Müsteşar Gümüş “Önlenebilir Körlükle Mücadele İttifakı II. Faz Tanıtım Toplantısı”na katıldı

İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu (ISFD) öncülüğünde gerçekleştirilen “Önlenebilir Körlükle Mücadele İttifakı II. Faz Tanıtım Toplantısı”, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün katılımı ile Tunus’ta gerçekleştirildi.

Müsteşar Gümüş, toplantıda, Projeye ülkemizin vereceği desteği içeren bir Deklarasyon metni imzaladı. Gümüş, Türkiye’nin ve diğer İslam ülkelerinden Sağlık Bakanlıkları ve sivil toplum kuruluşlarının projeye katkısının, hedeflenen çıktıları elde etmek için çok önemli olduğunu vurguladı.

İslam dünyasında ve özellikle Afrika’da görme sorunu yaşayan ve katarakt yüzünden görme yetisini kaybeden insanlara yönelik ücretsiz sağlık hizmeti sunulması ve katarakt ameliyatı yapılmasının planlandığı projenin ilk fazında 50 bin kişiye katarakt operasyonu yapıldı.

Tunus’ta İDB’nin 43. Yıllık Genel Kurulu sırasında yapılan ve Proje paydaşlarının katıldığı Tanıtım Toplantısında, daha önce konulmuş olan 5 yılda 100.000 hedefi Müsteşar Gümüş’ün öncülük etmesi ile 1,5 milyon katarakt operasyonu olarak belirlenmiştir.

Bu amaçla ülkemizde kurulacak “Afrika’da Sağlık” adıyla bir Otomasyon Sistemi üzerinden hedef ülkelerdeki altyapının analiz edilmesi, yapılacak faaliyetlerin planlamasının yapılması ve Proje boyunca koordinasyonun gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Toplantıda ayrıca 10 milyon çocuğa ücretsiz gözlük dağıtılması ve proje ülkelerinden hekim adaylarının ülkemizdeki tıp fakültelerine yerleştirilmesi veya sağlık personellerinin katarakt ameliyatı için eğitim programlarına alınması konusu üzerinde duruldu.

Müsteşar Gümüş, Tunus ziyareti sırasında İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Bandar bin MohammedHajjar ile görüştü. Görüşmede projenin detayları ve ülkemizin proje kapsamındaki liderliği ele alındı.

Tunus Sağlık Bakanı Dr.ImedHammami ile gerçekleştirilen ikili görüşmede ise iki ülke arasında sağlık alanında işbirliğinin daha ileri taşınabilmesi için müzakerelerde bulunuldu.

 

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

 

You may also like

Popular News