa’da saldığını ifade eden Yıldırım, bu şehirde 600 sene hüküm sürecek hoşgörü ve vicdan medeniyetinin temelinin attığını belirtti.

Hoşgörüden, vicdandan yoksun Avrupalılara medeniyetin başkenti Bursa’dan seslendiğini ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin 16 Nisan’daki yeniden doğuşuna, yeni baharına bu meydanda şahitlik ettiklerini söyledi.

Millet ne derse yapmak için 15 sene önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile söz verdiklerini anlatan Yıldırım, “Türkiye’nin üzerinde bir yük olan bu darbe  anayasasını değiştiriyoruz, değiştireceğiz ve memleketin önünü açacağız. 780 bin kilometrekare vatan toprağına, 80 milyona, aynı hassasiyetle, aynı gözle bakan bir anayasa için harekete geçtik. Sizden yetki aldık. 2007’de Bursa bu yetkiyi verirken yüzde 67 oy verdi. Şimdi 16 Nisan’da bu oranı daha da yukarı taşıyacak Bursa. Tabii o zaman bazıları memleketin önünü yine krizlerle, engellere tuttu. 367 denen bir icadı getirdiler ve Meclise cumhurbaşkanı seçtirmediler. O dönemde yine milleti işaret ettik. Millet o gün başlattığı dönüşümü inşallah 16 Nisan’da tamamlayacak.” diye konuştu.

Yıldırım, anayasa değişikliği için çalışmalara başladıkları dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Buyurun anayasayı birlikte değiştirelim” dediklerini anımsattı.

O günlerde Kılıçdaroğlu’ndan hiç ses çıkmadığını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sonra bir bakıyorsunuz meydanlarda, televizyonlarda atıp tutuyorlar. Dillerinde hep aynı şarkı. ‘Rejim elden gidecek, tek adam yönetimi gelecek, kork ey halkım kork’. Kılıçdaroğlu sen bu milleti korkutamazsın. Çünkü bizim İstiklal Marşımız ‘Korkma’ diye başlıyor. Rejim elden gidiyor söylemiyle buradan iş, ekmek çıkmaz. Cumhuriyet 1923’te kuruldu. Rejim problemi ortadan kalktı ama millet bilsin diye Bursa’dan bütün Türkiye’ye ilan ediyorum, yeni anayasa milli, yerli anayasadır. Yeni anayasamızda tek yetkinin bir noktada toplandığı doğrudur. O nokta da 80 milyon vatan evladıdır, millettir. Artık söz de millette, yetki de millette, karar da millette, mühür de sizin elinizdedir. Yeni anayasa tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan rejimidir. Bunun neresinden rahatsızsınız?

Madem öyle tek adamlıktan rahatsızsanız şu CHP’ye ikinci bir genel başkan daha bulalım, tek olmuyor. Birçok belediye var, belediyelere de birer başkan daha atayalım, olsun iki başkan. Hatta Kılıçdaroğlu’nun keyfi yerine gelsin diye Bursa’nın Minareli Çavuş, Güneştepe ve Ertuğrul Gazi mahallelerine de üç tane muhtar daha seçelim.”

Yıldırım, yetmediği takdirde kaymakamlar, müdürler ve valilileri de ikişer ikişer atayabileceklerini dile getirerek, “Belli ki Kılıçdaroğlu HDP ile çok haşır neşir olunca eş başkanlığa kafayı takmış. Kol kola girmişler ‘hayır’ şarkısını birlikte söylüyorlar. ‘Hayır’dan hayır gelmez, ‘evet’te bereket vardır.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, partisinin Gökdere Meydanı’ndaki mitinginde, bazı kesimlerin “Anayasa değişikliğinin Recep Tayyip Erdoğan için yapıldığına” yönelik söylemlerinin olduğunu belirtti.

Bu söylemlere, “Hadi oradan” diye tepki gösteren Yıldırım, “Bu anayasa Erdoğan için değil, her doğan içindir.” diye konuştu.

Yıldırım, ülke yönetmenin ciddiyet, liyakat, ehliyet istediğini vurgulayarak, AK Parti hükümetlerine kadar yapılmaya çalışan birçok hizmetin aksadığını bildirdi. Bolu Dağı Tüneli’nin 17 yılda bitirilemediğini, bu süreçte 12 hükümetin 22 bakanın değiştiğini söyleyen Yıldırım, “Sizin iktidarınız, AK Parti iktidarı iş başına gelince ‘Patates deposu mu yapalım, doğalgaz mı depolayalım?’ diye tartışılan Bolu Dağı Tüneli’ni tamamladık, hizmete aldık.” ifadelerini kullandı.

Yurt genelinde 14 senede toplam 350 kilometrelik tünel yaparak hizmete sunduklarını dile getiren Yıldırım, “Yolları böldük hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik, ülkeyi doğudan batıya, kuzeyden güneye yollarla donattık. Şunu herkes iyi bilsin ki yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.” dedi.

“HEP KARŞI ÇIKARLAR, ‘HAYIR’ DERLER BİTİNCE DE KİMSEYE SIRA BIRAKMAZLAR”

AK Parti iktidarlarında yapılan büyük hizmet ve eserlerden örnekler veren Başbakan Yıldırım,  “Bunları yaparken maalesef  bu ‘İstemezük’ tayfası, bu ‘Hayırcılar’ tayfası hep karşı çıktı ama bitince de köprü bitince en önce onlar geçtiler. Hep karşı çıkarlar, ‘Hayır’ derler bitince de kimseye sıra bırakmazlar.” diye konuştu.

Alandakilere, “16 Nisan’da bu ‘Hayırcılara’ cevap vermeye hazır mıyız? Dev yatırımlar, projeler, dünyaya ilham olan eserler, kalkınma, istikrar için ‘Evet’ mi?” diye soran Yıldırım, aldığı “Evet” yanıtının ardından, şunları söyledi:

“Anayasa değişikliğiyle daha hızlı kalkınan, ekonomisi çok daha hızlı büyüyen bir Türkiye’nin kapılarını aralayacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz, aydınlık geleceği olan bir ülkede, bir fidan olarak yetişecek. Biz geleceğimiz gençlere güveniyoruz. 15 Temmuz’un bekçileri 16 Nisan’ın ‘Evetçileri’ gençler, hanımlar, beyler sizlere güveniyoruz. Onun için 18-25 yaş arasındaki gençlerimizin siyasete girmesinin önünü açıyoruz. Bu değişiklikle 18-25 arası 7,5 milyon gencimiz siyasetin içinde olacak, memleket meselelerine gereken gayreti gösterecek. Diyoruz ki ‘Yargı bağımsız ama kardeşim bağımsız olması yetmez, tarafsız da olsun’. Değişiklikte bunu da getiriyoruz. İlle de bir taraf olacaksa yargı milletten taraf olsun. Bakın 15 Temmuz zihniyeti ne yaptı? Milletin iradesinin üzerine halel getirecek her türlü darbe girişimi bu anayasa ile birlikte ortadan kalkıyor. 15 Temmuz günü Türkiye’nin belki de yaşadığı en alçak darbe girişimi bundan böyle hiçbir şekilde olmayacak. Milli iradeye kelepçe vurmaya çalışanlar artık bu anayasa değişikliğinden sonra tarihe gömülecek.”

“MİLLET GÖĞSÜNÜ SİPER ETTİ, ALÇAKLARA BAYRAĞI İNDİRTMEDİ”

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında millete silahlarla, bombalarla saldırdığını anımsatan Başbakan Yıldırım, “Bu millet göğsünü siper etti, alçaklara bu bayrağı indirtmedi, bu ezanları dindirtmedi.” diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafında kenetlendiğini, meydanları doldurduğunu vurgulayan Yıldırım, alandakilere “Orada kazanılan zaferi şimdi 16 Nisan’da taçlandırmaya hazır mıyız? Türkiye için, istikrar için, büyük Türkiye için, milli iradenin yükselişi için ‘Evet’ diyecek miyiz?” diye sordu.

Alanı dolduranların “evet” yanıtı vermesi üzerine Yıldırım, “Maşallah Bursa kararını vermiş.” karşılığını verdi.

AK Parti iktidarı boyunca Bursa’ya 10 milyar lira yatırım yapıldığını belirten Yıldırım, Bursa’da 80 yılda 160 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 14 yılda bunun üzerine 260 kilometre yol ilave edildiğini vurguladı. Bursa’daki çevre otoyoluna tünel yaptıklarını anlatan Yıldırım, Bursa-Gemlik arasındaki mesafenin de yeni yolla 10 dakikaya düştüğünü kaydetti.

Yıldırım, “Bursa’ya ne gerekiyorsa hangi hizmet gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Eğitim ve sağlık alanındaki hizmetlere de değinen Yıldırım, Bursa’ya enerji alanında 800 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını hatırlattı. 16 Nisan ile Bursa için yatırım ve hizmetlerin artacağını belirten Yıldırım, Bursalılardan halk oylamasında “Evet” oyu vermelerini istedi.

BURSALILARDAN HOLLANDA’YA TEPKİ

Başbakan Binali Yıldırım, konuşması öncesi eşi Semiha Yıldırım ile platforma çıkarak vatandaşları selamladı. Yıldırım, TOKİ tarafından Yunuseli’de Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) üyeleri için yaptırılan evlerin anahtarlarını bazı gazetecilere verdi.

Konuşmasının ardından alandakilere karanfil ve satranç takımı dağıtan Yıldırım, mitinge katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ve AK Parti Bursa milletvekilleriyle vatandaşları selamladı.

Alanı dolduran Bursalılar, Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik tavrını, “Hollanda’nın OHAL ilan etmesi için bir Türk kadını yetti!” pankartıyla protesto etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …